Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
ریيس مجلس شورای اسلامی

«رفع حصر از موسوی و کروبی به قوه قضاییه مربوط نیست»

2014 February 23

خبر / رادیو کوچه

«علی لاریجانی»، رییس مجلس شورای اسلامی ایران، با بیان این‌که برای آزادی «میرحسین موسوی»، «مهدی کروبی» و «زهرا رهنورد» باید اشکالات این افراد رفع شود، گفته است که رفع حصر به قوه قضاییه مربوط نیست.

 آقای «لاریجانی» که با  روزنامه فرانسوی فیگارو گفت‌وگو کرده و خبرگزاری‌های «ایسنا» و «خانه ملت» متن آن را روز شنبه سوم اسفند ماه منتشر کرده‌اند، تاکید کرده است که مسئله حصر رهبران معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به قوه قضاییه مربوط نیست و راه‌های دیگری دارد و باید فهم آنها نسبت به مسایل درست شود.

او با توضیح این مطلب که منظورش از این راه‌ حل گفت‌وگو نیست، افزوده است: «از همان طریقی که محصور شدند از همان طریق باید موضوع حل شود.»

رییس مجلس شورای اسلامی ایران در پاسخ خبرنگار فیگارو که پرسیده بود، آیا آن‌ها باید محاکمه شوند؟ گفته است: «راه آن‌ها به قوه قضاییه مربوط نیست و راه‌های دیگری دارد.»

larijani

تداوم بازداشت خانگی رهبران جنبش موسوم به سبز یکی از مسایل بحث‌برانگیز در ایران است و «حسن روحانی»، رییس‌جمهوری، در مبارزات انتخاباتی خود وعده آزادی آن‌ها را داده بود.

«علی لاریجانی»، در مصاحبه با «فیگارو» گفته است که مردم بسیار امیدوارند و نسبت به دولت جدید نگاه مثبت دارند.

او هم‌چنین این تصور را که نامزدهای نزدیک به حکومت در انتخابات اخیر رای پایینی داشته‌اند رد کرده و گفته است: «مگر آقای روحانی از اجزای سیستم نیست؟ روحانی از اجزای روحانیت مبارز و از افراد محافظه‌کار بوده است، تلقی‌ها اشتباه است. روحانی نماینده رهبری در شورای عالی امنیت ملی است و سال‌ها دبیر این شورا بوده.»

«میرحسین موسوی» و «مهدی کروبی» به همراه خانم «زهرا رهنورد» از زمستان ۱۳۸۹ که از هواداران خود دعوت کردند برای حمایت از انقلاب‌ در کشورهای مصر و تونس به خیابان‌ها بیایند، در حصر قرار گرفتند.

فرمانده پلیس ایران پیش‌تر گفته بود که آیت‌اله «علی خامنه‌ای» خود مسوولیت برخورد با رهبران جنبش سبز را بر عهده گرفته است.

بیشتر بخوانید

عدم دخالت دولت درباره رفع حصر

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , , ,