Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
قصه‌های ما، از رویا تا واقعیت

«روزگار رفته »

2014 February 22

شهره شعشعانی / رادیو کوچه

بیست و هفتم بهمن‌ماه امسال دست اجل ستاره تابناکی را از آسمان فرهنگ و ادب ایران ربود. فقدان منصور کوشان شاعر، نویسنده، نمایشنامه‌نویس، محقق و مدرس برای کسانی که با آثار این هنرمند پرتلاش و درسال‌ها  اخیر با جُنگ فرهنگی‌اش محشور بودند بسیار سنگین است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

 منصور کوشان به خاطر تلاش فرهنگی همه‌جانبه‌ و پرحاصلش، و گرداندن و سردبیری شماری از وزین‌ترین نشریات ادبی دوران خود از روزنامه ایران تا مجله‌های دنیای سخن، تکاپو و آدینه و جُنگ زمان در سال‌های تبعیدِ ناخواسته خود نه تنها اندکی از قدری را که شایسته‌اش بود ندید، بلکه رنج کشید و از پس وقایعی که بر نزدیک‌ترین دوستانش در ایران  گذشت، در حالی که قصد جان خودش را هم داشتند، در سال هزار و سیصد و هفتاد و هفت از ایران خارج شد و در نروژ اقامت گزید.

منصور کوشان با این همه مثل هوشنگ گلشیری و تنی چند از نزدیک‌ترین یارانش هیچ‌گاه در مقابل مشکلات خم به ابرو نیاورد. شاگردان بسیاری تربیت کرد، و با وجود تنگ شدن هر چه بیشتر عرصه تلاش او تا وقتی که در ایران بود، صرف‌نظر از هم‌کارانش، شمار زیادی از نویسندگان جوان همواره دور و برش بودند. کوشان اهل مماشات و تعارف نبود، شاگردانش هم می‌دانستند و چون می‌دیدند او با چه صداقت و تلاشی برای بهبود کار و به ثمر رساندن اثرشان مایه می‌گذارد رهایش نمی‌کردند.  کوشان خستگی‌ناپذیر در این زمینه معلمی بود که می‌‌گفت ملاک شاگرد خوب آن است که رُس استاد را بکشد.

22FEB2014-Ghesseha-Shohreh-Roozegare-Rafteh-1

منصور کوشان هیچ اتفاق فرهنگی در عرصه زبان فارسی چه در ایران و چه در خارج از کشور را از نظر دور نمی‌داشت، با چنین روحیه‌ای عجیب نبود که از همان نخستین هفته‌های آغاز برنامه‌ی قصه‌خوانی ما در رادیو کوچه یار و هم‌راهمان شد و یکی از زیباترین قصه‌های کوتاهش را به عنوان دست‌مریزاد برای‌مان فرستاد، و این کاری بود که نه فقط به خاطر دوستی قدیمی، بلکه هم‌چون بسیاری دیگر از تلاش‌هایش از سر اخلاص و احساس وظیفه‌ روشن نگه داشتن چراغ فرهنگ و ادبیات انجام می‌داد.

برای بزرگداشت یاد و خاطره منصور کوشان و آرزوی صبر و سلامتی برای همسرش هایده عزیز، و بردیا و خنیا فرزندان گرامی‌اش، داستان زیبا و لطیف «روزگار رفته» که اثری ماندگار و  یادگار دوستی عزیز در این برنامه است، با امید داشتن برنامه‌های بیشتری از آثار منصور کوشان در آینده بازپخش می‌کنیم.

داستان “روزگار رفته” از مجموعه “این مادران ما” انتخاب شده است.

موسیقی متن:

Ernest Bloch: “Jewish Life”

Karl Jenkins: Allegretto from “Palladio”

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,