Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
دارایی‌های مسدود شده

«ژاپن بخش دیگری از پول نفت ایران را پرداخت کرد»

2014 March 05

خبر / رادیو کوچه

پس از برداشته شدن محدودیت‌های بین‌المللی به صورت موقت برای دستیابی جمهوری اسلامی به درآمدهای فروش نفتی‌اش  ژاپن روز چهارشنبه چهاردهم اسفند ماه، ۴۵٠ میلیون دلار دیگر از بدهی نفتی خود به ایران را در چارچوب توافق ژنو پرداخته کرده است.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از منابع دیپلماتیک نوشته است: ژاپن که ماه گذشته میلادی ۵۵٠ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی تهران را پرداخت کرده بود، در قسط دوم ۴۵٠ میلیون دلار دیگر از پول نفت ایران را به یکی از حساب های بانک مرکزی ایران در خارج از کشور واریز کرده است.

بر پایه توافق ژنو که ٢۴ نوامبر میان ایران و گروه ١+۵ حاصل شد تهران می تواند در هشت قسط چهار میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار را از درآمدهای نفتی بلوکه شده خود را در بانک های خارجی دریافت کند.

ژاپن دوازدهم بهمن ماه گذشته در نخستین قسط، ۵۵٠ میلیون دلار از درآمدهای بلوکه شده نفتی ایران را پرداخت کرد.

pol

بر اساس این توافق، دومین و سومین قسط از بدهی های نفتی ژاپن به ترتیب قرار بود ۴۵٠ میلیون دلار اول مارس برابر با دهم  اسفند ماه و ۵۵٠ میلیون دلار هفتم مارس برابر با هفدهم  اسفند ماه پرداخت شود.

جز سرمایه‌های مسدود مانده ایران در ژاپن، کشورهای چین، هند، و کره جنوبی نیز که از خریداران عمده نفت ایران به‌ شمار می‌آیند میلیاردها دلار از درآمدهای نفتی ایران را در دست دارند که به خاطر تحریم‌ها قادر به انتقال آن به حساب جمهوری اسلامی ایران نشده‌اند.

بر پایه توافق ژنو، قرار است کره جنوبی و هند نیز بخشی از بدهی‌های نفتی خود را به جمهوری اسلامی ایران بپردازند.

برپایه توافق ژنو قرار است ایران با انجام تعهدات مذکور در این قرارداد، طی شش ماه آینده ۴٫۲ میلیارد دلار از دارایی‌های مسدودشده خود را دریافت کند.

بیشتر بخوانید

اولین پرداخت پول نفت ایران از سوی ژاپن پس از یک‌سال

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,