Saturday, 18 July 2015
05 July 2020
به دلیل کشتار معترضان

«صدور حکم بازداشت رییس جمهور سابق اوکراین»

2014 February 24

خبر / رادیو کوچه

«آرسن آواکوف«،وزیر کشور اوکراین دستور بازداشت «ویکتور یانوکوویچ»، رییس جمهور برکنار شده را به دلیل کشتار معترضان در این کشور صادر کرده است.

به گزارش خبرگزاری‌ها، آقای «آواکوف» این خبر را روز دوشنبه بیست و چهارم فوریه در صفحه فیس‌بوک خود منتشر کرده و افزوده که اتهام آقای «یانوکوویچ» کشتار جمعی معترضان در شهر «کی‌یف» است.

به نوشته وزیر کشور اوکراین، علاوه بر رییس جمهوری سابق، حکم بازداشت چند مقام ارشد و سابق دیگر دولت او نیز صادر شده است.

وی افزوده که «ویکتور یانوکوویچ»، اقامت‌گاه خصوصی خود در ایالت خودمختار کریمه‌ را با اتوموبیل و به مقصدی نامعلوم ترک کرده است.

نمایندگان پارلمان روز شنبه بیست و دوم فوریه به برکناری آقای «یانوکوویچ» از قدرت رای دادند.

مخالفان رییس جمهوری سابق اوکراین که حالا قدرت را در این کشور در دست گرفته‌اند، اعلام کرده‌اند که «ویکتور یانوکوویچ» و نزدیکانش باید پاسخ‌گوی جنایت‌های خود باشند.

yanokovich

از محل اقامت آقای «یانوکوویچ» پس از سرنگونی از قدرت در روز شنبه بیست و دوم فوریه ، خبری منتشر نشده بود.

در جریان حدود دو ماه تجمع و تظاهرات اعتراضی مردم اوکراین علیه رییس جمهوری سابق این کشور، صدها نفر کشته و زخمی شدند.

اعتراضات در اوکراین از ماه نوامبر سال ۲۰۱۳ و پس از آن‌که آقای «یانوکوویچ»، از امضای قرارداد تجاری و اقتصادی با اتحادیه اروپا خودداری کرد و گفت که ترجیح می‌دهد روابط خود با روسیه را افزایش دهد آغاز شد.

روسیه که حامی اصلی دولت پیشین اوکراین بود، در آخرین واکنش به سرنگونی «ویکتور یانوکوویچ»، سفیر خود را از این کشور فراخوانده است.

این در حالی است که «الکساندر تورچینف»، رییس جمهوری موقت اوکراین اعلام کرده که آماده مذاکره با مسکو است اما اولویت دولت جدید، گسترش روابط با اروپا است.

روسیه یک روز پیش از آن اعلام کرد که حدود ۱۲ میلیارد دلار کمک وعده داده شده خود به اوکراین را با تغییر دولت در این کشور، پرداخت نخواهد کرد و اوکراین حالا باید به فکر کمک گرفتن از صندوق بین‌المللی پول باشد.

بیشتر بخوانید

رییس مجلس اوکراین رییس جمهور موقت این کشور شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,