شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
15 September 2016
زیر یک خم

«از درگیری کفاشیان با سیاسیون تا غش مربی به سمت دختران آمریکایی»

۱۳۹۲ اسفند ۱۷

مسیب سروندی / رادیو کوچه

برنامه چهاردهم زیر یه خم را برایتان آمده کردیم با اخباری از رشته‌های مختلف ورزش ایران از درگیری احتمالی کفاشیان با بچه محل‌های بالا بر سر حق پخش تلویزیونی تا غش مربی تیم‌ملی فوتبال به سمت دختران آمریکایی و جدایی از ایران و جام‌جهانی و همه چیز.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

امیدواریم از این برنامه و خواندن اخبار لذت ببرید و این‌که برخی از نکته‌های نامفهوم اخبار را می‌توانید با شنیدن برنامه به‌دست آورید.

«لیگ برتر تا زمین خاکی می‌رود تا از صدا‌و‌سیما پول بگیرد»

«علی کفاشیان» در خصوص دریافت مبلغ حق پخش تلویزیونی می‌گوید: ما رقم صد‌ و پنجاه میلیارد تومانی به صدا‌و‌سیما پیشنهاد دادیم ولی آنها حتا به ما محل هم نگذاشتند. یک کلام، ختم کلام؛ اگر حق پخش تلویزیونی را ندهند، اجازه نمی‌دهیم لیگ‌برتر سال آینده از صدا‌و‌سیما پخش شود.

وی در خصوص این سوال که سال گذشته هم چنین صحبت‌هایی را مطرح کردید، اما حاصل چیز دیگری شد گفت: بله، ما سال گذشته هم تا روز آخر پای حرف‌مان ایستادیم، بعد ما را بردند جایی. وقتی به آنجا رفتیم، یادمان افتاد یک سال دیگر هم با صدا‌و‌سیما قرارداد داریم و بهتر است به این قرارداد پایبند باشیم.

رییس فدراسیون فوتبال در جواب این سوال که اگر از بالا (مقامات سیاسی) شما را برای حل‌و‌فصل این موضوع بخواهند، چه واکنشی خواهید داشت عنوان کرد: اگر این دفعه بچه‌های بالا من را صدا کنند، می‌روم دنبال کارم و دیگر در فوتبال نمی‌مانم. امسال هم مثل سال گذشته دنبال حق خود خواهیم بود با این تفاوت که امسال اردیبهشت قراردادمان تمام می‌شود. سال گذشته صدا‌و‌سیما به ما گفت یک‌میلیارد تومان هم اضافه می‌دهیم اما گفتم ما به این پول‌ها نیاز نداریم و حق واقعی‌مان را بدهید.

kafashian

این همه پول در این مملکت هزینه می‌شود تیم‌ملی یک کشور و فوتبال یک کشور ارزش ندارد. ارزش ندارد سی‌میلیارد تومان به تیم‌ملی کشورتان بدهید که کارش راه بیفتد؟

«همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد کاوه نیامده رفت»

«محسن کاوه» مشکلات خانوادگی را دلیل کناره‌گیری خود از مربی‌گری تیم‌ملی کشتی عنوان کرد.

مربی سابق تیم‌ملی کشتی که با سرمربی‌گری «آقای رسول خادم» دوباره به تیم‌ملی بازگشته بود پس از انصرافش از مربی‌گری تیم‌ملی اظهار کرد: درگیر کارهای شخصی و خانوادگی خود هستم و چون مشکلاتم زیاد و کارهایم فشرده شده بود بهتر دیدم به مسایل شخصی و خانوادگی‌ام برسم و در خدمت تیم‌ملی نباشم.

او در پاسخ به این سوال که آیا با اعضای کادر فنی مشکلی دارد، گفت: مشکل خاصی با کسی ندارم و برای تیم‌ملی در آستانه جام‌جهانی آرزوی موفقیت می‌کنم. کناره‌گیری‌ام از تیم‌ملی به معنای خداحافظی‌ام از مربی‌گری نیست و در باشگاه خود به مربی‌گری ادامه خواهم داد.

کاوه هم‌چنین شانس ایران را برای قهرمانی در جام‌جهانی کشتی آزاد آمریکا بالا دانست و اظهار کرد: بچه‌های ما آمادگی خوبی دارند و فکر می‌کنم شانس زیادی برای قهرمانی داشته باشیم و کشتی‌های خوبی از ملی‌پوشان ایران ببینیم. البته باید ارنج سایر تیم‌ها را هم در نظر بگیریم.

mohsen-kaweh

لازم به ذکر است، باتوجه به قابلیت‌های کاوه و میزان تحصیلات وی و تفکر رسول خادم در خصوص تحصیلات و مسایل اخلاقی مربیان، این مربی در تیم‌ملی بیشتر در گرفتن زمان تمرین و کارهایی از این قبیل مورد استفاده قرار می‌گرفت و دخالتی در امور فنی نداشت به همین دلیل به نظر می‌رسد دلیل استعفای وی چنین مسایلی باشد.

«بازگشت مربی خوش‌خنده هندبال و قهر ملی پوشان»

«بروت ماچک» بار دگیر به ایران آمد و هدایت تیم‌ملی هندبال ایران را برعهده گرفت. در جمع کم ‌تعداد مربیان خارجی که در یک دهه اخیر سکاندار هندبال ایران شده‌اند، بدون کمترین تردید بروت ‌ماچک موفق‌ترین آنها بوده است؛ مردی که با کمترین زمان، بیشترین و بهترین بازدهی را از خود بر جای گذاشت، هرچند که همیشه در هندبال افرادی هستند که حتا به این موضوع هم انتقاد کنند.

در همین رابطه «اله‌کرم استکی» هم که از مخالفان سرسخت رفتن کاستلو (مربی پیشین) است، گفت: رافائل در مسابقات آسیایی بسیار زحمت کشید و با غیرت ملی‌پوشان توانستیم جواز حضور در مسابقات جهانی را کسب کنیم و حالا درست نیست که با وی قطع هم‌کاری کنیم. اگر ماچک سرمربی تیم‌ملی شود، حدود 10 بازیکن اصلی در بازی‌های آسیایی و مسابقات جهانی برای تیم‌ملی بازی نخواهند کرد. اگر این اتفاق هم رخ دهد تیم‌ملی در مسابقات پیش‌رو زنگ تفریح می‌رود.

این‌که ماچک از نظر فنی یکی از مربیان خوب محسوب می‌شود شکی نیست و به نظر می‌رسد که با آمدن وی مشکلات تکراری در این رشته باز هم رخ خواهد داد؛ مشکلاتی که در زمان هدایت ریمانیچ هم وجود داشت.

handbal

البته به نظر می‌رسد که بازیکن سالاری در ورزش ایران تبدیل به یک رویه شده است و پس از وزنه‌برداری و قهر ملی‌پوشان از تیم‌ملی حالا نوبت هندبالی‌ها است که این کار را انجام دهند. اهالی هندبال امیدوارند که رییس فدراسیون تدابیری بیاندیشد که هندبال ایران که تازه راه پیشرفت را پیدا کرده است با چالش جدیدی مواجه نشود و با ایجاد هم‌دلی و اتحاد بین بازیکنان و کادر فنی شاهد عمل‌کردی موفق در بازی‌هایی آسیایی و مسابقات جهانی باشیم.

«حضور مربی رزمی‌کار در فوتبال چه دلیلی دارد»

هفته گذشته قهرمان تیم‌ملی کیک‌بوکسینگ برای تمرین با شاگردان «آقای کی‌روش» به تیم‌ملی فوتبال پیوست و این خبر برای رسانه‌های داخل ایران و علاقه‌مندان به فوتبال کمی عجیب است.

چندی پیش کارلوس کی‌روش «مهدی صفایی»، قهرمان کیک بوکسینگ کشور را به بازیکنان تیم‌ملی معرفی کرد.

این مربی قرار است در اردوی فعلی تیم‌ملی و هم‌چنین اردوی آفریقای جنوبی در بخش تمریناتی چون پرش، واکنش‌های سریع و درگیری‌های بدن به بدن بازیکنان با آنها تمرین کند.

در همین رابطه فدراسیون فوتبال تحقیقاتی کرده بود و به صفایی پیشنهاد هم‌کاری داد، وی نیز پس از نشستی که با آقای کی‌روش داشت مشتاقانه از این هم‌کاری استقبال کرد و امیدوار است در این زمینه موثر واقع شود.

در رابطه با حضور مربی رزمی‌کار، انتقادات بسیاری بر کی‌روش با گرفتن چنین تصمیمی در مطبوعات ایران رواج یافته است، اما نکته بسیار مهمی که باید تمامی کارشناسان این رشته ورزشی بدانند، احترام به خواسته‌های یک سرمربی است.

mehdi-safai

زیرا زمانی‌که سرمربی تیمی تصمیم به هرکاری برای روند آماده‌سازی تیم خود می‌گیرد، همه باید در خدمت وی باشند تا او بتواند با بهترین شکل ممکن تصمیماتش را عملی سازد زیرا در زمان پاسخ‌گویی، شخص سرمربی است که بازخواست می‌شود نه منتقدان.

«چرا نمازی دختران جوان آمریکایی را به جام‌جهانی ترجیح داد»

در هفته‌ای که گذشت «امید نمازی» دستیار ایرانی کارلوس کی‌روش، به شکل عجیبی در آستانه جام‌جهانی از تیم‌ملی ایران جدا شد.

این اتفاق نزدیک به یک ماه پس از جدایی ناگهانی آنتونیو سیموئز از نیمکت تیم‌ملی ایران رخ داد. برای همه جدایی امید نمازی، قابل باور نبود. او که پس از حضور کی‌روش، با معرفی «دن‌گاسپار» توانست از نیمکت استیل‌آذین به نیمکت تیم‌ملی ایران برسد، شانس بزرگی به‌دست آورده بود. سرمربی پرتغالی از همان ابتدا تلاش کرد علارغم فشارهای رسانه‌ها، افکار عمومی و همین‌طور اهالی فوتبال پشت او بایستد اما روز گذشته سرانجام این سد را شکست و به انتقاد از امید نمازی پرداخت.

امید نمازی که بدون هیچ اعتباری با کمک کارلوس کی‌روش به تیم‌ملی ایران آمد، پس از کسب اعتبار لازم بی‌آنکه سرمربی پرتغالی را در جریان بگذارد، در جریان یکی از سفرهایش به کشور آمریکا با فدراسیون فوتبال آن کشور به توافق رسید. او با آنها قرارداد بست که یا سرمربی تیم‌ملی بانوان این کشور شود و یا این‌که روی نیمکت تیم‌ملی زیر ٢١ ساله‌های آمریکا بنشیند.

پس از خروج این مربی از ایران، صحبت‌هایی زیادی پیرامون دلیل چنین حرکتی از سوی نمازی شنیده می‌شود، اما در میان این همه صحبت و حرف‌های درگوشی، اساسن چنین واقعیتی بیان می‌شود که وی با چنین کاری تصمیم به ایجاد آینده‌ای روشن برای خود و خانواده‌اش داشته است.

fotbal-zanan

زیرا در ایران تمامی دست‌اندرکاران ورزش تنها در زمانی‌که بر روی کار سوار هستند مورد حمایت می‌باشند و بلافاصله پس از جدایی از دوران طلایی، اصلن سراغی از آنها گرفته نمی‌شود و در این خصوص فکر پیوستن به کشورهایی گه شرایط آینده ورزکاران و مربیان تیم‌های ملی خود را نیز تضمین می‌کند، فکر تمامی خانواده ورزش ایران رخنه کرده است.

«رسول خادم و پشت کردن به رای داوران»

از هر فدراسیون یا سازمان و وزارت‌خانه یا ارگانی که بشنویم عملی طبق روابط و آن هم سیاسی انجام شده است تعجب نمی‌کنیم، اما وقتی این خبر از فدراسیون کشتی و جایی که «رسول خادم» رییس است شنیده می‌شود، معادله‌ها بر‌هم می‌خورد.

چندی پیش فدراسیون کشتی در جهت انتخاب رییس کمیته داوران که هم‌واره با چالش روبه‌رو بوده است، از مدعیان کسب کرسی ریاست بر این کمیته و افرادی که مدعی عضویت در کمیته اصلی بودند می‌خواهد که مدارک خود را جهت حضور در رای‌گیری به فدراسیون ارایه دهند.

مدعیان یک به یک ثبت‌نام می‌کنند و در روز رای‌گیری اسامی ١٧ نفر برای رقابت در رای‌گیری اعلام می‌شود. مراسم برگزار می‌گردد و در آن داوران بین‌المللی از سراسر کشور گرد هم می‌آیند تا به کاندید مورد نظر خود رای دهند و در پایان «اکبر طهماسبی» داور باسابقه کشتی ایران موفق می‌شود با اختلاف چشم‌گیری در مقایسه با نفر دوم به عنوان رییس کمیته انتخاب شود.

پس از این اتفاق هفته گذشته فدراسیون کشتی در اقدامی عجیب با حکمی از سوی رسول خادم، «آقای محمد‌ابراهیم امامی» را به عنوان رییس کمیته‌ای که در انتخاباتش طهماسبی رای آورده بود منصوب می‌کند، امامی همان داوری است که حضورش در مسابقات جام‌جهانی آمریکا هم به خواست رسول خادم فراهم شد و اتفاقن انتقادات شدیدی را نیز با خود به هم‌راه داشت.

rasol-khadem

در این میان اگر رای داورها از ابتدا مهم نبوده است، چرا باید فدراسیون چنین کار غیر اخلاقی را با آنها انجام دهد و شخصیت و شرافت کاری داورها را زیر پا بگذارد که آنها به رای‌گیری دعوت شوند و سپس هرکاری که رییس دوست می‌دارد صورت می‌گیرد.

«نه تنها خانم‌ها بلکه آقایان نیز می‌توانند با روسری بازی کنند»

فیفا در هفته گذشته تبصره‌ای وضع می‌کند که طی آن حجاب داشتن در زمین فوتبال بلامانع خواهد شد.

هییت مدیره انجمن فدراسیون فوتبال، تشکیل جلسه می‌دهد تا نظر قطعی‌اش درباره بلامانع بودن یا ممنوع شدن حجاب را به صورت رسمی اعلام کند.

این طرح که نزدیک به بیست ماه است به صورت آزمایشی در حال انجام است تا به حال هیچ‌گونه مخالفی نداشته است و به نظر می‌رسد استفاده از حجاب بلامانع شود. حداقل این خبری است که خبرگزاری فرانسه داده و در صحبت‌هایی که با مسوولان این انجمن داشته به این نتیجه رسیده است که همین روزها ممنوعیت استفاده از حجاب برای ورزشکاران زن مسلمان برداشته خواهد شد.

این انجمن در زوریخ تشکیل جلسه دادند و ظاهرن همه مفاد آن هم مشخص است. در صورتی‌که کلاه یا پارچه‌ای که زن‌ها برای حجاب روی سر می‌کشند به پیراهن متصل نشود و این مورد خطری برای خود این بازیکنان یا بازیکنان حریف نداشته باشد مشکلی برای تصویب این طرح وجود ندارد.

بدین ترتیب این موضوع به زنان مسلمان اجازه می‌دهد که با حفظ ارزش‌های مذهبی خود به فوتبال حرفه‌ای بپردازند. البته این انجمن برای جلوگیری از هرگونه تبعیضی این موضوع را برای فوتبال مردان هم تایید شده می‌داند. در فوتبال مردان هم در ماه‌های سرد افرادی که قصد دارند سرشان را بپوشانند با استفاده از همین دو تبصره می‌توانند چنین کاری انجام دهند.

«آیا حکومتی بودن رضازاده دلیل بی‌توجهی وی به وزنه‌برداری زنان است»

در سال‌های گذشته ایران توانسته استعدادهای زیادی در وزنه‌برداری مردان کشف کند، اما با یک برنامه‌ریزی دقیق می‌توان تعداد مدال‌ها را با حضور زنان افزایش داد.

تقریبن سه سال پیش بود، وقتی که فدراسیون جهانی وزنه‌برداری با درخواست و پیگیری‌های یک دختر آمریکایی پاکستانی تبار پاسخ مثبت داد و قوانین پوشش زنان را تغییر داد تا دختران مسلمان نیز بتوانند با پوشش اسلامی در این رشته شرکت کنند، اما از آن زمان تاکنون گویا عزمی در فدراسیون وزنه‌برداری ایران وجود ندارد تا راه را برای حضور زنان در این ورزش هم‌وار کند.

rezazadeh

حال در این میان سوال این است که فدراسیون وزنه‌برداری ایران در 3 سال گذشته چه اقدامی برای تشویق دختران  ایرانی برای حضور در این رشته پرافتخار انجام داده است؟ در این سرزمین پهناور چه تعداد دختر حضور دارند که می‌توانند پا به پای مردان برای وزنه‌برداری و ورزش کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی افتخارآفرینی کنند؟

برخی‌ها در این زمینه حکومتی بودن حسین رضازاده را دلیل اصلی وی از نپرداختن به وزنه‌برداری خانوم‌های ایرانی می‌دانند زیرا از آنجایی که او مورد تایید شخص رهبری است، به نظر می‌رسد وی ورزش بانوان را هم فدای روابط کاری و البته شیرین کاری‌های خود نزد سران مملکتی کرده است.

«کراوات زدن هم‌چنان میان ایرانی‌ها یک امتیار منفی است»

مدیرعامل باشگاه داماش پس از کناره‌گیری از سمتش گفت: مسوولان قضایی چند ماه است که پولی به ما نداده‌اند و مسوولان استان هم به ما کمک نمی‌کنند. می‌روم تا شاید مشکل باشگاه حل شود.

«امیر عابدینی» درباره کناره‌گیری‌اش از باشگاه داماش گفت: پیش از این استعفا داده بودم اما حالا دیگر سر کارم حاضر نمی‌شوم چون مسوولان هیچ اقدامی نکردند. نه بودجه‌ای تامین کردند و نه برای حل مشکلات قدمی برداشتند. مسوولان استان هم فقط حرف می‌زنند و عملی در کارشان نیست. بنابراین عطای کار در داماش را به لقایش بخشیدم.

مدیرعامل مستعفی باشگاه داماش درباره برنامه‌اش برای آینده خود گفت: می‌روم تا به کسانی فرصت بدهم که در زندگی‌شان شورت ورزشی پوشیده‌اند. ما که نپوشیده بودیم! ما با کراوات آمده بودیم ولی بعضی‌ها نه. حتمن در استان از این افراد پیدا می‌شود. می‌خواهم استراحت کنم.

krawat

در خصوص جمله با کراوات آمدن عابدینی ذکر این مسئله خالی از لطف نیست که در میان مدیران ایرانی چنین جمله‌ای وجود دارد که کراواتی‌ها دولت جمهوری اسلامی را تایید نمی‌کنند و آنهایی که کراواتی هستند یک امتیاز منفی در پرونده‌شان وجود خواهد داشت.

«صدای بی‌پولی این‌بار از دهان سخن‌گوی کشتی به گوش رسید»

«علی‌رضا رضایی»، سخن‌گوی فدراسیون کشتی درباره حقوق دریافتی مربیان تیم‌ملی گفت: تا به حال قانون خاصی در زمینه حقوق مربیان وضع نشده است. البته سرمربیان تیم‌های ملی با فدراسیون قرارداد دارند اما مربیان به صورت روزانه از فدراسیون حقوق می‌گیرند. ما تلاش داریم اگر از نظر بودجه به شرایط ایده‌آل برسیم، برای مربیان هم حقوق مشخصی تعیین کنیم.

او با اشاره به بدهی یک میلیارد و پانصد میلیونی فدراسیون به کارمندان خود اضافه کرد: ما حدود یک میلیارد و پانصد میلیون به کارمندان بدهکاریم و به همین دلیل تعدیل نیرو انجام دادیم. البته خودمان هم از این مسئله ناراحتیم ولی بعضی از کارمندان فدراسیون بازنشسته بودند و یا بعضی دیگر با پرداخت حق و حقوق‌شان قطع هم‌کاری صورت گرفت.

صحبت از بی‌پولی فدراسیون کشتی در حالی از سوی سخن‌گو صورت می‌گیرد که تا پیش از حضور  خادم در راس فدراسیون، بی‌پولی‌های این رشته ورزشی از سوی روسا مطرح می‌شد و حال به نظر می‌رسد رسول خادم قصد دارد این عمل را از سوی افراد متصل به خود مطرح کند تا در رزومه کاری‌اش ثبت نشود.

«معرفی دختر ایرانی حاضر در لیگ دسته اول فوتبال سوئد»

وقتی تیم استکهلمی «Hammarby» بازی دارد، اکثر ایرانی‌ها مدام نتیجه بازی را از اخبار آنلاین دنبال می‌کنند. علتش هم این است که در تیم‌ها ماربی یک دختر فوتبالیست زبل و خوش‌تکنیک ایرانی به اسم «خانم نازنین واثق‌پناه» یا آن‌طور که سوئدی‌ها و محافل مطبوعاتی صدایش میزنند «Naza»بازی می‌کند.

nazanin

نازنین ٢٩ مه سال ١٩٨٧در تهران متولد شد و وقتی دو سالش بود با خانواده به سوئد مهاجرت کرد. از نوجوانی فوتبال بازی می‌کرد و به‌زودی به‌عنوان یک ” استعداد فوق‌العاده ” توسط تیم دسته اول سوئد AIK کشف شد و از پانزده سالگی در آن تیم بازی می‌کرد. بعد به تیم دیگر دسته اول هاماربی منتقل شد و در دو فصل اخیر بهترین گل‌زن آن تیم هست. نازنین اخیرن یک‌بار در تیم‌ملی هم بازی کرد.

جالب است که نازنین هم‌زمان با فوتبال در یک بوتیک کفش هم کار می‌کند. از آنجایی که علاقه زیادی به مد و لباس دارد از این کارش راضی هست. گرچه به‌قول خودش به‌خاطر فوتبال خیلی روزها نمی‌تواند به کارش برود.

وقتی از او در مورد چگونگی وضعیت فوتبال دختران و راه‌های  پیشرفت آن و جذب تماشاچی بیشتر می‌پرسند، او روی تکنیک که خودش بسیار در آن مهارت دارد تاکید می‌کند و به تیم‌ملی اسپانیا اشاره می‌کند با این‌که در مقایسه با تیم‌های دیگر بازیکنان قد بلند و از نظر فیزیکی چندان قوی ندارد به‌خاطر زیرکی‌های تکنیکی بازیکنانش  بسیار موفق هست.

بازیکن محبوب و موردعلاقه نازنین مارادونا هست. با این‌که وقتی مارادونا در جام‌جهانی ١٩٨۶ شرکت کرد هنوز نازنین متولد نشده بود اما تمام دی‌وی‌دی بازی‌های او را دیده است. شاید به همین خاطر است که مثل مارادونا پیراهن شماره ١٠ را بر تن دارد.

شما می توانید با گوش فرا دادن به فایل صوتی این اخبار را بصورت کامل بشنوید.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,