Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
در پاسخ به مقاله‌ای در مورد حمایت صدای آمریکا از دولت ایران

«تیتر نیوز مکس درباره صدای آمریکا گمراه کننده است»

2010 February 28

ترجمه / رادیوکوچه

استیو ردیش / سردبیر عالی صدای آمریکا

«آیا صدای آمریکا موافق دولت ایران است؟» این تیتر گمراه کننده و اشتباه مقاله «نیوز مکس Newsmax.com» در 11 فوریه  است. صدای آمریکا -VOA- طرف‌دار دولت ایران نیست. تمام بررسی‌ها نشان خواهد داد که شبکه فارسی صدای آمریکا  اخبار دقیق، قابل اعتماد و متعادل را ارایه کرده و به مخاطبان در ایران اطلاع‌رسانی می‌کند.

به طوری که آن‌ها، مانند مخاطبان در ایالات متحده، می‌توانند در مورد رهبران خود و زندگی‌شان تصمیم‌گیری کنند. بنا‌به دلایل نامعلوم، اشتباه‌ها و تحریف‌ها در مقاله نیوز مکس فراوانند.

به عنوان نویسنده این نوشته در بررسی اشتباهات و  این تحریفات مرا یاری کنید و به من اجازه دهید تا آن‌ها را عنوان کنم.

نیوز مکس می‌نویسد: «امتناع از پخش قطعه فیلم ویدیویی مربوط به ندا آقا سلطان دختر  26 ساله‌ای که شاهد تظاهرات بود و قتل او  بعد از تظاهرات انتخابات در تاریخ 20 ژوئن، روند اعتراضات را تسریع کرد و پس از  آن‌که  صحنه قتل ندا در تمام جهان پخش شد، چند روز بعد هم صدای آمریکا در مقابل نرم شد.» الکس بلیدا ) Alex Belida (مدیر پی‌ان‌ان(PNN)  در دفاع از این تصمیم، اعلام کرد که: «در مورد چگونگی نشان دادن  فیلم مرگ ندا بحث و گفت‌وگو بود، ما در ابتدا فقط بخشی از فیلم را نمایش دادیم اما بعد آن را به‌طور کامل پخش کردیم.»

دو مورد این‌جا است. یکی این‌که در واقع صدای آمریکا اولین رسانه‌ای بود که فیلم گلوله خوردن دختر جوان در خیابان را نشان داد. صدای آمریکا  تلاش کرد صحت فیلم را مشخص کند و زمانی که صحت آن تایید شد، قبل از رسانه‌های دیگر، آن را پخش کرد . نکته‌ی دیگر این‌که وقتی نیوز مکس مورد کذب را بیان می‌کند و می‌گوید «صدای آمریکا هم چند روز بعد نرم شد…» و در ادامه می‌افزاید: «الکس بلیدا Alex Belida از این تصمیم دفاع کرد…» حقایق را تحریف کرده است.

در واقع هیچ تصمیمی برای دفاع وجود نداشت. با توجه به این‌که خون از دهان و چشمان ندا بیرون می‌آمد، گفته بلیدا حاکی از این تصمیم‌گیری بود که آیا تمامی ویدیو نشان داده شود یا خیر. در زیرنویس تلویزیون از رسانه‌ها خواسته شده بود که  لحظه‌ی مرگ ندا را نشان ندهند. صدای آمریکا هم با جدیت این خواسته را انجام داد. پس از بحث‌های بسیار و پخش فیلم مرگ ندا، به دلیل داشتن ارزش خبرنگاری این فیلم، مدیران این رسانه تصمیم گرفتند که آن را به صورت کامل پخش کنند.

در گزارش بازرس کل در تاریخ مارس2009 در مورد پی‌ان‌ان و گفته نیوز مکس چندین مدرک وجود دارد: «نا‌کامی مدیریت صدای آمریکا در برطرف کردن مشکلات پخش تلویزیونی، گویندگان خبری را وادار کرد در21 ژانویه  به همراه «دن آستین» کارگردان صدای آمریکا به دنبال مخاطبان باشند.»

آستین دلیل ملاقات دو ساعته خود با کارمندان پی‌ان‌ان را گزارش بازرس کل نمی‌داند. بازرس کل شانزده آیتم را عنوان کرد که 9 مورد مسکوت مانده و  هفت مورد تا نیمه ماه فوریه مورد بررسی است که عبارتند از:

 • درخواست چارت سازمان پی‌ان‌ان
 • ارزیابی تعداد افراد مورد نیاز برای تولید برنامه‌های تلویزیونی
 • ایجاد بخش مرکزی خبر و میز تولید آن
 • ادغام عمل‌کرد وب با اخبار مرکزی و میز تولید
 • ارزیابی پایبندی به تعهدات
 • ارزیابی تجهیزات ردیابی
 • آموزش مدیران و کارمندان به منظور برخورد با «عمل‌کرد غیر حرفه‌ای نا‌شایست.»

صدای آمریکا و هیات امنای پخش تلویزیونی آمریکا پاسخ ‌این گزارش‌ها را ارایه کردند و منتظر ارزیابی بازرس کل هستند که آیا عمل‌کرد صدای آمریکا قابل قبول است یا نه.

نیوز مکس هم‌چنین نوشت: «بلیدا اعلام کرد که تهیه‌کننده‌ی تازه‌کار 27 ساله، که زبان فارسی را به‌طور ابتدایی می‌داند، به  عنوان سردبیر اجرایی تمامی تلویزیون فارسی زبان انتخاب شده است.» اشتباه واقعی مقاله این است که  فردی که به او اشاره می‌شود 31ساله است و نه 27ساله. او 10 سال تجربه خبرنگاری‌ حرفه‌ای دارد و هفت سال به عنوان تولید‌کننده در سی‌ان‌ان بوده است، که در این خبرگزاری  اخبار امور بین‌المللی را پوشش می‌داد. او یک شهروند آمریکایی و مسلط به زبان فارسی است. سه خبرنگار و مدیر ارشد صدای آمریکا با او مصاحبه کردند. او بهترین انتخاب پیشنهادی آن‌ها بود.
در جایی دیگر نیوز مکس ادعا کرده است: «بلیدا در ارزیابی‌هایش مقام علی‌بیژن فرهودی، یکی از افرادی که در ملاقات با آستین حضور داشت، و ستاره درخشش، گوینده برجسته این رادیو را پایین آورد.» در صورتی که هیچ تنزل مقامی وجود نداشت. ستاره درخشش از گویندگی اخبار رادیویی یا تلویزیونی برنامه «خبر ها و نظرها» به مدیر تولید و مجری میزگردی با نام «مذاکره خبری»  گماشته شد.

پیش از آن خانم درخشش برای پذیرفتن فرصت‌های مدیریتی و  پذیرفتن مسوولیت سردبیری اظهار تمایل کرده بود. او در شرایط تازه قادر خواهد بود  با سمت مدیر تولید برنامه‌ی مذاکره خبری، مسوولیت‌های این چنینی را تمرین کند و از ارتباطات خود، توانایی مصاحبه و قدرت ارتباط با  مخاطبان برای پیشرفت برنامه استفاده کند.

از طرفی دیگر علی فرهودی سه روز از پنج روز را به عنوان دبیر ارشد مشغول به کار است. دو روز دیگر مجری برنامه میز‌گرد است. فراست و توانمندی او به عنوان دبیر ارشد باعث اداره‌ی بهتر برنامه‌ی مذاکره خبری در پنج روز در هفته  می‌شود.

هم‌چنین نیوز مکس نوشته بود: «بلیدا به تخصص زبانی و سوابق فرهنگی علی سجادی به عنوان سردبیری که  نظرات نرم او  در مورد رژیم ایران مورد انتقاد بسیاری از رسانه‌های فارسی‌زبان و مهمانان صدای آمریکا قرار گرفت، اعتماد دارد.»

لازم به اشاره است کارگردان پی‌ان‌ان برای تصمیمات سردبیری و ‌تولید برنامه، تنها به یک نفر تکیه نمی‌کند. بلکه او گروهی را دارد که شامل سردبیرعالی فارسی‌زبان، مشاور ارشد فارسی‌زبان، هفت دبیرارشد فارسی زبان از جمله علی سجادی و چهار مدیر تولید انگلیسی‌زبان است. دیدن خانم درخشش به عنوان مدیر تولید در مذاکره خبری گامی به منظور قرار دادن خبرنگاران فارسی‌زبان در موضع تولید است. نیاز است که افرادی با سمت شغلی مدیر‌تولید و مدیر‌ارشد، زبان فارسی بدانند.

به منظور نتیجه‌گیری بهتر از دیدگاه صدای آمریکا، کلمه‌به‌کلمه‌ی پاسخ‌های الکس بلیدا به سوالات نیوز مکس را که در تاریخ پنجم فوریه  با ایمیل فرستاده شده، ذکر می‌کنم:

پرسش: شما به این اتهام که پی‌ان‌ان در مورد رژیم ایران موضع ملاطفت‌آمیز داشته است و از گزارش صحبت‌های روحانیون حاکم و احمدی نژاد امتناع می‌ورزیده چه پاسخی می‌دهید؟

پاسخ: پی‌ان‌ان از ارسال هیچ موضوع و گزارشی امتناع نمی‌ورزد و برای ایرانیان اخبار و اطلاعات دقیق، قابل‌اعتماد و  جامع  را فراهم می‌کند، تا آن‌ها در مورد زندگی خود تصمیم‌ درستی بگیرند.

پرسش: ندا آقا سلطان، 26 سال داشت و شاهد تظاهرات بود. لحظه مرگ او  در بعد از تظاهرات انتخابات در تاریخ 20 ژوئن با تلفن‌های همراه فیلم‌برداری شد و آن فیلم ظرف مدت چند دقیقه بر روی اینترنت رفت. طبق منابع  و اخبار رسیده علی‌رغم درخواست‌های مکرر خبرنگاران، علی سجادی  از پخش این فیلم خودداری کرد اما پس از چند روز که بی‌بی‌سی و سی‌ان‌ان و دیگر رسانه‌ها این فیلم را پخش کردند، او هم پذیرفت که آن را پخش کند.

پاسخ: حقیقت ندارد. ما برای اولین بار  این فیلم را پخش کردیم. در این نکته که چقدر صحنه مرگ ندا،  لحظه‌ای که چشمان او به بالا می‌رود و بسته می‌شود، پخش شود، بحث و گفت‌وگو بود. در ابتدا، تنها بخشی از فیلم به نمایش در آمد اما بعد کل آن را پخش کردیم.

سوال: به طور کلی، چند تن از خبرنگاران صدای آمریکا می‌گویند هنگامی که می‌خواستند پس از انتخابات 12 ژوئن  از طریق تلفن با معترضین در تهران مصاحبه کنند، این درخواست آنان بارها و بارها  توسط  علی سجادی و الکس بلیدا رد شد. چرا؟ آیا این فیلم ارزش خبری نداشت؟ آن هم زمانی که رسانه‌های دولتی ایران سعی داشتند چهره‌ی معترضین را به عنوان مجرم به تصویر بکشند.

پاسخ: درست نیست. این‌که ما “کانال تاریخی” و “زن امروز “، را پخش کردیم و برنامه دو ساعته ویژه برای روزهای پس از انتخابات داشتیم دلایل مختلفی دارد. یکی این‌که آخرین ویدیوی شهروند خبرنگار از داخل ایران را نشان دهیم، دوم این‌که با ایرانیان در مورد آن‌چه دیدند و در تظاهرات شاهد آن بودند، مصاحبه کنیم و به آنها این فرصت را بدهیم که از طریق تلفن و ایمیل  اظهرات خود را بیان کنند.

سوال : کانال چهار بریتانیا مصاحبه مفصلی از پناهنده‌ای که عضو نیروی بسیج بوده را پخش کرد. اعترافات او حاکی از اظهار ندامتش برای پیروی از دستورات به منظور سرکوب تظاهرات مسالمت‌آمیز بوده است. خبرنگاران پی‌ان‌ان خواستند که با این بسیجی مصاحبه کنند اما این درخواست از سوی سردبیران پی‌ان‌ان رد شد. چرا؟

پاسخ: سردبیران پی‌ان‌ان نسبت به صحت گفته‌های پناهنده‌ی بسیجی نادم مطمئن نبودند چرا که او از این‌که خود را معرفی کند یا در مقابل دوربین قرار گیرد، خودداری می‌کرد. شک ما هنگامی بیشتر شد که از او سوال ساده‌ای را پرسیدیم که هر کسی در موقعیت او باید جواب آن را می‌دانست اما او پاسخی نداشت. (در همان زمان بود که با گرفتن مصاحبه از پناهنده‌ی بسیجی که مایل بود نام او ذکر شود و در مقابل دوربین قر ار بگیرد،به نتایجی رسیدیم.)

سوال:  محمد‌رضا مدحی‌تکه‌زند، معاون سابق علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، با خبرنگاران در بانکوک ، تایلند ، جایی که او  به دنبال پناهندگی بوده است، مصاحبه کرد. خبرنگاران پی‌ان‌ان خواستند  از طریق ماهواره و یا به طور مستقیم با مدحی مصاحبه کنند اما درخواست آن‌ها رد شد.چرا؟

پاسخ: ما تنها  از یک مصاحبه، آگاه هستیم. هیچ رسانه‌ای نتوانست با او ارتباط برقرار کند. باز هم می‌گویم سردبیران پی‌ان‌ان  نسبت اعتبار این شخص مطمئن نبودند. می‌توانید مقاله لارا روزنLaura Rozen را از این لینک مشاهده کنید:

http://www.politico.com/blogs/laurarozen/0110/Beware_propaganda.html

سوال: گزارش‌های آن زمان اشاره دارد در طول اجرای برنامه تا 12 ژوئن سال گذشته، سجادی و بلیدا به خبرنگاران و تولید‌‌‌‌‌‌‌‌‌کنندگان دستور دادند  هیچ مهمانی را که خواستار تحریم انتخابات است، دعوت نکنند.

پاسخ: درست نیست. من در نوشته‌ای در تاریخ 9 آوریل 2009 به همکاران گفتم: «اگر چه کسانی هستند که معتقدند انتخابات غیر دموکراتیک در ایران برگزار می‌شود اما ایرانیانی هم هستند که حضور جدی در انتخابات دارند. ما باید به باورهای آن‌ها احترام بگذاریم.  ما نمی‌توانیم  انتخابات را به سادگی رد کنیم یا فقط به توضیح اشکالات سیستم ارتباطی در ایران بپردازیم. اگر میهمان و شرکت‌کنندگان در برنامه  قصد تحریم رای‌گیری را داشته باشد، مجری برنامه نباید نظر شخصی خود را اعمال کند و در واقع باید میهمان یا  شرکت‌کنندگان را به چالش بکشد.»

سوال: حتا پس  از تظاهرات بعد از انتخابات، پی‌ان‌ان بسیار با ملاحظه گزارش تهیه می‌کرد. آیا این را انکار می‌کنید؟ می‌توانید مثال‌هایی بیاورید از این‌که در طول این مدت پی‌ان‌ان خبر رسانی کرده است؟ من خبرهای شما را دنبال کردم و هیچ خبری پیدا نکردم.

پاسخ: درست نیست. پوشش خبری ما مثال این موضوع است. با توجه به شکایات مقامات ایران از پخش برنامه‌های پی‌ان‌ان، این نکته خنده‌دار است که بگوییم پی‌ان‌ان در اخبار و گزارشاتش با ملاحظه بوده است.

سوال: به طور خاص، یکی ازخبرنگاران قصد داشت با  مادر دختری که پس از سه ماه حبس انفرادی از زندان آزاد شده بود، مصاحبه کند اما  آقای سجادی  از آن جلوگیری کرد. چرا؟

پاسخ: ما هرگز فرصت‌های مصاحبه را از بین نمی‌بریم.

سوال: وقتی در ماه دسامبر  آیت‌اله حسین‌علی منتظری در قم در گذشت، از خبرنگاران صدای آمریکا خواسته شد تا هیچ گزارشی درباره مرگ آیت‌اله منتظری مخابره نکنند. اما به جای آن یک گزارش درباره خال‌کوبی منتشر کنند. چرا صدای آمریکا  در این برهه‌ی حساس چنین گزارشی را پخش می‌کند؟  شما از مراسم خاک‌سپاری منتظری و تظاهرات چه پوشش خبری داشتید؟

پاسخ: مزخرف است. پی‌ان‌ان پوشش خبری وسیعی را از مرگ منتظری و تاثیر آن مخابره کرد. این‌که ممکن است در این رسانه تصاویری از تتو بوده باشد، کاملن بی‌ربط است. ممکن است پی‌ان‌ان در روزهای خاصی ،تصاویر تتو را به همراه اخبار مهم ایران و آمریکا یا هر جای دیگر تولید و پخش کند. مانندکاری که اکثر رسانه‌ها انجام می‌دهند.

دولت ایران گام‌های زیادی برداشت تا از ارسال اخبارموثق، دقیق و متعادل صدای آمریکا  به مردم ایران جلوگیری کند.  این حق من است که به عنوان سردبیر عالی صدای آمریکا و مسوولیتی که بر‌عهده دارم خدمتی کنم.

اگر در مورد پوشش خبری پی‌ان‌ان و یا هر برنامه‌ای در صدای آمریکا سوالی دارید، حتمن بپرسید. اگر صدای آمریکا مرتکب خطایی شود، من آن خطا را می‌پذیرم و در صدد جبران آن خطا بر‌می‌آیم. اما به دیگران اجازه نخواهم داد که از آن‌چه ما انجام می‌دهیم تصویری ناعادلانه و بی‌اساس ارایه دهند. صدای آمریکا تنها یک دستور کار دارد: «رعایت منشور صدای آمریکا با ارایه اخبار و اطلاعات دقیق، قابل اعتماد و متعادل به مخاطبان که نیازمند آن‌ها هستند.»

چراغ سبز صدای آمریکا به جمهوری اسلامی


«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , 

۱ Comment


 1. rasbina
  1

  ba drod manham kami in nazaro daram wa dar hale hazer e sayte voa tashrif bebarid bi rohtarin sayt mibashad hich payam khasi nadrad na nemikhahad dashte bashat
  bbc kami behtar ast baz mitawan kami khabr jadid did mamnon az nazare sazande bodesh