Saturday, 18 July 2015
23 June 2021
با عقد پیمان خواهرخواندگی «کیش» و«لنکاوی»

«رونق گردشگری، گسترش هم‌کاری‌های ایران ومالزی»

2009 August 19

براساس امضای پیمان نامه بین ایران و مالزی جزایر «کیش» ایران و «لانکاوی» مالزی، خواهرخوانده شدند که یکی از اهداف اصلی این پیمان نامه تبادل گردش‌گران بین دو جزیره است و تصور می‌شود که نتیجه آن گسترش هم کاری‌های دو طرف در همه زمینه‌ها باشد.

به گزارش ایرنا، لانکاوی یکی از جزایر توریستی مالزی در استان کداه است که هرساله تعداد زیادی گردش‌گر خارجی را جذب می‌کند. براین اساس مقدمات اجرای این پیمان‌نامه، پروازهای فصلی بین دو جزیره، ایجاد بازار مشترک تجاری و نمایشگاه برندهای ایرانی و مالزی و تسهیل سرمایه‌گذاری مشترک آماده سازی می‌شود.

براین اساس مقدمات اجرای این پیمان‌نامه، پروازهای فصلی بین دو جزیره، ایجاد بازار مشترک تجاری و نمایشگاه برندهای ایرانی و مالزی و تسهیل سرمایه‌گذاری مشترک آماده سازی می‌شود.

«عزیزان عبدالرزاق» سروزیر ایالت کداه مالزی چندی پیش اعلام‌کرد که دولت محلی ایالت کداه در نظر دارد بین جزیره لنکاوی در این کشور و جزیره کیش در ایران پرواز مستقیم برقرار‌کند که هدف از اجرای این طرح جذب گردشگران دو کشور به یکدیگر اعلام شد.

عبدالرزاق تاکید کرد که تلاش‌های لازم توسط دولت محلی برای به اجرا در آمدن این طرح به اجرا گذاشته خواهد‌شد زیرا ما می‌خواهیم که گردش‌گران کیش به لنکاوی هم بیایند.

20090819_soc_kish

عکس از سایت منطقه آزاد کیش

وی تاکید‌کرد: «در صورت همکاری متقابل جزایر کیش و لنکاوی در زمینه گردش‌گری و با توجه به این‌که این دو جزیره مقاصد مورد علاقه گردش‌گران به‌خصوص در بین مسلمانان هستند، روند توسعه در هر دو منطقه و در نهایت دو کشور سرعت بیشتری خواهد یافت.»

صلاحی رییس دبیرخانه مناطق آزاد در مراسم امضای پیمان‌نامه بین جزایر لانکاوی و کیش،گفت: «صنعت گردش‌گری را می‌توان صنعت قرن بیست و یکم خواند. طبیعت زیبا، ‌توریست‌پذیری و منطقه آزاد از جمله خصوصیات مشترک این دو جزیره زیباست که موجب خواهرخواندگی این دو جزیره را فراهم ساخته‌است.»

صلاحی تاکید کرد: «امیدواریم با اجرای مفاد این پیمان بتوانیم پروازهای مستقیم و چارتر فصلی بین دو جزیره برقرار و بازار مشترک تجاری در قالب نمایشگاه برندهای ایرانی مالزیایی تشکیل دهیم.»

از سویی گردش‌گری را می‌توان عامل انتقال فرهنگ و افزایش اشتغال‌زایی دانست زیرا به ازای ورود هر گردش‌گر به کشور مشاغل گوناگونی قابل ایجاد‌شدن است.

ایران از لحاظ وجود جاذبه‌های طبیعی و گردش‌گری، بین پنج کشور نخست دنیا و از لحاظ جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی در گروه ده کشور برتر جهان قرار دارد که این ظرفیت‌ها در صورت برنامه‌ریزی دقیق برای بهره‌برداری از آن، می‌تواند تاثیر بزرگی بر اقتصاد کشور داشته‌باشد.

دستیابی به بیست میلیون گردش‌گر و سهم یک و نیم درصدی این بخش در جهان بر اساس چشم‌انداز بیست ساله، صرف نظر از منافع اقتصادی آن، تاثیرات بسزایی بر فرهنگ و سنت کشور خواهد‌داشت و از سویی زمینه گسترش مبادلات تجاری ایران با دیگر کشورها را فراهم می‌آورد.

بر اساس اعلام کارشناسان امر گردش‌گری، هر مسافر خارجی 900 دلار درآمد اقتصادی مستقیم و 2500 دلار درآمد غیرمستقیم برای کشور مقصد ارز‌آوری دارد. رشد میزان کارآفرینی در گردش‌گری 11 برابر سریع‌تر از سایر بخش‌ها است و باتوجه به پتانسیل‌های موجود در کشور می‌توان بر روی صنعت گردش‌گری به عنوان اولویت در کشور برنامه‌ریزی کرد.

هر ساله بیش از یک میلیون و دویست‌هزار گردش‌گر خارجی و داخلی از جزیره کیش بازدید می‌کنند که پیش‌بینی می‌شود با امضای این تفاهم‌نامه‌ها با تسهیل مقررات، جریان سرمایه‌گذاری سرعت بخشیده‌شده و از پتانسیل‌های دیگر مناطق نیز برای جذب گردش‌گر بیشتر استفاده‌شود.

20090819_soc_lankawi

محمد فواد رییس مرکز سرمایه‌گذاری ایالت کداه مالزی نیز در مراسم امضای پیمان‌نامه بین جزایر لانکاوی و کیش، گفته‌است که مجمع الجزایر لانکاوی با مرکزیت شهر لانکاوی 99 جزیره دارد که با 90 هتل پذیرای دو میلیون گردش‌گر است.

وی افزود: «در سال 1987 این جزیره از حقوق گمرکی معاف و در سال 2007 از طرف یونسکو به عنوان ژئو پارک جهانی شناسایی شده است که این خود ظرفیت‌های خوبی برای جذب گردش‌گران این جزیره به کیش ایجاد می‌کند.»

از جشنواره بادبادکها، مانور هوایی، جشنواره مجسمه‌های ماسه‌ای و تئاتر سایه به عنوان برنامه‌های این جزیره برای گردش‌گران نام برده شده‌است.

در جریان امضای این پیمان نامه نمایشگاه کیش باغ ایرانی خلیج فارس نیز گشایش یافته که امکانات و توان‌مندی سرمایه‌گذاران و فعالان تجاری و کارآفرینان جزیره کیش را به نمایش گذاشته است.

صلاحی رئیس مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کشور همچنین پیش‌بینی کرده‌ا ست که در سال 2010، بیش از سی میلیون نفر از آسیا و اقیانوسیه دیدن کنند، به همین علت اگر ایران بتواند درصدی از این میزان را جذب و به خود اختصاص دهد، عامل موثری در اشتغال‌زایی به شمار خواهد‌آمد.

البته دست یابی به این هدف نیازمند تغییرات اساسی در روش‌های موجود است که هم‌کاری بخش اجرا و قوه مقننه در این زمینه در صورت نیاز‌ به تصویب قانون جدید اصلی ضروری است.

دست یابی به این هدف نیازمند تغییرات اساسی در روش‌های موجود است که هم‌کاری بخش اجرا و قوه مقننه در این زمینه در صورت نیاز‌ به تصویب قانون جدید اصلی ضروری است.

از سویی ارتباطات مذهبی و سیاسی ایران و مالزی نیز ظرفیت خود را در اختیار دو طرف قرار می‌دهد تا بتوانند سرمایه‌گذاری خوبی در زمینه گردش‌گری داشته‌باشند زیرا هم‌اکنون نیز مالزی به مهم‌ترین شریک ایران در روابط بین‌المللی تبدیل‌شده و خواهد توانست مقاصد گردش‌گری را برای دو طرف گسترش دهد.

جمهوری اسلامی ایران نیز بارها اعلام‌کرده که از تمام سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی به ویژه سرمایه‌گذاران مالزیایی دعوت می‌کند تا از مزایای سرمایه‌گذاری در جزیره کیش بهره‌مند شوند.

کریمی رییس منطقه آزاد کیش نیز اعلام کرده‌است که توسعه امکانات زیر بنایی در توسعه گردش‌گری پایدار، توسعه ارتباطات و اطلاعات فرهنگی، آموزش‌عالی و تکنولوژی‌های غیر آلاینده در توسعه شهری از سیاست‌های راهبردی منطقه آزاد کیش است.

علاوه بر این، تشکیل سازوکاری برای مبادلات گردش‌گری بین کشورهای اسلامی با زمینه‌یابی مناسب و استفاده از ظرفیت‌های تاریخی و طبیعی بین کشورهای اسلامی بستر دیگری برای گسترش فعالیت‌های اقتصادی از طریق جذب گردش‌گر به ویژه گردش‌گران اسلامی است.

هم‌اکنون ظرفیت‌ها و فرصت‌های بی‌نظیر در کشورهای اسلامی به همراه پیوندهای عمیق فرهنگی و اسلامی وجود‌دارد که می‌تواند زمینه‌ساز گسترش تمدن و پیوند در زمینه‌های اسلامی باشد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|