Saturday, 18 July 2015
29 November 2023
برای دیداری سه روزه

«نمایندگان بیش از صد شرکت فرانسوی وارد تهران شدند»

2014 February 03

خبر / رادیو کوچه

نمایندگان بیش از صد شرکت فرانسوی روز دوشنبه چهاردهم بهمن ماه برای دیداری سه روزه به ایران سفر کرده‌اند تا با مسوولان سیاسی و تجاری ایران ملاقات و مذاکره کنند.

البته تا زمانی‌که تحریم‌های بین‌المللی عیله تهران پابرجا هستند، هیچ قراردادی امضا نخواهد شد اما، این سفر بزرگ‌ترین نشانه آمادگی غرب برای از سرگیری سرمایه‌گذاری در ایران در یک دهه گذشته قلمداد شده است.

به گزراش خبرگزاری «رویترز»،  «پی‌یر موسکوویسی» وزیر دارایی فرانسه شام‌گاه یک‌شنبه در رابطه با سفر این هیات فرانسوی گفته است: «اگر تحریم‌ها برداشته شوند، فرانسه فرصت‌های تجاری چشم‌گیری در ایران خواهد داشت.»

france-iran

بنابه همین گزراش، «پی‌یر موسکوویسی» افزوده است: «البته ایران باید ابتدا با عمل به تعهدات خود در مورد توافقات هسته‌ای، صداقت خود را نشان دهد.»

وزیر دارایی فرانسه اظهار داشته: این هیات در دیدار سه روزه خود از ایران حامل این پیام خواهند بود که اگر شرایط بهتر شود، فرانسه فرصت‌های تجاری چشم‌گیری در ایران خواهد داشت.

به‌جز فرانسه نمایندگان تجاری و صنعتی چندین کشور اروپایی دیگر از جمله آلمان و هلند هم بزودی به ایران سفر می‌کنند.

وزیر خارجه سوئد «کارل بیلت» هم امروز دوشنبه چهاردهم بهمن به تهران سفر می کند و اواخر ماه فوریه نیز «رادوسلاو سیکورسکی» وزیر خارجه لهستان از ایران دیدار خواهد کرد.

صنعت خودروسازی ایران که وابستگی زیادی به دو شرکت فرانسوی رنو و پژو دارد در سال‌های اخیر از تحریم‌ها بشدت آسیب دیده‌ است و در دو سال گذشته عملن به رکود رسیده بود.

«علی آهنی» سفیر ایران در فرانسه اخیرن گفته بود فرانسه در سال چهار و نیم میلیارد یورو با ایران در بخش‌های مختلف تبادل تجاری داشت اما این رقم در سال ۲۰۱۳ به ۴۰۰ هزار یورو کاهش یافت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,