شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
پس از درخواست پوتین

«مجوز استفاده از نیروی نظامی در اوکراین از سوی پارلمان روسیه»

۱۳۹۲ اسفند ۱۱

خبر / رادیو کوچه

پس از  درخواست «ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهوری روسیه در روز شنبه اول مارس، از پارلمان این کشور برای صدور مجوز حضور نیروی نظامی این کشور  در اوکراین. نمایندگان این پارلمان، مجوز استفاده از نیروی نظامی در اوکراین را صادر کردند.

به گزارش خبرگزاری‌ها این امر پس از بحث و گفت‌وگو در مجلس علیا و مجلس دوما برای با ثبات کردن اوضاع در شبه جزیره کریمه در اوکراین صورت گرفته است.

به گزارش شبکه خبری «سی‌بی‌اس» پس از اتخاذ این تصمیم از سوی پارلمان روسیه، صدها سرباز روسی در حال پرواز به‌ اوکراین هستند.

گزارش‌های دیگر اما حاکی از آن است که‌ دست کم ۶٠٠٠ از نیروهای نظامی روس وارد اوکراین شده‌اند. این در حالیست که‌ یک مانور بزرگ در مرزهای اوکراین درحال انجام است.

خبرگزاری «آسوشیتدپرس» نیز گزارش داده است، هم‌زمان با انتشار این خبر، هواداران روسیه در شهرهای بزرگ شرق و جنوب اوکراین به خیابان‌ها ریختند و با بالا بردن پرچم روسیه به شادمانی پرداختند.

براساس این گزارش در این شهرها، هواداران روسیه با هواداران دولت اوکراین درگیر شدند. در شهرهای خارکف، دونتسک و اودسا که شاهد چنین تظاهراتی بودند، جمعیت قابل توجهی روسی زبان زندگی می‌کنند.

1

«ولادیمیر پوتین» درخواست خود را در نامه‌ای به این مجلس با توجه به اوضاع اوکراین و “تهدیدها علیه جان شهروندان روسیه” مطرح کرد.

او درخواست کرده که از نیروهای ارتش روسیه تا زمان عادی شدن شرایط سیاسی در اوکراین، استفاده شود.

شبه جزیره کریمه که اکثریت جمعیت آن روس تبار هستند یک منطقه خودمختار در چهارچوب سیاسی اوکراین است.

سرگی آکسیونوف، نخست‌وزیر جدید منطقه کریمه گفته است که برای برقراری مجدد آرامش در منطقه”از روسیه تقاضای کمک کرده است.

از روز پنج‌شنبه افراد مسلح ناشناس که گمان می‌رود هوادار روسیه باشند، ساختمان‌های دولتی در شبه جزیره کریمه در جنوب اوکراین را اشغال کرده‌اند.

دولت جدید اوکراین روسیه را متهم کرده که صدها سرباز و همچنین یک هواپیمای نظامی در کریمه مستقر کرده است اما مسکو هر گونه مداخله نظامی را رد کرده است.

«باراک اوباما» رییس جمهوری آمریکا پیشتر گفته بود که به شدت نگران تحرکات نظامی روسیه در کریمه است.

در همین رابطه «لوران فابیوس»، وزیر امور خارجه فرانسه از تمامی طرف‌های درگیر خواسته تا از اقدامات تنش‌آفرین خودداری کنند.

«ویلیام هیگ»، وزیر امور خارجه بریتانیا نیز از «سرگئی لاوروف»، وزیر امور خارجه روسیه خواسته است تا از تنش‌ها در منطقه بکاهد. آقای هیگ قرار است فردا، یکشنبه دوم مارس به کیف سفر کند.

بیشتر بخوانید

روسیه با تحریک اوکراین قصد درگیری نظامی دارد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,