Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
گام به گام با سینما

«ده روز با جشنواره- روز چهارم»

2014 February 05

 آزاد عزیزیان / رادیو کوچه

با همکاری نیما آهی

برگزاری مراسم اختتامیه‌ی بخش بین‌الملل جشنواره‌ی فیلم فجر

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

مراسم اختتامیه بخش بین‌الملل سی و دومین جشنواره‌ی بین‌المللی فیلم فجر ساعت ۱۸ و سی دقیقه‌ی عصر دیروز در هتل «پارسیان آزادی» و در سالن «زرین» برگزار شد.

در بخش سینمای «سعادت» دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی- هنری به «محمود بهرازنیا» برای فیلم «شاهزاده» محصول مشترک آلمان و افغانستان اهدا شد. سیمرغ بلورین این بخش به «استفان واربک» برای موسیقی متن فیلم «رستاخیز» از ایران داده شد.
همچنین دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه به «باختیگور کریم‌اف» برای فیلم‌نامه فیلم «آیینه مات» از تاجیکستان و «فیصل سوییسال» برای فیلم‌نامه فیلم «تقاطع» از ترکیه داده شد. سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه به «زازا یوروشاتزه» برای فیلم‌نامه فیلم «فصل برداشت» از گرجستان و استونی اهدا شد. در بخش کارگردانی، سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به «هانی ابواسد» برای کارگردانی فیلم «عمر» از فلسطین اهدا شد و دیپلم افتخار ویژه هیات داوران به«ناصر ضمیری» نویسنده و کارگردان فیلم «با دیگران» از ایران اهدا شد. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به «امیر بایگازین» نویسنده و کارگردان فیلم «درس‌های هم‌آوازی» محصول مشترک قزاقستان، فرانسه و آلمان اهدا شد.
همچنین جایزه مصطفی عقاد (بیرق طلایی) به «احمدرضا درویش» نویسنده و کارگردان فیلم «رستاخیز» از ایران تعلق گرفت و سیمرغ بلورین بهترین فیلم به «زازا یوروشاتزه» و «ایوو فِلْت» برای فیلم «فصل برداشت» از گرجستان و استونی داده شد.
عصر امروز هم‌چنین جوایز بخش جام جهان‌نما نیز اهدا شد. سیمرغ بلورین بهترین دستاورد فنی- هنری به«یرمک تورسونف» برای فیلم «مرد پیر» از قزاقستان اهدا شد و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن به «بیانکا کریکزمن» برای فیلم «جهان تازه» از هلند تعلق گرفت.
هم‌چنین سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد به «ایساکا ساوادوگو» برای فیلم «جهان تازه» از هلند داده شد.
«محمدمهدی عسگرپور» نیز سیمرغ بلورین بهترین فیلم آسیایی را برای کارگردانی فیلم «میهمان داریم» از آن خود کرد.

1-fajr
سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌نامه در این بخش به نویسندگان فیلم‌نامه «حلقه‌ها» محصول مشترک صربستان، فرانسه، آلمان، اسلوونی و کرواسی تعلق گرفت و سیمرغ بلورین بهترین کارگردانی به «رِیس چِلیک» برای کارگردانی فیلم «شب سکوت» از ترکیه داده شد. سیمرغ بلورین جایزه ویژه هیات داوران به «یوری بایکوف» کارگردان فیلم «سرگرد» از روسیه اهدا شد.
سیمرغ بلورین جایزه ویژه بین‌الملل هم به «ابراهیم حاتمی‌کیا» برای نویسندگی و کارگردانی فیلم «چ» از ایران داده شد و «مارک بَری» برای تهیه‌کنندگی فیلم «جهان تازه» از هلند سیمرغ بلورین بهترین فیلم را دریافت کرد.

در حاشیه

«جعفر پناهی» پیام «حسن روحانی» به مراسم افتتاحیه‌ی سی و دومین دوره‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر را مورد انتقاد قرار داد و گفت: دستورالعمل‌های وی در مورد به تصویر کشیدن نکات مثبت، تنها برای ۵ درصد سینمای ایران است که ۹۰ درصد فیلم‌های این نوع سینما از نمایش عمومی محروم‌اند. جعفر پناهی در نامه خود ضمن اشاره به خطر پوپولیسم حسن روحانی به‌دلیل این‌که با آگاهی سعی در پی‌ریزی سانسور جدید دارد، نوشته است: هنگامی که تماشاگر گزیده‌ی پیام رییس‌جمهور را درباره بازگرداندن تماشاگر قهرکرده از سینما خوانده امیدوار می‌شود که سرانجام یک مقام مسوول برای اولین بار به دلیل اصلی قهر مردم با سینما اعتراف کرده و سعی در برداشتن سانسور از پیش پای سینماگران را دارد.

jafar-panahi

رئیس‌جمهور ایران در پیام خود گفته بود: بازگرداندن تماشاگر قهرکرده از سینما، ضروری‌ترین مسوولیت امروز مدیران و سینماگران ماست.

پناهی نوشته است: آقای روحانی خوب می‌داند که سالانه بیش از صد فیلم در ایران ساخته می‌شود که ۹۵ درصد فیلم‌هایی است که تمامن اختصاص به همان نقطه‌های روشنی که ایشان می‌گویند دارد و فقط پنج درصد و یا کمتر است که تلاش می‌کنند به مردم دروع نگویند و نقاط را آن‌گونه که هستند به تصویر کشند، که ۹۰ درصد از این پنج درصد هم هرگز اجازه نمایش نمی‌یابند.

شاید آقای روحانی نمی‌دانند اگر فیلم‌سازی بخواهد فیلم‌اش را حتی به هم‌کاران خود در «خانه سینما» نشان دهد باید مجوز‌ش را وزارت ارشاد صادر کند که در اکثر موارد برای همان پنج درصد چنین مجوزی صادر نمی‌شود.

فریدون جیرانی خواستار نمایش «آشغال‌های دوست داشتنی» به کارگردانی «محسن امیریوسفی» در جشنواره‌ی فیلم فجر شد.

فریدون جیرانی گفت: از وقتی که فیلم «آشغال‌های دوست‌داشتنی» را در «خانه‌ی کارگردان» دیدم تا امروز سه‌شنبه ۱۵ بهمن ماه فکر می‌کردم چه مطلبی بنویسم که شکل احساساتی و صرفا تعریفی پیدا نکند و از منظری دیگر به فیلم بپردازد.

3fajr

وی گفته است که «آشغال‌های دوست‌داشتنی» مربوط به نسلی از فیلم‌سازان است که از نظر فکری به روشنفکران عرفی نسل دوم فیلم‌سازی و تفکر برخی فیلم‌سازان عرفی نسل سوم نزدیک است. یعنی همان نگاه انتقادی آن‌ها را به محیط پیرامون‌اش دارد اما آرمان آن‌ها را ندارد. این نسل مصلحت‌اندیشی نسل‌های قبلی را کنار گذاشت و بی‌پرواتر به دغدغه ذهنی‌اش نزدیک شد و صراحت، ویژگی لحن بیان سینمایی‌اش شد.

 «آشغال‌های دوست داشتنی» ساخته‌ی «محسن امیر‌یوسفی» تا به امروز به جشنواره‌ی فجر راه نیافته است و «علی رضا رضا داد» به هیات انتخاب اجازه‌ی دیدن این فیلم را نداده است.

«متروپل» ساخته‌ی «مسعود کیمیایی» دیروز صبح در برج میلاد برای اهالی رسانه به نمایش درآمد اما پس از آن به دلیل عدم حضور عوامل این فیلم نشست پرسش و پاسخ برگزار نشد.

این فیلم هنگام اکران در سینمای کاخ جشنواره نتوانست نظر اکثریت منتقدان و اهالی سینما را به خود جلب کند. اکثریت منتقدان و افرادی که در اکران دیروز حضور داشتند فیلم را ضعیف توصیف کرده و عده‌ای گفته‌اند که «کیمیایی» برای همیشه افول کرده است. در هنگام اکران این فیلم تعدادی از افراد موجود در سالن نمایش مکان را ترک کرده و به سوت کشیدن و دست زدن و هو کردن پرداختند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    wh0cd6403025 Buy Avana antabuse 500mg