Saturday, 18 July 2015
24 January 2020
سفر اشتون به تهران

«حسن روحانی و کاترین اشتون با هم دیدار کردند»

2014 March 10

خبر / رادیو کوچه

«کاترین اشتون» نماینده عالی اتحادیه اروپا در سیاست خارجی و امور امنیتی که شنبه شب به تهران سفر کرده بود، قبل از ظهر روز یک‌شنبه  هجدهم اسفند ماه با «حسن روحانی» رییس جمهوری ایران دیدار کرد.

خانم «اشتون» در دیدار با مقام‌های ایرانی از جمله «حسن روحانی» رییس جمهوری، «علی لاریجانی» رییس مجلس شورای اسلامی، «محمدجواد ظریف» وزیر خارجه، «علی‌اکبر ولایتی» رییس مرکز تحقیقات استراتژیک، «سعید جلیلی» نماینده رهبر جمهوری اسلامی در شورای عالی امنیت ملی و «علی شمخانی» دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران، درباره مذاکرات هسته‌ای، بحران سوریه و مناسبات ایران و اتحادیه اروپا به گفت‌وگو پرداخت.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا» در رابطه با دیدار «روحانی» و «اشتون» نوشته است، «حسن روحانی» در این دیدار به «اشتون» گفته است که ایران علاقه‌مند است روابط جدیدی با اتحادیه اروپا داشته باشد.

بنابه گزارش این خبرگزاری، «حسن روحانی» با بیان این‌که سفر «اشتون» به ایران به عنوان اراده اتحادیه اروپا در یک حرکت جدید تلقی می‌شود، اظهار کرده که دو طرف اهداف و زمینه‌های مشترک فراوانی برای هم‌کاری دارند.

براساس همین گزارش «حسن روحانی» با اشاره به آمادگی تهران برای احیای روابط اقتصادی و مذاکره درباره مسایل مورد علاقه دو طرف گفته است: «دولت تدبیر و امید مصمم است در عرصه سیاست خارجی بر اساس منافع و احترام متقابل و مشترک با همه جهان تعامل سازنده داشته باشد و یکی از زمینه‌هایی که این دولت علاقه‌مند است روابط جدید در آن به وجود آورد، اتحایه اروپا است. »

به گفته آقای «روحانی»، ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند درباره مسایل متنوعی در منطقه خاورمیانه و هم‌چنین مسایل جهانی گفت‌وگو و هم‌کاری داشته باشند.

رییس جمهور ایران افزوده است: «فکر می‌کنم در کنار گفت‌وگوهای هسته‌ای که امروز جریان دارد و باید آن را به پیش برد، مناسب است زمینه‌های دیگری نیز که ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند در آن روابط و هم‌کاری‌های خود را پیش ببرند در نظر گرفته شود.»

eshton-rohani

وی اظهار داشته: «با عبور صحیح از مرحله فعلی به فضایی خواهیم رسید که مسایل بسیار مهم و استراتژیکی پیش روی دو طرف وجود خواهد داشت و در آن فضا ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند به عنوان نمونه در زمینه انرژی و ترانزیت با یک‌دیگر روابط راهبردی داشته باشند.»

مقابله با تروریسم و افراطی‌گری، افغانستان، سوریه، عراق و ترانزیت مواد مخدر  از جمله  محورهایی بود که روحانی تاکید کرد ایران و اتحادیه اروپا می‌توانند همکاری داشته باشند.

بر اساس همین گزارش کاترین اشتون با بیان این‌که حامل پیام حسن نیت ۲۸ کشور اروپایی در سفر به ایران است، گفته: «این نخستین فرصتی است که در خصوص مسئله‌ای غیر از موضوع هسته‌ای با مقام‌های ایران گفت‌و‌گو می‌کنم و این آغازی برای توسعه هم‌کاری‌ها میان ایران و اتحادیه اروپایی است.»

خانم اشتون همچنین گفته است: «حضور من نشان می‌دهد که اتحادیه اروپایی مایل است همزمان با مذاکرات هسته‌ای، روابط بهتر، موثرتر و پویاتری با ایران داشته باشد.»

سوم آذر ماه  امسال ایران و پنج عضو دایم شورای امنیت به‌علاوه آلمان که کاترین اشتون هماهنگ‌کننده و نماینده این شش کشور بود، پس از سال‌ها مذاکره به یک توافق موقت شش ماهه درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند.

مطالب مرتبط

کاترین اشتون به تهران سفر می‌کند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,