Saturday, 18 July 2015
12 July 2020
داوران عصبانی شده‎اند

«پانزده اتوبوس نیرو آماده حمله به اختتامیه فیلم فجر»

2014 February 16

بهروز کاظمی / رادیو کوچه

جشنواره فیلم فجر امسال به پایان رسید اما حواشی این جشنواره هم‌چنان ادامه دارد. حاشیه‎هایی که با تمجید سعید راد از مرحوم فردین و بهروز وثوقی در مراسم افتتاحیه آغاز شد. هر چند که سعید راد بعدن  مجبور شد بابت آن حرف‎ها عذرخواهی کند!

کسانی که مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر را از طریق تلویزیون دولتی ایران به صورت زنده نگاه می‌کردند شاهد سانسورهای پیاپی و کم سابقه‎ای بودند که منجر به انتقادات فراوان در رسانه‎های مختلف شد. بخش جدی از این انتقادات متوجه نحوه داوری فیلم‎ها و اختصاص جایزه‎ها بود. توقع بسیاری از مخاطبان این بود که فیلم هایی مانند «عصبانی نیستم» بتوانند جوایز زیادی را از این جشنواره درو کنند اما در ابتدای مراسم اختتامیه کارگردان فیلم «عصبانی نیستم!»  طی نامه‎ای به طور داوطلبانه از بخش رقابتی جشنواره کنار کشید.

1 MANASN01-(1)

این اتفاق به گمانه‌زنی‎ها در مورد فشار جریان‌های تندرو دامن زد تا جایی که فرامرز قریبیان بازیگر و کارگردان سرشناس سینمای ایران که یکی از اعضای مستقل هیات داوران جشنواره سی و دوم فیلم فجر بود در مصاحبه با کافه سینما با اعتراض به اتفاقات پیش آمده در مراسم اختتامیه جشنواره فیلم فجر و تعلق نگرفتن «سیمرغ نقش اول مرد» به نوید محمدزاده(بازیگر عصبانی نیستم!) گفت: سیمرغ «نقش اول مرد» تنها رشته‌ای بود که هیات داوران در موردش رای‌گیری انجام ندادند. زیرا به به اتفاق آرا تمامی اعضای داوران نظرشان مبنی بر انتخاب آقای نوید محمدزاده به عنوان بهترین بازیگر مرد بوده است.

قریبیان در ادامه افزود: البته این وسط دبیرخانه جشنواره فجر بازی‎هایی را هم سر ما درآورد. وقتی آخرین نشست هیات داوران به پایان رسیده بود، دبیرخانه جشنواره به ما گفت فردا روز استراحت است و پس فردا برای اتخاذ تصمیمات نهایی دوباره همه جمع شوید اما این وسط ماجرای عجیبی رخ داد. فردای آن روز که قرار بود روز استراحت ما باشد، ساعت ٢ و ۵ دقیقه بعد از ظهر به من زنگ زدند که اعضای هیات داوران از ساعت ١٠ صبح در جلسه هستند اما شما غایب هستید! من هم متعجب به آن‌ها گفتم مگر شما دیروز به ما نگفتید که امروز جلسه‌ای برگزار نمی‌شود و جلسه نهایی پس فردا برگزار می‌شود؟ گفتند جلسه امروز صبح اضطراری بوده و ما با موبایل شما تماس گرفتیم اما خاموش بود. در جواب گفتم من که از قبل به شما گفته بودم وقتی منزل هستم موبایلم را خاموش می‌کنم، چرا با تلفن منزل تماس نگرفتید؟ که در آخر جواب درستی ندادند و طفره رفتند.
به هر حال من ساعت ٣ بعد از ظهر وارد جلسه نهایی داوران شدم و دیدم همان‌طور که قرار ما بود، آقای نوید محمدزاده و خانم مریلا زارعی به اتفاق آرا به عنوان بهترین بازیگر نقش اول مرد و نقش اول زن انتخاب شدند.

2 gharibian

با این حال خبرهایی به ما رسیده بود مبنی بر این‌که ممکن است در مراسم اختتامیه، به دلایلی که خودتان می‌دانید، جایزه نفش اول مرد را به نوید محمدزاده ندهند و به شخص دیگری بدهند. من و دیگر اعضای هیات داوران در واکنش به این شنیده‌ها دبیرخانه را تهدید کردیم که اگر جایزه نقش اول مرد به کسی غیر از نوید محمد زاده داده شود، ما به نشانه اعراض روی سن نمی‌رویم و مراسم اختتامیه را ترک می‌کنیم. همین سبب شد آقایان عقب‌نشینی کنند و جرات این را نداشته باشند ما را تحت فشار قرار دهند.

قریبیان در انتها بیان کرد: همان‌طور که می‌دانید در ابتدای مراسم اختتامیه نامه‌ای از طرف کارگردان فیلم «عصبانی نیستم!» خوانده شد که ایشان به طور داوطلبانه از بخش رقابتی جشنواره کنار کشیدند. این نامه باعث تعجب من شد و من هنوز این نامه و اتفاقات پیش امده در مراسم اختتامیه مشکوک هستم. چرا یک فیلم‌ساز باید به یک‌باره از بخش رقابتی جشنواره کناره بکشد و در آخرین لحظه سیمرغ بازیگر نقش اول مرد فیلم‌اش را به دیگران ببخشد؟ این اتفاقات از نظر من مشکوک و غیرقابل قبول است.

از سوی دیگر پایگاه خبری پیام‎نو مدعی شده است که تیم اجرایی جشنواره فجر توسط برخی گروه‌ها تهدید شدند که در صورت اختصاص یکی از جوایز جشنواره به فیلم «عصبانی نیستم» با ۱۵ اتوبوس به محل اختتامیه جشنواره خواهند آمد و مراسم اختتامیه را برهم خواهند زد.

برخی از خبرگزاری‌ها اعلام کردند که هیات داوران جشنواره مصمم است در روزهای آینده با برگزاری یک نشست خبری به پرسش‌های خبرنگاران درباره این فشارها و تغییر نتایج جشنواره پاسخ دهد.

3

فیلم «عصبانی نیستم» به کارگردانی رضا درمیشیان و با بازی نوید محمدزاده و باران کوثری به موضوع مشکلات اقتصادی جوانان در دوره ریاست جمهوری احمدی نژاد پرداخته است. انتخاب این فیلم به عنوان نامزد دریافت سیمرغ بلورین با انتقاد شدید رسانه‌های تندرو در ایران رو به رو شد تا جایی که خبرگزاری فارس با تیتر « فیلم‌های حامی فتنه در ۸ بخش نامزد دریافت سیمرغ بلورین جشنواره فجر شدند» اعتراضش را به این انتخاب هیات داوران اعلام کرده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,