Saturday, 18 July 2015
01 August 2021
10 اسفند-یکم مارس-13 ربیع اول

«تقویم تاریخ دهم اسفند»

2010 March 01

محبوبه / رادیو کوچه

mahboobeh@koochehmail.com

173پیش از میلاد:  به نوشته مورخان رومی، یونانی و ارمنی و تطبیق تقویم‌ها، مهرداد یکم ششمین شاه ایران از دودمان اشکانی در اجتماع بزرگان ایران اعلام کرد که تصمیم گرفته است کشور دارای یک قانون اساسی شود تا حقوق و تکلیف همه در آن روشن باشد. این تصمیم مهرداد مورد تایید حاضران در نشست قرار گرفت و ایران دارای دو مجلس شد که مجموعه آن دو را «مهستان» می‌گفتند.

1317خورشیدی: در چنین روزی محمد‌رضا پهلوی ولیعهد وقت که هنوز بیش از 18 سال و 4 ماه نداشت در راه مصر بود تا با فوزیه خواهر ملک فاروق پادشاه مصر ازدواج کند. وزیران امور خارجه و دادگستری و رییس مجلس شورای ملی همراه او بودند. عباس مسعودی ناشر روزنامه اطلاعات که با این هیت به مصر رفته بود گزارش‌های مفصل و متعدد از این رویداد را به قلم خود در این روزنامه منتشر ساخت.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

1318خورشیدی: برای انجام سرشماری در شهر تهران، مردم از خارج شدن از خانه‌های خود منع شدند. جمعیت تهران بر طبق این سرشماری ۵۴۰ هزار نفر اعلام شد.

1717میلادی: در گذشت جان هاروارد موسس دانشگاه هاروارد. جان هاروارد کشیشی بود که ۴۰۰ جلد کتاب به کتابخانه‌ی دانشگاه هاروارد و هم‌چنین مبلغ ۷۷۹ پوند به این دانشگاه کمک نمود. نام دانشگاه هاروارد به افتخار اوست.

1868 میلادی: «سوزان انتونی» بانوی آمریکایی که اول ژانویه نشریه «انقلاب» را منتشر کرده بود پس از دو ماه، از اول مارس با دعوت از نویسندگان مبارزی چون «الیزابت ستانتون» نشریه‌ی خود را که در نیویورک انتشار می‌یافت به منادی حق تبدیل کرد. این نشریه کار مبارزه را با خواست حق رای برای زنان در انتخابات آغاز کرد و سپس به سایر حقوق گسترش داد.

1966 میلادی: حزب سوسیالیستی بعث حکومت سوریه را به دست گرفت و یک شاخه دیگر حزب سوسیالیستی بعث حکومت عراق را به دست دارد.

1982 میلادی:   ونرا 14 سفینه شوروی در ونوس فرود آمد و به مخابره اطلاعات از این ستاره مظهر زیبایی پرداخت.

1944 میلادی: در چنین روزی دولت ایران به صورت سمبولیک به امپراتوری ژاپن اعلان جنگ داد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,