شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
06 September 2016
به درخواست خانواده‌اش

«جسد پناهجوی کشته شده در جزیره مانوس بازگردانده می‌شود»

۱۳۹۲ اسفند ۰۳

خبر / رادیو کوچه  

 

جسد پناهجوی ایرانی که در درگیری‌های اردوگاه پناهجویان جزیره مانوس کشته شد، به ایران بازگردانده خواهد شد.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» روز جمعه بیست و یکم فوریه گزارش داده است، نام ایرانی کشته شده «رضا براتی» است و ۲۳ سال سن داشته است.

شبکه خبری «ای‌بی‌سی» استرالیا نیز به نقل از «اسکات موریسون»، وزیر مهاجرت استرالیا، گفته است که تحقیق رسمی درباره این درگیری‌ و کشته شدن پناهجوی ایرانی در جریان است.

به گزارش این شبکه تلویزیونی، منتقدان دولت استرالیا را به قتل این پناهجو متهم می‌کنند اما مقام‌های دولت می‌گویند تا پیش از گزارش رسمی در این باره اظهار نظر نمی‌کنند.

«اسکات موریسون»، وزیر مهاجرت و حفاظت از مرزهای استرالیا، اعلام کرده است که بنا به درخواست خانواده «براتی»، جسد این پناهجوی کشته‌شده پس از انجام کالبدشکافی در کشور پاپوآ گینه نو، به ایران بازگردانده خواهد شد.

در همین حال، به گزارش خبرگزاری «آسوشیتدپرس»، سفارت استرالیا در خاک پاپوآ گینه نو مراتب ناراحتی دولت متبوعش از وقوع این حادثه را ابراز کرده و گفته است که دولت استرالیا با خانواده قربانی عمیقن همدردی می‌کند.

وزارت امور خارجه ایران پیش‌تر سفیر استرالیا را احضار و نسبت به بدرفتاری و اعمال خشونت این دولت علیه پناهجویان اعتراض کرده بود.

manus

آقای «براتی» دوشنبه شب ، بیست و هشتم بهمن‌ماه، در پی اغتشاش در بازداشتگاه پناهجویان به زمین افتاد و به دلیل آسیب‌دیدگی سر درگذشت.

آن‌‌گونه که خبرگزاری «آسوشیتدپرس» گزارش داده است، در آن شب صد‌ها پناهجو به قصد فرار به سمت سیم‌خاردارهای اطراف بازداشتگاه هجوم می‌برند و در نتیجه آشوب برپا شده، آقای «براتی» به زمین می‌افتد و از ناحیه سر دچار آسیب می‌شود.

این در حالی است که چندین روزنامه استرالیایی روز جمعه، دوم اسفندماه، خبر دادند که احتمال دارد آقای «براتی» در حالی که بی‌دفاع روی زمین افتاده زیر پای ماموران حفاظت مانده و از ناحیه سر دچار جراحت جدی شده باشد.

این روزنامه‌ها هم‌چنین با یک نگهبان استرالیایی که نامش فاش نشده، گفت‌وگو کرده‌اند و او مامورانی را که به تازگی از نواحی اطراف استخدام شده‌اند متهم کرده که دیوانه‌وار به «رضا براتی» حمله کرده‌اند.

به گفته «اسکات موریسون»، وزیر مهاجرت استرالیا، دولت پاپوآ گینه نو در حال تحقیق در این زمینه است و دولت استرالیا نیز به شکلی جداگانه مشغول بررسی نقش ماموران حفاظتی در این اتفاق است.

هویت آقای «براتی» روز جمعه، دوم اسفندماه، توسط آقای «موریسون» فاش شد اماوی هیچ اطلاعاتی مبنی بر این که چرا آقای «براتی» ایران را ترک کرده و این که آیا با پرونده پناهجویی او موافقت شده یا نه، نداده است.

این بازداشتگاه در جزیره بسیار کوچکی با ۵۰ هزار نفر جمعیت به نام مانوسکوچک‌ترین شهرستان کشور پاپوآ گینه نو، در شمال استرالیا است، واقع شده.

استرالیا مسوولیت کنترل بازداشتگاه‌های پناهجویان که در کشور پاپوآ گینه نو واقع شده را برعهده دارد.

مطالب مرتبط

مرگ یک پناهجو و زخمی شدن ده‌ها نفر در مانوس استرالیا

احضار سفیر استرالیا در تهران به دلیل مرگ پناهجوی ایرانی  

 

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,