Saturday, 18 July 2015
24 January 2020
با انتشار فایل‌های صوتی

«فساد مالی ترکیه به خانه نخست وزیر رسید»

2014 February 26

خبر / رادیو کوچه

انتشار چند فایل صوتی در رابطه با ارتباط نخست وزیر ترکیه با فساد مالی اخیر در این کشور، ترکیه را وارد بحرانی تازه کرد.

رسانه‌های ترکیه دوشنبه شب بیست و چهارم فوریه، یک فایل صوتی را منتشر کردند که در آن «رجب طیب اردوغان» نخست وزیر ترکیه پیش از حمله پلیس، به پسرش «بلال» تلفن می‌کند و از وی می‌خواهد تمام پولی را که در خانه دارد به مکان دیگری منتقل کند.

در این فایل صوتی «اردوغان» هم‌چنین به دخترش «سمیه» نیز می‌گوید که برای انتقال پول‌ها به کمک برادرش برود.

در یک فایل صوتی دیگر که هم‌زمان منتشر شده است پسر «اردوغان» خطاب به پدرش می‌گوید تمام پول‌ها را منتقل کرده اما هنوز ۳۵ میلیون یورو مانده که نمی‌داند باید با آن چکار کند.

دفتر نخست وزیری ترکیه در واکنش به انتشار این فایل صوتی آن را مونتاژ شده و این عمل را به دور از اخلاق دانسه است.

balalardogan

نخست وزیر ترکیه نیز با تکذیب این فایل صوتی آن را حمله‌ای خائنانه، دروغین، تهمت‌گونه، مونتاژ شده و به دور از اخلاق اعلام کرده است.

رهبر حزب جمهوری خلق «ج‌ه‌پ» در واکنش به انتشار این فایل صوتی اعلام کرده که این فایل از سوی مهندس‌های صدا مورد آزمایش قرار گرفته و هیچ شکی در تعلق آن به نخست وزیر وجود ندارد.

به گفته «کمال قلچدار»، «کوه آگری چقدر حقیقی است، این فایل نیز به همان اندازه»، جمله‌ای که در شبکه اجتماعی تویتر هزاران بار ریتویت شده است.

روز گذشته رسانه‌های نزدیک به حزب عدالت و توسعه (حزب حاکم) گزارش داده بودند که هواداران «فتح‌اله گولن» مکالمات بیش از ۷ هزار شخصیت تاثیرگذار را به صورت غیرقانونی شنود کرده است.

 به گزارش این رسانه‌ها هوادارن «فتح‌اله گولن» مکالمات تلفنی کسانی چون وزیر انرژی و منابع طبیعی، مدیر عامل خبرگزاری آناتولی، «صباحت تونجل» عضو حزب صلح و دموکراسی، «افغان آلا» وزیر کشور و هزاران شخصیت دیگر را در ترکیه شنود کرده‌اند.

 پلیس ترکیه روز سه‌شنبه هفدهم دسامبر گذشته طی عملیاتی چهل و نه نفر از جمله فرزندان سه وزیر دولت ترکیه رییس هالک بانک این کشور و یک تاجر ایرانی به نام «رضا ضراب» را به اتهام دریافت رشوه، اختلاس و فساد مالی دستگیر کرده بود.

بیشتر بخوانید

دادستانی کل ترکیه پسر نخست وزیر را احضار کرد

دادگاه ترکیه درخواست آزادی رضا ضراب را رد کرد

ترمیم کابینه دولت ترکیه پس از افشای فساد مالی

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , , ,