شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
31 August 2016
در آینده نزدیک

«وعده افشای فساد ده هزار میلیاردی از سوی مشاور روحانی»

۱۳۹۲ بهمن ۲۷

خبر / رادیو کوچه

«اکبر ترکان»، مشاور «حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران، در مصاحبه‌ای که روز شنبه بیست و ششم بهمن ماه منتشر شد ضمن ابراز نومیدی از قطع زنجیره فساد و ویژه‌خواری وعده افشای فسادی «ده‌ها هزار میلیاردی» در آینده نزدیک را داد.
آقای «ترکان» در مصاحبه‌ای با روزنامه «آرمان» به طور تلویحی گفته است که این فساد ده‌ها هزار میلیاردی در دولت «محمود احمدی‌نژاد» رخ داده و فساد ۹ هزار میلیاردی که اخیرن بارها به آن اشاره شده تنها بخش کوچکی از آن بوده است.
مشاور رییس جمهور ایران توضیح بیش‌تری درباره فساد ده‌ها هزار میلیاردی مورد اشاره خود نداده، اما گفته است که فساد مالی در زمان ریاست جمهوری «محمود احمدی‌نژاد» تنها به دو پرونده مشهور به فساد سه هزار میلیارد تومانی و ۹ هزار میلیاردی محدود نمی‌شود.
به نظر می‌آید مقصود این مقام دولت حسن روحانی از فساد ۹ هزار میلیارد تومانی فساد مالی مربوط به بابک زنجانی، سرمایه‌داری، باشد که هم‌اکنون به دلیل بدهی بیش از دو میلیارد یورویی به وزارت نفت و جعل سند در بازداشت به سر می‌برد.
آقای «ترکان» در مصاحبه خود اذعان کرده است که «فساد مالی ریشه‌هایی داشته که باید در تصمیمات مدیران جست‌وجو کرد و فساد اداری و ساختاری جزیی از بدنه دولت‌ها شده و علت آن را باید در استفاده از نیروهای غیراصولی جست.»

akbar-torkan
مشاور رییس جمهور ایران همچنین گفته است که «مجموع تخلفاتی که دیوان محاسبات کشور در هشت سال گذشته از دولت گزارش کرده ده‌ها میلیارد دلار است.»
او در عین حال افزوده است که شاید «هنوز افرادی که در جریان تخلفات حضور داشتند در بدنه دولت کنونی حضور دارند و طبق شواهد ویژه‌خواری در برخی رده‌ها ریشه دوانده است و معتقدم با آمدن و رفتن یک دولت نمی‌توان امید داشت که این زنجیره کاملن قطع ‌شود. یعنی این روند با تغییر دولت‌ها از بین نرفته است.»
«اکبر ترکان» که دبیر شورای هماهنگی مناطق آزاد ایران نیز هست، همچنین از ویژه‌خواری‌های گسترده و فساد سازماندهی شده‌ در دوران محمود احمدی‌نژاد در مناطق آزاد خبر داده و افزوده است که ما طبق دستور دکتر روحانی مشغول جمع‌آوری و ارسال آن به دفتر معاون اول محترم ریاست جمهوری هستیم.
سازمان شفافیت بین‌الملل در آخرین گزارش سالانه خود که دوازدهم آذر امسال منتشر شد، ایران را از میان ۱۷۷ کشور در رتبه ۱۴۴ جهان از نظر فساد اداری قرار داد که این نشان‌دهنده ۱۱ پله سقوط در مقایسه با سال ۲۰۱۲ میلادی است.

بیشتر بخوانید

بدتر شدن وضعیت فساد اداری در ایران

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,