Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
در حمایت از اجتماع دراویش

«هرچند گاهی یک‌دست هم صدا دارد اما نباید ساکت بنشینیم»

2014 March 08

گزارش / رادیو کوچه

پس از اعلام حضور دراویش گنابادی ساکن استان لرستان برای تجمع در روز هفدهم اسفند ماه، خانواده‌های دراویش زندانی و دراویش سایر استان‌های ایران نیز برای تجمع  مقابل دادستانی تهران برای پی‌گیری و احقاق حقوق زندانیان سیاسی و عقیدتی اعلام حضور کردند.

خانواده‌های دراویش زندانی و سایر زندانیان سیاسی محبوس در بند ۳۵۰ زندان اوین در فراخوانی اعلام کرده‌اند که برای پی‌گری مسایل مربوط به زندانیان سیاسی ساعت ۱۱ صبح روز شنبه ۱۷ اسفند مقابل دفتر دادستانی تهران حضور خواهند یافت.

دراویش گنابادی سراسر ایران با محکوم کردن رفتارهای غیرقانونی و غیرانسانی با وکلای زندانی دراویش، حمایت خود را از اجتماع خانواده‌های زندانیان محبوس در اوین برای حضور در مقابل ساختمان دادستانی در روز شبنه هفدهم اسفند ماه اعلام کردند

طی روزهای اخیر نیز ۲۰ تن از زندانیان سیاسی در نامه‌ای به رییس قوه قضاییه با شرح وضعیت زندانیان بیمار در این بند به رفتارهای غیرقانونی و خودسرانه مسوولان زندان و قاضی صلواتی در جلوگیری از پی‌گیری روند درمانی این زندانیان اعتراض کرده و هشدار دادند که با اقدامات عجیب و غریب در درمان زندانیان کارشکنی نکنند و آن‌ها را به بیماری‌های صعب العلاج مبتلا نکنند یا با ایجاد تاخیرهای مکرر و غیرقانونی کاری نکنند که فرصت درمان از دست برود و دیگر امکان درمان وجود نداشته باشد، کما این‌که در مواردی این‌چنین شده است.

در همین رابطه هفت تن از وکلای زندانی در زندان‌های اوین و رجایی شهر به نام‌های عبدالفتاح سلطانی، محمد سیف‌زاده، فرشید یداللهی، امیر اسلامی، مصطفی دانشجو، افشین کرمپور، امید بهروزی با نوشتن نامه‌ای سرگشاده به روسای کانون‌های وکلای سراسر کشور با انتقاد از موضع منفعالانه و تحت نفود مراکز امنیتی، خواستار عمل به تعهدات و حفظ شان این نهاد مدنی شدند.

kavar_dervishes1

هم‌چنین ۵ تن از دراویش گنابادی زندانی در بند ۳۵۰ زندان اوین در واکنش به بازگرداندن ۲ تن از هم مسلکان خود از بیمارستان به زندان و ممانعت از اعزام یک زندانی بیمار خود به بیمارستان دست به اعتصاب غذای نامحدود زدند که با واکنش مسوولان زندان مواجه شدند و سعید مدنی، فرشید یدالهی و رضا انتصاری به زندان رجایی شهر تبعید شدند.

در همین زمینه عیسا سحرخیز در مطلبی که سایت روزآنلاین آن را منتشر کرده نوشته است: جمعی از دوستان درویش زندانی در اعتراض به برخوردهای نامناسب مقام‌های امنیتی- قضایی از جمله عدم اعزام زندانیان بیمار به مراکز درمانی تخصصی دست به اعتصاب غذا زده و دست یاری به سوی حق‌طلبان و آزادی‌خواهان ایران دراز کرده‌اند، دستانی که منتظر دستان ماست تا روزی نگویند و ننویسند «یک دست صدا نداشت»

هرچند که در بسیاری از کارهای مهم و اقدام‌های سرنوشت‌ساز یک دست هم صدا دارد و با یک گل هم بهار می‌شود، اما این امر نباید دلیلی باشد که ما ساکت بنشینیم و چرخ زندگی خود را بچرخانیم و بی‌خیال شرایط دیگران باشیم تا باز یکی چون «نیما» فریاد برآورد: «آی آدم‌ها که در ساحل نشسته شاد و خندانید/ یک نفر در آب دارد می‌سپارد جان/ یک نفر دارد که دست و پای دایم می‌زند/ روی این دریای تند و تیره و سنگین…»

حال دیگر صحبت از یک نفر نیست و محل جان دادن در آب و دریا، بلکه جمعی هستند که در آستانه مرگند و مکان نیز در بند و در زندان. علت نیز دست به اعتصاب غذا زدن است که به ویژه جان بیماران را در معرض مرگ قرار داده است. در این اوضاع و احوال این وظیفه ماست که روشن سازیم نسبت ما با درویشان در اعتصاب چیست؟

1

آن‌ها در شرح علت اقدام خود عنوان کرده‌اند که «به امید لقمه‌ای عدالت در قضاء لب بسته‌ایم بر غذا.» تلاشی که با اعلام همبستگی گسترده دراویش گنابادی مواجه شده است و دیگر گروه‌های حق‌طلب ایران. در این میان اگر نگویم حمایت از این جماعت وظیفه تمام کسانی است که بویی از انسانیت برده‌اند، دست‌کم وظیفه آنانی است که خود زمانی زندانی بوده‌اند و دست به اعتصاب غذا زده‌اند یا روزه سیاسی گرفته‌اند و البته آنان که در حمایت از دوستان و یاران خویش اقدام مشابه‌ای را در بیرون زندان شکل داده‌اند.

ما، زندانیان سابق- اصلاح طلبان، تحول‌خواهان و اعضای جنبش سبز- باید به این نکته نیز توجه کنیم که بخشی از ظلمی که بر دراویش روا می‌شود به علت حمایت‌های آنان در انتخابات خرداد ٨٨ از رهبران جنبش سبز و حضور در ستادهای انتخاباتی این عزیزان است. حتا از این جنبه نیز اگر به مسئله نگاه کنیم، فارغ از طرفداری از آزادی، مردم‌سالاری و حقوق بشر، باز مسئولیت بزرگی در قبال آنان داریم و آن چیزی نیست جز متوجه ساختن افکار عمومی داخلی و خارجی به خواست‌ها و مطالبات قانونی آن‌ها.

بنابر گزارش‌ها بعد از گذشت ۴ ماه از ارسال دومین شکایت‌نامه دراویش محبوس در زندان اوین علیه تخلفات قاضی صلواتی به دادسرای انتظامی قضات، این دادسرا بی‌ هیچ توضیحی به صدور قرار منع‌تعقیب این قاضی و ارجاع پرونده به بایگانی اکتفا کرد.

دراویش زندانی در این دو نامه، تخلفات ابوالقاسم صلواتی از قوانین دادرسی عادلانه و پایمال کردن حقوق ابتدایی زندانیان را به دادسرای انتظامی قضات هشدار داده بودند اما پس از ارسال نامه اول در آذر ماه ۱۳۹۱، تنها پاسخی که گرفتند انتقال ایشان برای مدت ۳ ماه به انفرادی‌های بازداشت‌گاه ۲۰۹ اطلاعات بود.

این دراویش پس از روی کار آمدن دولت روحانی در آبان ماه سال جاری دومین شکواییه خود را علیه کارهای غیرقانونی این قاضی به دادسرای یاد شده ارسال کردند اما بعد از اعمال فشارهای سیاسی و اجتماعی بیشتر بر دراویش، محرومیت بیشتر آنان در استفاده از حقوق پزشکی و درمانی و هم‌چنین تبعید دو درویش به زندان رجایی شهر، تنها پاسخی که پس از ۴ ماه از دادسرای قضات گرفتند، این بود: «شکایت انتظامی شما علیه قاضی مشتکی عنه به صدور قرار منع تقیب و پرونده بایگانی شده است.»

qom-1

دراویش در این دو نامه از دادسرای انتظامی قضات خواسته بودند تا به تخلفات قاضی یاد شده در خصوص عدم رعایت اصول قانونی دادرسی عادلانه همچون سلب حق مطالعه پرونده برای دفاع و نیز مقایسه حکم صادر شده از سوی صلواتی با متن گردش‌کار وزارت اطلاعات که به طور عینی با هم تطبیق داشته و رونویسی شده‌اند، و همچنین دخالت صلواتی در امور درمانی زندانیان، خروج وی از پرونده پس از صدور حکم و احاله آن به سازمان زندان‌ها و… رسیدگی کند.

در رابطه با اجتماع دراویش سراسر ایران برای حمایت از دراویش زندانی کاوه قریشی در مطلبی با عنوان شریعت و قانون را چاقوی گلوی دراویش کرده‌اند آورده است بسیاری از دراویش گنابادی در شبکه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک همبستگی و اعتصاب خود را با این اعتصاب اعلام کرده‌اند. در همین راستا یک کاربر در صفحه شخصی خود در فیس‌بوک، با بیان این‌که اعتصاب آن‌ها «نه یک حرکت سیاسی است نه برهم زننده نظم عمومی» است نوشته: «برادرانمان خودشان را از خوردن غذا محروم کرده‌اند، تا دست نکشند ما هم غذا از گلویمان پایین نمی‌رود.»

دراویش استان فارس نیز در رابطه با وضعیت دراویش زندانی و اجتماع در مقابل دادستانی  با ارسال پیامی اعلام کردند در صورت دخالت نیروهای امنیتی و انتظامی در گردهمایی خانواده‌های زندانیان سیاسی و دراویش زندانی در روز شنبه ۱۷ اسفند ماه و اقدام ایشان به بازداشت حاضران، ما نیز داوطلبانه به زندان خواهیم رفت.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,