شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
26 August 2016
در دریای سرخ

«توقیف یک کشتی حامل سلاح از ایران به غزه توسط اسراییل»

۱۳۹۲ اسفند ۱۵

خبر / رادیو کوچه

مقام های دفاعی نیروی دریایی ارتش اسراییل می‌گویند که روز چهارشنبه پنجم مارس یک کشتی حاوی ده‌ها راکت که عازم غزه بوده و برای گروه حماس سلاح حمل می‌کرد را، در دریای سرخ متوقف و محموله آن را ضبط کرده ‌است.

خبرگزاری «رویترز»، به نقل از منابع ارتش اسراییل گزارش داده است، این کشتی با پرچم پاناما در آب‌های بین‌المللی در دریای سرخ، روبه‌روی ساحل سودان حرکت می‌کرده که بدون مقاومت از سوی سرنشینانش، آن را متوقف کرده و قرار است آن را طی روزهای آینده به بندر ایلات در اسراییل منتقل کند.

بنابه گزارش منابع رسمی اسراییل، در این کشتی که راکت‌های ساخت سوریه را در آن کشف کرده‌اند، خدمه آن که هفده نفر از ملیت‌های مختلف بوده‌اند چنان به نظر می‌رسد که از محموله آن بی اطلاع بوده‌اند.

بر اساس گزارش «رویترز»، «پیتر لرنر»، سخن‌گوی ارتش اسراییل، به این خبرگزای گفته ‌است این راکت‌ها که در سوریه ساخته شده از سوریه با هواپیما به ایران برده شده و از آن‌جا به عراق و بعد به سوی سودان فرستاده شده‌ است.

 raket

بنابه همین گزارش کشتی ضبط‌شده از سوی اسراییل «کلوس سی» نام دارد و وب‌سایت‌های ردیابی مسیرهای کشتی‌ها، موقعیت این کشتی را در اوایل فوریه ۲۰۱۴ در بندرعباس و پیش از آن در ماه ژانویه در پورت سعید مصر نشان می‌دهند.

به گفته «پیتر لرنر»، «ده‌ها راکت ام۳۰۲ در این کشتی پیدا شده»، راکت‌هایی که اگر به نوار غزه می‌رسید می‌توانست تا اعماق خاک اسراییل را هدف قرار داده و قدرت موشکی حماس و دیگر گروه‌ها را به میزان زیادی تقویت کند.

وی افزوده است که «ام۳۰۲ در نوع پیش‌رفته خود بردی بیش از ۱۰۰ مایل دارد و اگر این موشک‌ها به غزه می‌رسید جان میلیون‌ها اسراییلی را با تهدید روبه‌رو می‌کرد».

به گفته او عملیات کشف و ضبط این محموله در محلی ۱۸۰۰ کیلومتر دورتر از اسرائیل «عملیاتی پیچیده و مخفی» بود که به نتیجه رسیده‌است.

مقام های رسمی ایران هنوز در مورد این گزارش، واکنشی نشان نداده‌اند اما حماس که کنترل نوار غزه را در دست دارد، ارسال سلاح از ایران را تکذیب کرده و گزارش منابع اسراییلی را تلاش این کشور برای ادامه محاصره غزه توصیف کرده است.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,