Saturday, 18 July 2015
26 September 2023
در جریان سفر به ایران

«دیدار اشتون با مادر ستار بهشتی و نرگس محمدی»

2014 March 10

خبر / رادیو کوچه

«کاترین اشتون» نماینده عالی در سیاست خارجی و امور امنیتی اتحادیه اروپا در نخستین سفر خود به ایران علاوه بر ملاقات با مقامات عالی رتبه ایرانی از جمله رییس جمهوری و رییس مجلس با «گوهر عشقی» مادر «ستار بهشتی» یکی از زندانیان کشته شده در اوین و «نرگس محمدی» از فعالان حقوق زن دیدار کرد.

وب‌سایت بنگاه خبرپراکنی «بی‌بی‌سی» روز دوشنبه نوزدهم اسفند ماه با اعلام این خبر نوشت، خانم «اشتون» در تهران به خبرنگار «بی‌بی‌سی جهانی» گفته است ما از ابتدا در طرح موضعمان در خصوص حقوق بشر در ایران خیلی صریح بوده‌ایم.

ashton_mohammadi

براساس این گزارش خانم «اشتون» که ۵ فعال زن دیگر را نیز در ابتدای سفر خود به تهران ملاقات کرده گفته است، برای من به طور خاص خیلی مهم بود که هم زمان با روز جهانی زن از این زنان بشنوم از نظر آن‌ها چه‌طور می‌توان شرایط را تغییر داد.

این خبرگزاری هم‌چنین نوشته است، خانم «اشتون» در بیانیه‌ای که در پایان سفر خود به تهران منتشر کرده به دیدار خود با فعالان زن در ایران اشاره کرده و گفته است: «کسی نباید تعجب کند که در سفر من تمرکز زیادی بر موضوع حقوق بشر بود، با فعالان زن درباره شرایط زنان در ایران گفت‌وگو کردم، فعالیت‌هایی که از روزنامه‌نگاری تا کمک به پناهندگان افغان، بخش‌های مختلف جامعه مدنی را در بر می‌گیرد.»

«ستار بهشتی»، کارگر ۲۳ ساله‌ای بود که به دلیل وبلاگ‌نویسی بازداشت شد و سپس در جریان بازداشت مورد ضرب و شتم شدید قرار گرفت و جان داد.

_ashton_eshghi

در مهرماه ۱۳۹۰ هنگامی که «نرگس محمدی» ، نایب‌رییس کانون مدافعان حقوق بشر، به ۱۱ سال زندان محکوم شد «کاترین اشتون» با صدور بیانیه‌ای ابراز نگرانی کرد و گفت: «با توجه به وضعیت سلامتی خانم محمدی او در زندان به امکانات پزشکی لازم دسترسی نخواهد داشت. و حکم زندان علیه نرگس محمدی را نشانه دیگری از تعقیب غیرعادلانه کسانی دانست که شجاعانه و با قاطعیت برای دفاع از حقوق بشر در ایران برخاسته‌اند.»

حکم زندان خانم «محمدی» بعدها در دادگاه تجدید نظر به شش سال کاهش یافت و سرانجام حدود دو سال پیش به دلیل بیماری جدی با قرار وثیقه اجازه مرخصی و درمان خارج از زندان دریافت کرد.

بیشتر بخوانید

حسن روحانی و کاترین اشتون با هم دیدار کردند

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,