Saturday, 18 July 2015
08 December 2019
در راستای توافق ژنو

«اولین پرداخت پول نفت ایران از سوی ژاپن پس از یک‌سال»

2014 February 06

خبر / رادیو کوچه

پس از گذشت یک سال که از ایجاد محدودیت برای دستیابی جمهوری اسلامی به درآمدهای فروش نفتی‌اش می‌گذرد،  ژاپن در هفته جاری مبلغی را بابت خرید نفت از ایران پرداخت کرده است.

در این زمینه خبرگزاری رویترز روز چهارشنبه، شانزدهم بهمن ماه، به نقل از سه منبع  مختلف که نخواسته‌اند نامشان فاش شود خبر داد،که این پرداخت توسط «بانک ژاپن» در اوایل این هفته انجام شده‌ است؛ یکی از این منابع مبلغ این پرداخت را ۵۵۰ میلیون دلار ذکر کرده‌ است.

بر اساس این گزارش و به گفته یکی از منابع رویترز، بخش عمده‌ای از سرمایه‌های بلوکه ‌شده ایران بابت فروش نفت به ژاپن، در بانک هم‌چنان ژاپن مسدود مانده‌ است.

به نوشته این خبرگزاری، یکی از سخن‌گویان خزانه‌داری ایالات متحده نیز پیش از این گفته‌ است که مبلغی که بانک ژاپن این هفته به ایران پرداخت کرده به حساب بانک مرکزی ایران در سوئیس واریز شده‌ است.

pol

جز سرمایه‌های مسدود مانده ایران در ژاپن، کشورهای چین، هند، و کره جنوبی نیز که از خریداران عمده نفت ایران به‌ شمار می‌آیند میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی ایران را در دست دارند که به خاطر تحریم‌ها قادر به انتقال آن به حساب جمهوری اسلامی ایران نشده‌اند.

این چهار کشور آسیایی به خاطر همراهی با تحریم‌ها در مجموع در سال ۲۰۱۳ میلادی واردات نفت خود از ایران را ۱۵ درصد کاهش داده و به طور متوسط به زیر یک میلیون بشکه در روز رساندند.

تحریم‌ها علیه ایران به منظور رفع نگرانی از غرب نسبت به برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی وضع شده و هم‌اینک با دستیابی ایران و گروه ۱+۵ به توافقی موقت که سوم آذرماه در ژنو به امضا رسید، غرب نیز در حال کاستن از شدت بخشی از این تحریم‌هاست.

برپایه توافق ژنو قرار است ایران با انجام تعهدات مذکور در این قرارداد، طی شش ماه آینده ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده خود را دریافت کند.

بیشتر بخوانید

آمریکا اولین قسط دارایی‌های بلوکه شده ایران را پرداخت می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,