Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
با حرام خواندن گروگان‌گیری

«امام جمعه اهل سنت زاهدان خواستار آزادی مرزبانان ایرانی شد»

2014 February 15

خبر / رادیو کوچه

«مولوی عبدالحمید»، امام جمعه اهل سنت زاهدان و از برجسته‌ترین روحانیون سنی ایران، خواستار آزادی مرزبانان ایرانی شده است.

«مولوی عبدالحمید» این‌گونه اقدامات را به ضرر منطقه سیستان و بلوچستان دانسته و از گروگان‌گیرها خواسته است، دست از این کارها بردارند و مرزبانان سرباز را آزاد کنند.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی٬ «ایرنا» گزارش داده است، «مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی»٬ امام جمعه زاهدان در خطبه‌ نماز جمعه بیست و پنجم بهمن‌ماه با تاکید بر حرام بودن گرو‌گان گیری از دیدگاه اهل تسنن٬ خواستار آزادی هرچه سریع‌تر مرزبانان ایرانی شد.

وی تصریح کرده: «هرگونه شرارت و گروگان‌گیری به ضرر مردم سیستان و بلوچستان است و خیر‌خواهانه به گروگان‌گیران می‌گویم دست از این کارها بردارند و مرزبانان سرباز را آزاد کنند.»

هفته گذشته «جیش‌العدل»، گروه مسلح مخالف دولت ایران که خود را هوادار حقوق سنی‌ها معرفی می‌کند، اعلام کرد ۵ مرزبان ایرانی را به گروگان گرفته است. تصور می‌شود سربازان گروگان‌گرفته شده ایرانی به منطقه‌ای در پاکستان منتقل شده باشند.

mawlawi-abdolhamid

پیش از این گروه «جیش العدل» با انتشار بیانیه‌ای در وبلاگ خود از ایران خواست برای آزادی مرزبانان ایرانی، ۳۰۰ زندانی سنی را آزاد کند.

این در حالی است که «علاءالدین بروجردی»٬ رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس با «تروریستی» دانستن «جیش العدل» هرگونه مذاکره با این گروه را رد کرده است.

«جیش‌العدل» برای آزادی سربازان گروگان گرفته شده از ایران خواسته است که ۵۰ عضو زندانی جیش العدل، ٢٠٠ نفر از شهروندان سنی مذهب زندانی در ایران و هم‌چنین ۵۰ نفر از زنان سنی را که به گفته «جیش العدل» در سوریه در بازداشت سپاه پاسداران هستند، آزاد کند.

«جیش‌العدل» سوم آبان‌ماه سال جاری مسوولیت کشتن ۱۴ مرزبان ایرانی و زخمی شدن پنج تن دیگر در سراوان را بر عهده گرفت و اعلام کرد که این اقدام به تلافی اقدامات سپاه در سوریه و همچنین «جنایات» حکومت ایران علیه اهل سنت٬ انجام شده است. متعاقب این حمله بود که ۱۶ تن در زاهدان اعدام شدند.

بیست و هفتم آذرماه سال جاری نیز سه تن از نیروهای سپاه پاسداران در سراوان در برخورد با تله انفجاری کشته شدند.

بیشتر بخوانید

کشته و زخمی شدن چند مرزبان ایرانی در درگیری با مهاجمان مسلح

اعدام شانزده بلوچ به تلافی کشته شدن مرزبانان

ترور امام جمعه اهل سنت شهر در سیستان و بلوچستان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,