Saturday, 18 July 2015
26 January 2020
هشتاد اعدام در کمتر از دو ماه

«ابراز نگرانی کمیساریای عالی حقوق‌بشر از اعدام‌های اخیر ایران»

2014 February 22

خبر / رادیو کوچه

«راوینا شمداسانی» سخن‌گوی کمیساریای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگرانی از اعدام‌های اخیر در ایران می‌گوید، طی کمتر از دو ماهی که از سال جدید میلادی می‌گذرد دست‌کم هشتاد نفر در این کشور اعدام شده‌اند.

 به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، سخن‌گوی کمیساریای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل، روز جمعه بیست و یکم فوریه گفته است:‌ «ما عمیقن  از گزارش‌های منتشر شده درباره افزایش اعدام‌ها در ایران از آغاز سال جاری میلادی تاکنون، نگران هستیم.»

 این سخن‌گوی کمیساریای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل اضافه کرده است: «در بیش‌تر از هفت هفته ۸۰ نفر اعدام شده‌اند این در حالی است که بر اساس منابع موثق و معتبر ۹۵ نفر طی این مدت اعدام شده‌اند.»

 «راوینا شمداسانی» هم‌چنین گفته است: «در سال ۲۰۱۳ دست‌کم ۵۰۰ نفر در ایران اعدام شده‌اند که ۵۷ مورد از این اعدام‌ها در ملاء عام صورت گرفته است، این در حالی است که احتمال می‌رود در این سال ۶۲۵ نفر اعدام شده باشند.»

 به گزارش سازمان عفو بین الملل در سال ۲۰۱۲ دست کم ۳۱۴ نفر در ایران اعدام شدند.

12

 سخن‌گوی کمیساریای عالیِ حقوق بشر سازمان ملل هم‌چنن از حکومت ایران خواسته است تا هرچه سریع‌تر اجرای اعدام‌ها را در این کشور متوقف کند.

 این مقام سازمان ملل متحد هم‌چنین گفته است، افزایش اعدام‌ها به ویژه اعدام‌های سیاسی و مربوط به اقلیت‌های قومی در نیمه دوم سال ۲۰۱۳ در ایران قابل توجه است.

 وی در ادامه از خبر اعدام دو شهروند عرب خوزستانی در هفته‌های اخیر ابراز نگرانی کرده و گفته است، «هادی راشدی» و «هاشم شعبانی‌نژاد» در دادگاه عادلانه‌ای محاکمه نشده‌اند و در طول ۹ ماه بازداشت خود به وکلای مدافع‌شان دسترسی نداشته و‌ برای اعتراف تحت شکنجه قرار گرفته‌اند.

 براساس گزارش‌ها «هاشم شعبانی‌نژاد» پس از انتقال از زندان کارون اهواز به مکانی نامعلوم، روز پنجم بهمن به هم‌راه معلمی از اهالی رامشیر به نام «هادی راشدی»، به اتهام  «محاربه و مفسد فی‌الارض، اعدام شدند.

بیشتر بخوانید

اعدام دو زندانی عرب در اهواز

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,