Saturday, 18 July 2015
27 May 2020
نگاهی به سی و نهمین جوایز سینمایی سزار

«با طعم بوسه فرانسوی»

2014 March 02

امید حبیبی نیا / رادیو کوچه

مراسم سزار، مهم‌ترین مراسم سینمایی سالیانه مشابه اسکار در کشورهای اروپایی است که پیش از اسکار برگزار می‌شود و در واقع اسکار فرانسوی محسوب می‌شود، سینمای فرانسه هنوز حتا چند دهه پس از سال‌های موج نو، به نسبت سایر کشورهای اروپایی، سینمایی است که در هر سال چند فیلم خوب به جهان ارایه می‌کند و ده‌ها جشنواره سینمایی معتبر از جمله جشنواره کن در فرانسه برگزار می‌شود. از همین‌روست که با وجود سالی چند فیلم خوب از کشورهای اسکاندیناوی، اسپانیا و ایتالیا و با وجود انبوه تولیدات تجاری فرانسوی، سینمای فرانسه هم‌چنان کژدار و مریز راه خود را ادامه داده و تلاش کرده تا نشان دهد چندان مرعوب هالیوود نشده است.

Cesar-1

سی و نهمین جوایز مراسم سزار که کاملن شبیه مراسم اسکار برگزار می‌شود، شب گذشته در تئاترشتله در پاریس برگزار شد و به دلیل حضور دو ایرانی در آن یعنی اصغر فرهادی فیلم‌سازی که در چارچوب جمهوری اسلامی فیلم می‌سازد و گلشیفته فراهانی بازیگر و هنرمند تبعیدی که از منتقدان حکومت است، برای بسیاری از ایرانیان بیشتر از قبل جالب توجه بود.

Cesar-2

مجری مراسم سسیل د فرانس، بازیگر محبوب بلژیکی بود که بازیش در پسری با یک دوچرخه (ژان پیر داردن، ۲۰۱۱) تحسین بسیاری برانگیخت. شوخی‌ها و اجرای خوب او و گاه حرکات عجیبی چون پرتاب جایزه نسبتن سنگین سزار به سوی مدعوین این مراسم را دیدنی‌تر کرده بود.

Cesar-3

فیلم من، خودم و مادرم ساخته گیلیام گالین نامزده ده جایزه سزار بود که یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌ها در سال گذشته در فرانسه نیز بوده است.

Cesar-4

رای‌گیری در مراسم سزار دو مرحله‌ای است و اعضای آکادمی هنرها و فنون سینمایی فرانسه به نامزدها رای می‌دهند.

گلشیفته فراهانی امسال بار دیگر به عنوان چهره جدید زن برای فیلم سنگ صبور نامزد بود، فیلمی که در آن در نقشی نسبتن متفاوت ظاهر شده بود و با تحسین منتقدان روبرو شد.

Cesar-5

 اما در این بخش او با رقبای قدرت‌مندی چون آدل اکزارکوپلوس بازیگر نقش آدل در فیلم آبی گرم‌ترین رنگ است و مارینه وچ در نقش یه روسپی نوجوان در فیلم جوان و زیبای فرانسوا اوزن رقابت می‌کرد که مطابق انتظار این جایزه به آدل اکزارکوپلوس رسید که در جشنواره کن گذشته جایزه نخل طلا را از آن خود کرد و نامش به عنوان جوان‌ترین فردی که به این جایزه دست یافته بود ثبت شد.

 Cesar-6

در مورد بهترین فیلم رقابت بسیار شدید بود: آبی گرم‌ترین رنگ است (عبدالطیف کشیش)، ونوس در پوست خز (رومن پولانسکی) وغریبه ها درکنار دریاچه (آلن گیرودی) در کنار گذشته (اصغر فرهادی) و ۹ ماه مصیبت، جیمی پ.، من، خودم و مادرم نامزدهای این بخش بودند که در نهایت جایزه به فیلم گیلیام گالین رسید. نکته جالب در مورد بهترین فیلم‌ها آن بود که موضوع اصلی سه فیلم از هفت فیلم همجنس‌گرایی بود.

Cesar-7

گذشته اصغر فرهادی اگرچه به نظر من بهتر از فیلم قبلی او است که صدای بسیاری از منتقدان ایرانی در خارج از کشور را به دلیل اشارات آشکار او به نقش روشن‌فکران در جامعه درآورد، اما علی‌رغم بازی درخشان بازیگرانش روایتی خطی و کشدار و تک ساحتی است که با وجود بخت‌خوشی که به مدد کمپانی‌های عظیم تولید و توزیع سینما و جایزه اتحادیه اروپا و اخیرن هم نشان فرهنگ و هنر فرانسه نصیب اصغر فرهادی شده به هیچ وجه در سطح فیلمی چون آبی گرم‌ترین رنگ است نبود.

cesar-8

جایزه بهترین کارگردانی اما چنان که چندان دور از ذهن نبود به رومن پولانسکی رسید که اگرچه فیلم اخیرش آن چنان که تصور می‌رفت توجه منتقدان را جلب نکرده است اما هم‌چنان نشان او را دارد. کشیش، فرهادی، دسپلچین، دوپونت، گالین و گیرودی از دیگر نامزدها بودند که اعضای آکادمی ترجیح دادند جایزه سزار را به دست پولانسکی بدهند.

Cesar-9

جایزه بهترین بازیگر زن برای فیلم ۹ ماه مصیبت به ساندرین کیبرلین رسید که نشان‌گر آن است که اعضای آکادمی هم‌چنان گوشه چشمی به نقش‌های کمدی دارند و گرنه لئا‌سئدو و یا برنیس بژو نقش‌هایی به یاد ماندنی‌تر ایفا کرده بودند.

Cesar-10

در مورد جایزه بهترین بازیگر مرد البته قابل حدس بود که این جایزه به گیلیام گلین برای بازی در فیلم خودش که روایتی شخصی از زندگی خود اوست برسد.

Cesar-11

اصغر فرهادی برای بهترین فیلم‌نامه هم نامزد بود که این جایزه به آلبرت دوپونتل برای ۹ ماه مصیبت رسید، در حالی که بسیاری تصور می‌کردند این جایزه به فیلم‌نامه‌نویسان فیلم سوزان یا حتی غریبه‌ها در کنار دریاچه‌ها برسد.

 Cesar-12

آنیس واردا، سینماگر مشهور موج نو و ملقب به فرشته سینماتک (فیلمخانه پاریس) جایزه بهترین فیلم مستند را به پاسکال پلیسون برای مستند درخشانش در راه مدرسه اهدا کرد.

 Cesar-13

جایزه بهترین فیلم خارجی نیز از میان فیلم‌های جاذبه، زیبایی مطلق، جنگوی از بند رسته، حرف‌های مرد مرده، یاسمین آبی، بلانکاوینس و فروپاشی حلقه شکسته به فیلم کارگردان بلژیکی فلیکس ون گرونیگن دایره شکسته مصایب که جایزه بهترین بازیگر زن را از جوایز فیلم اروپا را دریافت کرده بود، رسید.

Cesar-14

علاوه بر برخی از ستاره‌های مشهور هالیوود، مهمان ویژه این مراسم اسکارلت جوهانسون بود که برخی از رسانه‌ها از او به عنوان سکسی‌ترین ستاره رسانه‌ها یاد می‌کنند.

کوئنتین تارانتینو که خود شیفته سینمای فرانسه است در حین اهدای جایزه به اسکارلت جوهانسون گفت که اگر از همه جای دنیا جایزه گرفته باشی، جایزه‌ای که از فرانسه می‌گیری چیز دیگری است.

اسکارلت جوهانسون نیز گفت که همیشه سینمای فرانسه را دوست داشته است.

خود تارانتینو نیز البته در مرکز توجه خبرنگاران قرار داشت زیرا با دوست دخترش در این مراسم حاضر شده بود که تاکنون کسی از وجود او خبر نداشت و تنها پس از ورود او به پاریس عکس او درحال بوسیدن در رسانه‌ها منتشر شد. ناظران آگاه تا این لحظه به اطلاعات دندان‌گیری در باره این دوست دختر جدید دست نیافته‌اند!

Cesar-15

سی و نهمین جوایز سزار در حالی پایان یافت که جایزه اسکار به زودی اخبار اسکار فرانسوی را تحت‌الشعاع قرار خواهد داد، ایرانی‌های حاضر در مراسم امسال دست خالی به خانه بازگشتند اما با وجود سینماگران و فیلم‌های خوب فرانسوی و فرانسوی زبان آن، خاطره این مراسم هم‌چون یک بوسه فرانسوی حداقل تا مدتی در ذهن می‌ماند.

Cesar-16

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , 

۱ Comment

  1. 1

    khasteh nabasheid..khoda ghovat