Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
در مورد بحران اوکراین

«گفت‌وگوی تلفنی یک ساعته اوباما و پوتین»

2014 March 07

خبر / رادیو کوچه

هم‌زمان با طرح رفراندوم الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه، «باراک اوباما»، رییس‌جمهوری آمریکا در مکالمه تلفنی یک ساعته با «ولادیمیر پوتین»، رییس‌جمهوری روسیه، با بیان این‌که برای حل بحران شبه‌جزیره کریمه راه‌های دیپلماتیک وجود دارد، راه‌کارهای پیشنهادی آمریکا را در این مورد مطرح کرد.

بر اساس بیانیه‌ای که کاخ سفید روز جمعه هفتم مارس در این مورد منتشر کرد، آقای «اوباما» به همتای روسی‌اش یادآور شده اقدامات مسکو در شبه جزیره کریمه، نقض استقلال و یک‌پارچگی اوکراین است و همین موضوع باعث شده آمریکا هم‌گام با متحدان اروپایی‌اش در برابر آن اقدام کند.

آقای «اوباما» هم‌چنین به «ولادیمیر پوتین» گفته است که برای پایان بخشیدن به بحران اوکراین باید راه‌حلی دیپلماتیک ‌یافت که بتواند منافع مردم اوکراین از جمله روس‌تبارهای این کشور، و هم‌زمان منافع روسیه و جامعه بین‌المللی را هم تامین کند.

در بخشی از این راه‌حل که در بیانیه کاخ سفید به آن اشاره شده، آمده است، دولت‌های اوکراین و روسیه با کمک جامعه جهانی به گفت‌وگوی مستقیم روی آورده، ناظران بین‌المللی اطمینان حاصل می‌کنند که به حقوق همه مردم اوکراین، از جمله اقلیت روس احترام گذاشته می‌شود؛ نیروهای روسی به پایگاه‌های خود باز می‌گردند؛ و اعضای جامعه بین‌المللی با کمک یک‌دیگر به مردم اوکراین در حالیکه برای انتخابات ماه مه آماده می‌شوند، کمک می‌کنند.

potin-obama

در بیانیه‌ای که کاخ کرملین در این مورد صادر کرده، ضمن تایید گفت‌وگوی یک ساعته «پوتین» و «اوباما» آمده است که «ولادیمیر پوتین»، در این گفت‌وگوی تلفنی به آقای «اوباما» گفته روابط مسکو و واشنگتن برای حفظ ثبات امنیت در جهان مهم است و نباید قربانی اختلاف نظر افراد بر سر اوکراین شود.

براساس بیانیه کرملین رییس جمهوری روسیه هم‌چنین تاکید کرده است دولتی که در اوکراین روی کار آمده حاصل کودتایی مغایر با قانون اساسی است و مردم شرق و جنوب شرقی اوکراین و هم‌چنین کریمه با آن موافق نیستند.

هم‌چنین در مورد بحران اوکراین، روز چهارشنبه «سرگئی لاوروف»، وزیر خارجه روسیه و «جان کری»، همتای آمریکایی او در پاریس و سپس در روز پنج‌شنبه در رم دیدار و گفت‌وگو کرده‌اند.

دولت شبه‌جزیره خودمختار کریمه اوکراین اعلام کرده است که در آن منطقه برای پیوستن به خاک روسیه رفراندوم برگزار می‌شود. «جان کری» روز پنج‌شنبه گفت این اقدام برخلاف قانون اساسی اوکراین است و اگر هم قرار است رفراندوم صورت بگیرد، باید همه مردم اوکراین درباره کریمه نظر بدهند.

بیشتر بخوانید

رفراندوم برای پیوستن کریمه به روسیه

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , ,