Saturday, 18 July 2015
28 February 2020
در جمع روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی

«روحانی می‌گوید به جای پزشک، حکیم تربیت کنیم»

2014 February 23

خبر / رادیو کوچه

«حسن روحانی»، رییس‌جمهوری اسلامی ایران، خطاب به روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران گفت: «دلم می‌خواهد به شما بگویم به جای پزشک، حکیم تربیت کنیم. همانی که در قدیم می‌گفتند حکیم. ما علاوه بر تشخیص و درمان حکمت می‌خواهیم.»

وب‌سایت رسمی ریاست جمهوری ایران نوشته است، آقای «روحانی» روز شنبه سوم اسفند ماه در جمع روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی ایران گفت که پزشکان نباید به اصرار مراجعان، دارو یا آزمایشی را تجویز کنند و شهامت و شجاعت یکی از ویژگی‌های اخلاق پزشکی است، حکیم یعنی همین. حکیم باید به بیمار بگوید که تو به این کار نیاز نداری و این برای تو مضر است و من برای تو نمی‌نویسم.

براساس گزارش سایت ریاست جمهوری ایران آقای «روحانی» گفته است: «اساسن بدن و روح ما با اوضاع زندگی ماشینی دنیای امروز سازگار نیست و این کار پزشکان را دشوار کرده است.»

rouhani

وی هم‌چنین گفته است: «از طرفی، علم و پیشرفت تکنولوژی هم کار شما را آسان کرده است با این حال همه این مسایل تشخیص و درمان، مشکلاتی را هم ایجاد می‌کند، یعنی آثار جانبی دارد.»

بنابه همین گزارش آقای «روحانی» به عنوان نمونه گفته است: «داروهای شیمیایی علاوه بر اینکه درمان می‌کند، بیمار هم می‌کند. آثار جانبی دارد که باید فکر کنیم چگونه آثار جانبی‌اش را از بین ببریم.»

او بر اهمیت اولویت پیش‌گیری و بهداشت بر درمان تاکید کرده و گفته است که بودجه سال ٩٣ نشان می‌دهد که مساله بهداشت چه‌قدر برای دولت مهم است.

رییس جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان خود با ذکر خدمات پزشکان ایرانی در دوران جنگ با عراق گفته است: «باید آن روحیه جهادی و صفا را به جامعه برگردانیم.»

 او از وزیر بهداشت خواسته است که بیمارستان‌هایی در شهرهای مختلف به خدمت داوطلبانه پزشکان اختصاص یابد.

بنا به گزارش سال ٢٠٠٠ سازمان جهانی بهداشت نظام بهداشت ایران بین ۱۹۰ کشور رتبه ۹۳ را دارد. در همین گزارش رتبه عربستان سعودی ۲۶ و رتبه ترکیه ٧١ است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. کاوه
    1

    آقای حسن فرفره درخواست حکمت از حکیمان میکند و مردم از حکما.حسن جان دنبال حکمت توی طبابت نگرد، تو سفره خالی از نان روزانه مردم بگرد.مردمی که با صدها آرزو بهتان رای دادند و حالا جوابشان را با اعدام آرزوهایشان میدهید.شاه فقید فقط ۱۰ سال از برنامه هاش عقب بود مردم انقلاب کردن شما که ۱۴۰۰ سال از برنامه هاتان عقب هستین چی میگین و چه حرفی نگفته دارین؟ اصلا آمدیم و بنای حکمت رو هم گذاشتین و سفره مردم پر از نان شد و مردم همه خداترس بار اومدند،با عشق به خدا چه میکنید؟شما که خود را نماینده مردم میدانید چرا جز رعب و ترس و ترور حتی با خدا زبان دیگری نمیدانید؟ فقط بلدین شعار بدین؟ خدا هم دیگر به دادتان نمیرسه