Saturday, 18 July 2015
02 October 2023
پشتیبانی از نهاد‌های مدنی

«دیدار رییس بنیاد تاریخ زنده سوئد با تقی رحمانی»

2014 February 17

فرشید فاریابی / رادیو کوچه

در دیدار تقی رحمانی با رییس بنیاد تاریخ زنده سوئد آخرین وضعیت نرگس محمدی برنده‌ی سال ٢٠١١ جایزه پر انگر (Per Anger) بررسی شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

پرفسور اسکیل فرانک با ابراز خوشوقتی بسیار از دیدار با تقی رحمانی و کسب آخرین وضعیت نرگس محمدی خشنودی خود و هم‌کاران بنیاد از شرایط پیش آمده و خروج این فعال حقوق‌بشر از شرایط بسیار دشوار زندان و امکان درمان وی ابراز کرد.

رییس دانشکده آموزش و پرورش دانشگاه اومئو که خود سال‌ها پژوهش‌گر و از مدیران ارشد سازمان ارزیابی آموزش و پرورش سوئد بوده جویای وضعیت آموزش و پروزش فرزندان آن‌ها شد و از این‌که نرگس محمدی اینک در کنار دو کودک خردسال خود زندگی می‌کند خرسندی خود را ابراز و گفت: «امیدوارم به زودی همه‌ی اعضا خانواده در آرامش و در کنار هم زندگی کنند.»

در این دیدار تقی رحمانی به پرسش‌های مختلف پرفسور اسکیل فرانک و خانم لیو ویسبری مدیر پروژه جایزه «پِر اَنگر» در مورد شرایط نرگس محمدی، تاثیرات چنین جوایزی از فعالان مدنی و تلاش‌های آن‌ها و نیز چشم‌انداز پیش‌روی جنبش دموکراسی‌خواهی در ایران پاسخ گفت.

1

تقی رحمانی در بخشی از سخنان خود تاثیر این جوایز بر کنش‌گران جامعه مدنی را مثبت ارزیابی کرد و گفت: تعامل جامعه مدنی در کشورهایی مانند ایران  با نهادهای مدنی و بنیادهای شناخته شده‌ی بین‌المللی و انتقال دانش و تجربه به جنبش‌های دموکراسی‌خواه با درک شرایط تاریخی و بافت اجتماعی کشورها بسیار مفید خواهد بود.

وی افزود خواست بنده و نرگس‌محمدی در این رابطه متمرکز بر تعامل و پشتیبانی از نهاد‌های مدنی است. به این معنا که نهادهای مدنی و بنیادهای پژوهشی از این دست، نهادهای مدنی در جوامع هدف را به رسمیت شناخته و تعامل خود را بر این اساس پی‌ریزی کنند.

در ادامه پرفسور اسکیل فرانک که یکی از دین‌پژوهان در حوزه وحی و کلام مسیحیت  و از مقامات کلیسای سوئد است و چند کتاب در حوزه کلام و پژوهش در وحی نوشته‌ ، پرسش‌های مختلفی را در حوزه‌ی روشن‌فکری دینی و جریان‌های مدرنی که خواهان آشتی دموکراسی با باورهای سنتی جوامع هستند بیان کرد.

تقی رحمانی هم در پاسخ به شکل فشرده پیشینه شکل‌گیری و کوشش‌های روشن‌فکران مسلمان در ایران را بیان کرد، و خواست آن‌ها که جدایی کامل نهاد دین از نهاد دولت است را مورد تاکید قرار داد و گفت این جریان فکری دموکراسی را باور دارد  و در تلاش است بین دموکراسی و اسلام تعامل ایجاد کند.

این کوشنده‌ی ملی – مذهبی افزود : اندیشمندان مسلمان که در پی تعامل  دموکراسی با اسلام هستند نقش مهمی بازی می‌کنند چرا که زمینه فرهنگی جامعه را برای آزادی بیان و عقیده مساعد می‌کنند.

در پایان این دیدار تقی‌ رحمانی اظهار امیدواری کرد با باز شدن فضا در ایران، میزبان پرفسور اسکیل‌فرانک و دیگر چهره‌هایی از نمایندگان جوامع مدنی سوئد باشند و گفت‌وگوهای بین جوامع مدنی با جدیت دنبال شود.

2

حضور تقی رحمانی در بنیاد تاریخ زنده سوئد برابر بود با نشست مشورتی هیات مدیره و هیات ژوری اعطا جوایز بنیادتاریخ زنده سوئد که برای دقایقی میزبان این تحلیل‌گر مسایل ایران شدند و پس از سخنان کوتاه پرسش‌هایی را طرح کردند.

بیشتر پرسش‌ها متمرکز بر چشم انداز پیش روی دموکراسی خواهی و آزادی بیان در ایران بود. تقی رحمانی در پاسخ‌های خود نکته‌ی محوری تقویت جامعه‌ مدنی و امید به آینده را مورد توجه قرار داد و گفت: گفت‌وگوهای غرب با ایران  باید منوط به رعایت جوانب پشتیبانی از جامعه مدنی و جنبش دموکراسی‌خواهی باشد . جامعه‌ی مدنی کشورهای غربی همواره این خواست را باید از دولت‌های خود مطالبه کنند تا در میان گفت‌وگوهای سیاسی، جامعه مدنی و جنبش رو به رشد آنها فراموش نشود.

بنیاد تاریخ زنده سوئد بنیادی غیرانتفاعی با تمرکز بر ترویج دموکراسی، مدارا و حقوق‌بشر است  و جایزه بنیاد به نام Per Anger دیپلمات سوئد در دوران جنگ جهانی دوم، حقوقدان و فعال حقوق‌بشری سوئد نام‎گذاری شده و هرسال به فردی که در راه حقوق‌بشر و دموکراسی، مبارزه گسترده‌ای کرده باشد داده می شود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,