Saturday, 18 July 2015
15 August 2020
يک روز پس از برکناری یانوکوویچ

«رییس مجلس اوکراین رییس جمهور موقت این کشور شد»

2014 February 24

خبر / رادیو کوچه

 پارلمان اوکراین در جلسه‌ای فوق‌العاده یک روز پس از برکناری «ویکتور یانوکوویچ»، اختیارات رییس جمهوری را موقتن به «الکساندر تورچین‌اف»، رییس پارلمان که از متحدان نزدیک «یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر اسبق است و روز شنبه از زندان آزاد شد محول کرد و به او تا روز سه‌شنبه مهلت داد که دولت ائتلاف ملی را تشکیل دهد.

پارلمان اوکراین علاوه بر این، روز یک‌شنبه بیست و سوم فوریه، هم‌چنین به برکناری وزرای امور خارجه و بهداشت این کشور رای داد.

خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که به دنبال سقوط دولت اوکراین، پارلمان این کشور سه گزینه را برای بر عهده گرفتن مقام نخست وزیری اوکراین در نظر گرفته است. هم‌زمان گزارش شده که محل اقامت «ویکتور یانوکوویچ» نامعلوم است.

خبرگزاری «اینترفاکس» روز یک‌شنبه بیست و سوم فوریه گزارش داد که «یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر اسبق اوکراین که روز شنبه پس از دو سال از زندان آزاد شد، «آرسنی یارتسنیوک»، رهبر جناح «باتکیوشچینا» در پارلمان و «پترو پوروشنکو»، معاون رییس پارلمان، اصلی‌ترین کاندیداهای نخست وزیری اوکراین هستند.

معترضان اوکراینی روز شنبه بیست و دوم فوریه موفق شدند پس از چند ماه تجمع و درگیری‌ خونین، کنترل نهادهای دولتی از جمله نهاد ریاست جمهوری و پارلمان این کشور را در دست بگیرند. پارلمان اوکراین نیز حکم برکناری «ویکتور یانوکوویچ»، رییس جمهوری و آزادی «یولیا تیموشنکو»، نخست وزیر اسبق و از چهره‌های سرشناس معترضان را صادر کرد.

turchinov

خبرگزاری آلمان گزارش داده که نیروهای مرزی اوکراین، اجازه خروج رییس جمهوری سابق اوکراین از کشور با یک پرواز چارتر از منطقه مادری خود به نام دونتسک را نداده‌اند.

خبرگزاری «فرانسه» هم گزارش داده که حتی حزب آقای «یانوکوویچ» نیز او را به خونریزی و خیانت به اوکراین متهم کرده است.

«یولیا تیموشنکو» نیز که هم‌اکنون شانس اصلی نخست وزیری اوکراین است، مسوولیت خون‌های ریخته‌شده در هفته گذشته را متوجه «ویکتور یانوکوویچ»، رییس جمهور برکنارشده دانسته و از مردم خواسته میدان استقلال شهر کی‌یف را ترک نکنند.

اعتراض‌ها در اوکراین از ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ و هنگامی آغاز شد که «ویکتور یانوکوویچ»، رییس جمهوری سابق این کشور، امضای قراردادی تجاری و اقتصادی با اتحادیه اروپا را نپذیرفت و ترجیح داد روابط مستحکم تجاری خود را با روسیه افزایش دهد.

معترضان به این تصمیم که خواستار نزدیکی اوکراین به غرب هستند، برای بیش از دو ماه در سرمای طاقت‌فرسای کی‌یف، در خیابان‌ها باقی ماندند تا در نهایت موفق شدند دولت را ساقط کنند.

بیشتر بخوانید

پارلمان اوکراین رای به برکناری رییس جمهور داد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,