Saturday, 18 July 2015
13 December 2019
به دنبال توافق ژنو

«تا دو هفته دیگر قطعات هواپیما وارد ایران می‌شود»

2014 February 02

خبر / رادیو کوچه

«علیرضا جهانگیریان»، رییس سازمان هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، گفته است پس از توافق اتمی در ژنو و آغاز نخستین گام برای برداشتن بخشی از تحریم‌ها، قطعات هواپیما تا دو هفته دیگر وارد کشور می‌شود.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» گزارش داده است، آقای «جهانگیریان»، دوازدهم بهمن ماه، ضمن اعلام این خبر از ارایه تسهیلات ۴۰۰ میلیون دلاری صندوق توسعه ملی، برای خرید هواپیما خبر داده است.

بر اساس این گزارش رییس سازمان هواپیمایی ایران همچنین گفته است:  «در بخش تسهیلات صندوق توسعه ملی و دریافت تسهیلات برای نوسازی ناوگان، معرفی‌نامه به صندوق توسعه ملی ارایه دادیم.»

jahangiri

ناوگان هوایی ایران، به‌دلیل تحریم‌های بین‌المللی علیه آن کشور، طی سال‌ها فرسوده و در برخی موارد به‌دلیل کمبود قطعات و نبود امکان خرید هواپیماهای نو، مسافران را با خطراتی روبه‌رو کرده است. ضمن آن‌که در ایران چندین سانحه هوایی مرگبار نیز طی سال‌های اخیر رخ داده است.

در هفته‌های گذشته و با توافق‌های صورت گرفته آذر ماه در ژنو، صحبت‌هایی نیز در مورد امکان تعمیر، تعویض قطعات و حتی خرید هواپیماهای نو مطرح شده است.

پیش‌تر خبرگزاری «رویترز» به نقل از یک مقام ایرانی گفته بود با توافق ژنو، تهران اجازه خواهد یافت تا برخی قطعات هواپیماهایی خود را بخرد و نیز تعمیراتی انجام دهد. هرچند به دلیل کهنگی هواپیماها خریدن قطعات آن‌ها نیز کار آسانی نیست، چرا که برخی از هواپیماهایی که در ایران از آنها استفاده می‌شود، مدتی‌ است از رده تولید و گاه ساخت قطعات خارج شده‌اند.

با این همه تنها یک روز پیش از تازه‌ترین گفته‌های رییس سازمان هواپیمایی، «حمید غوابش»، دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی، در گفت‌وگویی دیگر با ایسنا گفته بود «پس از توافقات ژنو خرید قطعات هواپیما آزاد شد، اما هنوز در زمینه خرید هواپیما محدودیت داریم.»

معاون وزیر راه ایران در آذر ماه گذشته به خبرگزاری ایرنا گفته بود، ۱۰۰ فروند هواپیمای ایران در حال حاضر زمین‌گیر شده است.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی ایران هم‌چنین گفته است با آغاز توافق ژنو «هر شرکت هواپیمایی متناسب با ناوگانی که دارد با شرکت‌های هواپیمایی که وظایف تعمیر و نگهداری آن‌ها را دارند مکاتباتی انجام داده یا در حال انجام دارد و در این زمینه نیازهای خود را اعلام می‌کند».

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,