شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
19 September 2016
رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی

«محمود خاوری از کانادا فرار کرده است»

۱۳۹۲ بهمن ۱۵

خبر / رادیو کوچه

«مسعود رضوانی» رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران گفته است که پلیس کانادا مدعی شده «محمودرضا خاوری»، مدیرعامل سابق بانک ملی و از متهمان پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی از این کشور فرار کرده است.

رییس پلیس بین‌الملل نیروی انتظامی ایران گفته پلیس کانادا مدعی است آقای «خاوری» که در مهر ماه ۱۳۹۰ ایران را به قصد بریتانیا ترک کرد و نهایتن به کانادا رفت، به یکی از کشورهای آمریکای جنوبی یا حوزه کارائیب فرار کرده است.

خبرگزاری «مهر» در این رابطه گزارش داده است، سرهنگ «رضوانی» روز دوشنبه چهاردهم بهمن ماه گفت که پلیس کانادا چند روز پیش خبر فرار «محمودرضا خاوری» را به مقام های جمهوری اسلامی اعلام کرده اما پلیس ایران هنوز چنین خبری را تایید نمی‌کند.

در واکنش به اعلام خبر ترک کانادا توسط مدیرعامل سابق بانک ملی، امروز «غلامحسین محسنی اژه‌ای» سخن‌گوی قوه قضاییه گفت که این قوه، به همراه وزارت امور خارجه و پلیس ایران در حال پی‌گیری بازگرداندن آقای «خاوری» است.

وی با انتقاد از دولت کانادا افزود: «کشورهایی که مدعی مبارزه با فساد و پولشویی هستند تا به امروز این فرد را دست‌گیر و تحویل ایران ندادند.»

khawari

پیش‌تر در همین زمینه خبرگزاری «مهر» اظهارات «مرتضی نجفی اسفاد»، یک وکیل پرونده‌های بین‌المللی را منتشر کرده بود که تاکید داشت تا زمانی که «محمدرضا خاوری» در دادگاه ایران محکوم نشود امکان تحویل او به این کشور وجود ندارد.

وی گفته بود تنها بعد از محکومیت قضایی آقای «خاوری» و قطعی شدن این رای در داگاه تجدیدنظرمی‌توان انتظار داشت که دست‌گیری وی در یک کشور دیگر مورد بررسی قرار بگیرد.

آقای «نجفی» تاکید کرده بود: «اینترپل شاید الان وی را در لیست متهمان تحت تعقیب خود قرار داده اما به وی به عنوان متهم نگاه می کند، فردی که جرمش ثابت نشده است.»

در پی انتشار این اظهارات، «ناصر سراج» قاضی رسیدگی کننده پرونده موسوم به اختلاس سه هزار میلیارد تومانی با بیان این‌که برای دست‌گیری «محمودرضا خاوری» توسط اینترپل نیاز به صدور حکم و قطعیت آن نیست گفته بود: «انشااله تا پایان سال محاکمه مدیران سابق بانک ملی برگزار خواهد شد.»

اینترپل دارای نیروهای عملیاتی مستقل در کشورهای مختلف نیست و دست‌گیری افرادی که مشخصات آنها به نیروهای پلیس عضو این سازمان اعلام می شود، بستگی به تصمیم آن کشورها دارد.

بیشتر بخوانید

دولت کانادا خاوری را تحویل نمی‌دهد

خاوری به صورت غیابی اما علنی محاکمه می‌شود

ممکن بابک زنجانی مثل خاوری فرار کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,