Saturday, 18 July 2015
09 December 2021
بن‌بست در مذاکرات صلح

«پایان مذاکرات صلح سوریه در ژنو بدون هیچ نتیجه‌ای»

2014 February 16

خبر / رادیو کوچه

دور دوم مذاکرات صلح سوریه موسوم به «ژنو ۲» که با حضور نمایندگانی از دولت و شورشیان مخالف این کشور در روز شنبه پانزدهم فوریه برگزار شد، دقایقی پس از شروع به طور غیرمنتظره پایان یافت و «اخضر ابراهیمی»، نماینده ویژه سازمان ملل در امور سوریه، به خاطر بن‌بست پیش‌آمده در مذاکرات از مردم سوریه عذرخواهی کرد.

خبرگزاری «رویترز» در این رابطه گزارش داد، «اخضر ابراهیمی» گفته است نمایندگان دولت سوریه هم‌چون گذشته هر نوع دولت انتقالی یا برکناری بشار اسد رییس جمهور را منتفی دانسته و حاضر به مذاکره در این مورد نبودند.

به گزارش خبرگزاری این خبرگزاری، آقای ابراهیمی همچنین گفته است، از مردم سوریه بسیار عذر می‌خواهم چرا که آن‌ها امیدهای زیادی به این مذاکرات داشتند.

نماینده ویژه سازمان ملل و اتحادیه عرب در امور سوریه اضافه کرده است: «توفیق اندکی که در حمص به دست آمد، امید مردم به این دور مذاکرات برای پایان دادن به بحران وحشتناکی که در آن قرار دارند، را افزایش داد.»

sorya

پیش‌تر گفته شده بود، که در آخرین روز از مذاکرات ژنو قرار است آقای «ابراهیمی» با طرف‌های درگیر جنگ داخلی این کشور دیدار کند.

هدف نماینده سازمان ملل از این دیدارها، زنده نگه داشتن مذاکرات صلح ژنو است. در دومین دور گفت‌وگوهای ژنو هیچ‌گونه پیش‌رفتی حاصل نشد و آقای ابراهیمی به شکست در این مورد اذعان کرده است.

به گفته تحلیل‌گران، حداکثر چیزی که سازمان ملل می‌تواند انتظار داشته باشد، تعهد طرفین به بازگشت به دور بعدی مذاکرات است.

بحران سیاسی سوریه سه سال پیش آغاز شد و تا کنون بیش از یک صد هزار کشته بر جای گذاشته است.

اولین دور مذاکرات در ماه ژانویه به توافق شکننده‌ای منجر شد که بر اساس آن قرار شد کمک‌های امدادی به شهر حمص برسد و غیرنظامیان از این شهر خارج شوند.

بیشتر بخوانید

پایان اولین روز کنفرانس ژنو٢ با مواضع آشتی‌ناپذیر طرفین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,