Saturday, 18 July 2015
16 December 2019
ریيس جمهور موقت اوکراين

«روسیه با تحریک اوکراین قصد درگیری نظامی دارد»

2014 March 01

خبر / رادیو کوچه

«الکساندر تورچینوف»، رییس جمهور موقت اوکراین، روسیه را متهم کرده است با استقرار نیرو در شبه جزیره کریمه می‌خواهد با تحریک کیف این کشور را  وارد یک جنگ ناخواسته کند.

آقای «تورچینف» که روز جمعه بیست و هشتم فوریه در یک برنامه تلویزیونی صحبت می کرد، گفت قصد مسکو این است که دولت جدید را وادار کند تا به اقدامات تحریک آمیز واکنش نشان دهد و به این ترتیب روسیه بهانه ای برای تسخیر کریمه داشته باشد.

رییس جمهور موقت اوکراین تصریح کرد که روسیه نقشه ای شبیه به آنچه در گرجستان انجام داد،‌ برای اوکراین در سر می پروراند.

در سال ۲۰۰۸ نیروهای روسی به نفع جدایی‌طلبان ابخاز در گرجستان وارد عمل شدند و با نیروهای گرجی به جنگ پرداختند.

شبه جزیره کریمه یک جمهوری خودمختار در داخل اوکراین است و نیروهای پلیس آن از کیف دستور می‌گیرند.

turchinov

آقای «تورچینف»، در نطق تلویزیونی خود هم‌چنین از «ولادیمیر پوتین»، رییس جمهور روسیه، خواسته است دست از تحریک در کریمه  بردارد و نیروهای خود را از این شبه جزیره خارج کند.

در این رابطه خبرگزاری «فرانسه» گزارش داده است، که یک مقام بلندپایه دولت جدید اوکراین گفته، هواپیماهای روسی  در حدود ۲ هزار نیرو در پایگاه نظامی در نزدیکی مرکز شبه جزیره کریمه پیاده کرده‌اند.

«سرگی کونیتسین» ،‌نماینده ویژه رییس جمهور جدید اوکراین در کریمه به رسانه‌های محلی گفته است که ۱۳ پرواز از روسیه که ظن آن می رود حامل تقریبن دو هزار سرباز باشند در یک پایگاه هوایی نظامی در نزدیکی سیمفروپول فرود آمده‌اند.

وزیر خارجه آمریکا پیش‌تر در روز چهارشنبه در میان گروهی از خبرنگاران اقدام نظامی احتمالی روسیه در اوکراین را «اشتباهی بزرگ» توصیف کرده بود.

در همین رابطه، گزارش‌ها حاکی از آن است که سخن‌گوی کاخ سفید، روز جمعه نیز بار دیگر، دخالت نظامی احتمالی روسیه در اوکراین را اشتباه خوانده و گفته است: آمریکا اقدامات روسیه را از نزدیک زیر نظر دارد.

بیشتر بخوانید

کابینه دولت انتقالی و نخست وزیر جدید اوکراین معرفی شدند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,