Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
از طریق اینترنت رایگان فرودگاه

«جاسوسی دولت کانادا از مسافران در فرودگاه‌»

2014 February 02

خبر / رادیو کوچه

مرکز جاسوسی الکترونیک دولت کانادا به مدت دو هفته از طریق اینترنت رایگان فرودگاه (وای فای) از مسافران معمولی که سوءظنی هم به آن‌ها نداشته، جاسوسی کرده است.‏

شبکه خبری «سی‌بی‎سی» طی گزارشی اعلام کرده است، مرکز جاسوسی الکترونیک دولت کانادا، در سال ۲۰۱۲ و طی یک عملیات دو هفته‌ای، از مسافرانی که در یک فرودگاه به اینترنت وصل می‌شده‌اند، جاسوسی کرده است.

براساس این گزارش مدارک مرتبط با این عملیات از میان اسناد فاش شده توسط «ادوارد اسنودن» افشاگر اطلاعاتی و کارمند سابق نهادهای اطلاعاتی آمریکا استخراج شده است.‏

شبکه خبری «بی‌بی‌سی» نیز که شبکه خبری «سی‌بی‌سی‌» را خواهر خوانده خود می‌داند روز شنبه اول فوریه در این رابطه گزارش داده است: این عملیات در حالی صورت گرفته که مطابق قوانین کانادا، آژانس جاسوسی الکترونیک این کشور اجازه ندارد هیچ یک از شهروندان را بدون علت و هشدارهای رسمی، مورد پی‌گیرد قرار دهد.

بنابه گزارش این دو شبکه خبری هدف اصلی این عملیات، جمع‌آوری اطلاعات از تلفن‌ها و رایانه‌های خارجی‌ها بوده که این نهاد امنیتی از طریق شنود و نفوذ در لوازم الکترونیکی مسافران در فرودگاه آن را انجام داده است.

همزمان، آژانس امنیت ارتباطات کانادا (سی.اس.ای.سی) در بیانیه‌ای اعلام کرده این نهاد قانونن موظف است برای حفظ کانادا و حفاظت از کانادایی‌ها سیگنال‌های خارجی مربوط به مکالمات و مکاتبات الکترونیک را ثبت کند.

frodgah

اشاره این نهاد به ثبت و نگهداری زمان و مکان مکالمات تلفنی یا پیغام های الکترونیکی نظیر ایمیل یا تکست است فارغ از این که محتوای چنین مکالمات یا مکاتباتی چه باشد.

اطلاعات درز شده‌ای که گزارش «سی‌بی‌سی» بر مبنای آن‌ها تهیه شده، نشان می‌دهد، در سال ۲۰۱۲، آژانس جاسوسی الکترونیک کانادا با استفاده از نرم افزار بسیار هوش‌مندی که طی پروژه‌ای مشترک با سازمان امنیت ملی آمریکا (ان.اس.ای) تهیه شده است، به کامپیوترها و تماس‌های تلفنی مسافرانی که در سالن‌های انتظار فرودگاه از اینترنت مجانی موجود در فضای داخلی سالن استفاده می‌کرده‌اند نفوذ کرده و آن‌ها را نشانه‌گذاری کرده است.

بر اساس این گزارش کارشناسان فناوری اطلاعات می‌گویند مسافرانی که مشخصات لوازم الکترونیکی‌شان طی این عملیات جمع آوری می‌شده، می‌توانستند حتی تا بعد از یک هفته توسط این نرم افزار ردگیری شوند، چرا که لوازم الکترونیکی آن‌ها به محض وصل شدن به اینترنت در اماکنی چون رستوران و هتل در سراسر کانادا (و شاید آمریکا) قابل شناسایی بوده است.

بر همین اساس، حتا کنترل‌کنندگان این اطلاعات قادر بوده‌اند تمام مکالمات و جابجایی‌های مسافران تا چند روز پیش از ورود به کانادا را هم ردگیری کنند.

در مدارک درز داده شده توسط  «ادوارد اسنودن»، به فرودگاه محل اجرای این عملیات جاسوسی اشاره‌ای نشده است.

با وجود این، فرودگاه‌های بین‌المللی ونکوور، تورنتو و یک شرکت فراهم‌کننده اینترنت وای-فای (شبکه محلی‌ بی‌سیم) به نام باینگو اعلام کرده‌اند که در این عملیات مشارکت نداشته‌اند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,