Saturday, 18 July 2015
21 February 2020
طی یک عملیات احیا قلبی تنفسی

«کودک پنج‌ماهه در بزرگ‌راه به زندگی بازگشت»

2014 February 22

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

حدود ساعت دو بعد از ظهر روز پنج‌شنبه بیستم فوریه بسیاری از مردمی که در بزرگ‌راه شلوغ «دلفین» در میامی  آمریکا تردد می‌کردند شاهد توقف یک اتومبیل شاسی بلند بودند، در حالی‌که راننده آن سعی در احیا و بازگشت به زندگی یک کودک پنج ماهه را داشت. این زن که بچه خواهرش را با عمل احیا «CPR» به زندگی باز گردانده بود صحنه‌ای احساسی و غریب را به‌وجود آورد که شکار دوربین عکاس «میامی تریبیون» شد.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

«پاملا رائسو» زن ۳۷ساله‌ای بود که با فریاد از اتومبیل خود در وسط بزرگ‌راه به بیرون پرید در حالی‌که «سباستین دلا کروز» پسر پنج ماهه را در بغل داشت. او فرزند خواهرش را در حالی بغل کرده بود که پوستش به آبی تغییر کرده و تنفسش قطع شده بود. پاملا به خبرنگار فاکس نیوز می‌گوید: «حالت غیرعادی‌اش را که دیدم، به او دست زدم و صدایش کردم اما او هیچ عکس‌العملی نشان نداد. فهمیدم تنفس هم نمی‌کند، اتومبیل را نگه داشتم و او را فوری به سمت عقب ماشین روی زمین آوردم.»

در حالی عکاس میامی تریبیون پشت سر او می‌رسد که زن با فریاد از ماشین خارج شده بود. او خود را به پلیس می‌رساند و از آن ها کمک می‌خواهد و بعد سعی می‌کند برای احیا به پاملا کمک کند.

1658579_10151986414796336_1961734773_o

AP Photo/The Miami Herald, Al Diaz

لحظه‌های نفس‌گیر آرام طی می‌شود. پاملا با تمام توان سعی می‌کند با تنفس مصنوعی و فشار قفسه سینه قلب کودک پنج‌ماهه را دوباره به کار بیاندازد. ناگهان کودک تنفس می‌کند، اما این تنفس دوباره قطع می‌شود. او دیگر تمام توانش را گذاشته است و در حالی‌که سعی دارد دوباره به کودک تنفس مصنوعی بدهد او را بغل می‌کند، اما این بار کودک دوباره و مداوم تنفس می‌کند. سباستین کوچولو با تلاش زن به زندگی باز‌ می‌گردد. خانم رائسو در گفت‌و‌گویی اشاره می‌کند: «من فقط در آن لحظه به خواهرم فکر می‌کردم. نمی‌توانستم حتا فکر کنم که چه می‌توانم به او بگویم. او به من اعتماد کرده و بچه‌اش را به من سپرده بود، چطور می‌توانستم بگویم کوچولوی تو در کنار من مرده است…»

این کودک پس از آن که قلبش به کار افتاد با کمک گروه امداد و آتش‌نشانی به بیمارستان «جکسون» منتقل شد و بنابر گزارش بیمارستان اینک در وضعیت مناسبی قرار دارد. پاملا می‌گوید که آخرین بار هفت سال قبل عملیات احیا را انجام داده است.

لازم به توضیح است عملیات احیا قلبی تنفسی یا «CPR» یک مانور برای بازگشت به زندگی است که هر کسی می‌تواند آن را بیاموزد. این مانور باعث می‌شود در طلایی‌ترین لحظات، یه فردی که دچار ایست قلبی یا تنفسی شده است برای بازگشت به زندگی کمک کرد. در ایالات متحده آمریکا آموزش این مانور رایگان بوده و همه مردم می‌توانند این کار را بیاموزند تا جان دیگر انسان‌ها را نجات دهند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , 

۱ Comment


  1. حسینی
    1

    خیلی جالب بود. واینو نشون میده که باید همه CPR رو یاد بگیرن . قابل ذکره که در ایران هم این آموزش از طریق هلال احمر رایگان می باشد.