Saturday, 18 July 2015
21 February 2020
با ادامه اعتراضات

«پارلمان اوکراین رای به برکناری رییس جمهور داد»

2014 February 23

خبر / رادیو کوچه

پارلمان اوکراین  روز شنبه بیست و دوم فوریه رای به برکناری «ویکتور یانوکوویچ» رییس جمهور این کشور داد و بیست و پنجم ماه مه را برای برگزاری انتخابات زودهنگام تعیین کرد.

این در حالی است که آقای «یانوکوویچ» حوادث اخیر این کشور را کودتا خوانده و گفته است که از قدرت کناره‌گیری نمی‌کند.

گزارش‌ خبرگزاری‌ها از اوکراین حاکی از آن است که تظاهرکنندگان دفتر ریاست جمهوری اوکراین را در «کیف»، پایتخت این کشور، به تصرف خود در آورده‌اند.

ukrain

«ولادیمیر ریباک»، رییس پارلمان اوکراین که از حامیان «ویکتور یانوکوویچ» به شمار می‌آید، از سمت خود استعفا کرده و رییس جدید پارلمان انتخاب شده است.

آقای «یانوکوویچ» در مصاحبه‌ای از پیش ضبط شده با یک شبکه تلویزیون محلی گفت که او رییس جمهور قانونی کشور است که از طریق انتخابات بر سر کار آمده و کناره‌گیری نخواهد کرد.

او اقدام پارلمان را در انتخاب رییس جدید و دستور آزادی فوری «یولیا تیموشنکو»، نخست وزیرسابق و از مخالفان دولت غیرقانونی دانسته است.

به رغم این که روز جمعه رهبران مخالفان و دولت اوکراین برای پایان دادن به اعتراضات در پایتخت توافق کردند، تظاهرات روز شنبه نیز ادامه داشت و وزرات کشور با صدور بیانیه‌ای حمایت خود را از مردم اعلام کرده است.

در پی دستور پارلمان مبنی بر آزادی «یولیا تیموشنکو»، گزارش‌ها از آزادی او حکایت دارد. خانم «تیموشنکو» در بیمارستانی در شهر خارکف نگهداری می‌شد.

timoshinko

او که از قهرمانان انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ در اوکراین بود در سال ۲۰۱۱ در ارتباط با سوءاستفاده از قدرت به هفت سال زندان محکوم شد.

در همین حال یک سخن‌گوی حزب «سرزمین پدری» «یولیا تیموشنکو»، گفته است که خانم «تیموشنکو» پس از آزادی از زندان شهر خارکف در شرق اوکراین به سمت کیف پایتخت حرکت کرده تا به معترضان در میدان استقلال بپیوندد.

ناآرامی‌های اوکراین از ماه نوامبر و زمانی آغاز شد که «ویکتور یانوکوویچ» از امضای قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و به جای آن به روسیه بیشتر نزدیک شد.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» در جریان اعتراض اخیر در کیف دست کم ۷۷ نفر کشته شده‌اند.

بیشتر بخوانید

بی‌اعتمادی معترضان اوکراینی به توافق میان دولت و مخالفان

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,