Saturday, 18 July 2015
09 December 2019
با اعلام نام دو ایرانی در بین مسافران پرواز مفقود شده

«آیا دولت مالزی می‌خواهد نام ایرانی‌ها را پررنگ کند»

2014 March 11

اردوان روزبه / رادیو کوچه

ardavan@koochehmail.com

 

در حالی‌که هنوز هیچ خبر موثق و روشنی از وضعیت پرواز شماره «ام اچ ۳۷۰» شرکت هواپیمایی مالزی اعلام نشده است. موضوع ورود دو سرنشین این هواپیما که با دو گذرنامه جعلی ایتالیایی و اتریشی بلیت‌های‌شان را خریداری کرده‌اند بر اما و اگرهای این موضوع افزوده است. «ای‌بی تایمز» در گزارشی اعلام کرده بود که دو بلیت با پاسپورت‌های غیرقانونی توسط یک واسطه فروش بلیت به نام علی و با ملیت «ایرانی» در تایلند فروخته شده بوده است. در گزارشی از «فاینشال تایمز» نیز این گمانه زنی شده بود که ممکن است با توجه به سرقتی بودن پاسپورت‌ها موضوع یک عملیات «تروریستی» مطرح باشد. در حالی‌که متصدی آژانس فروشنده بلیت اعلام کرده که خریدار فقط به دنبال خرید بلیت ارزان بوده و اصراری به انتخاب پروازی خاص نداشته است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

با گذشت زمان علی‌رغم حضور ده‌ها خانواده مفقود شده‌گان در فرودگاه کوالالامپور هنوز به درستی خبر روشنی از سوی مقامات مربوطه اعلام نشده است

پس از این که ساعت‌های آغازین روز شنبه هشتم مارچ هواپیمای ۷۷۷ بویینگ شرکت هوایی مالزی، ناگهان پس از طی حدود یک ساعت پرواز در ارتفاع سی و هفت هزار پایی ناپدید شد تلاش برای یافتن سرنشینان و روشن شدن وضعیت آن آغاز شد و این شروع تشویش و انتظار در مورد سرنوشت ۲۳۹ مسافر این پرواز به مقصد چین شد. پس از اعلام وضعیت فوق‌العاده نزدیک به هفت کشتی از کشورهای مختلف وارد منطقه آب‌های کشور ویتنام شدند تا شاید بتوانند وضعیت این هواپیما را روشن کنند. کاری که تاکنون به هیچ نتیجه روشنی نرسیده است، چرا که از این هواپیما هیچ اثری باقی نمانده. بنابر گفته مقامات هواپیمایی کشور مالزی دو لکه نفتی در سطح منطقه روز گذشته دیده شده بود که پس از بررسی، مرتبط با هواپیمای مفقود شده نبود.

اما اینک موضوع دو پاسپورت مفقود شده که دو مسافر با آن سوار هواپیما شده‌اند ابعاد دیگری از ماجرا شده است. در حالی که پلیس بین‌الملل اعلام می‌کند پیشتر در بانک اطلاعاتی خود مشخصات این دو پاسپورت را اعلام کرده بوده، اشاره می‌شود این کم کاری پلیس مرزبانی مالزی است که این دو فرد با پاسپورت‌های غیر قانونی سفر کرده‌اند،‌ از آن‌طرف برخی منابع در مالزی می‌گویند که به سرنخ‌هایی رسیده‌اند که این دو فرد ایرانی بوده‌اند.

iranian

البته این پلیس اعلام می‌کند که هنوز قصد انتشار اطلاعات را تا تکمیل شدن تحقیقات ندارد اما ساعاتی پیش در بخش «آی ریپورت» سی ان ان فردی با گذاردن یک عکس دست جمعی اعلام کرده است که این دو فرد به هویت‌های پوریا با پاسپورت تقلبی اتریشی و «رضا» با پاسپورت تقلبی ایتالیایی در این هواپیما حضور داشته‌اند. فرد گذارنده این پست که با شناسه «mamadDC» اولین پست خود را امروز دهم مارچ گذارده است به نظر می‌رسد با توجه به ترکیب نام گذاری شناسه و نوشتن نام «محمد» به شکل «ممد» که در بین ایرانی‌ها مرسوم است، یک ایرانی باشد. پیشتر پلیس مالزی اعلام کرده بود با توجه به حساسیت این موضوع از «اف‌بی‌آی» درخواست هم‌کاری کرده است.

اما با گذشت زمان علی‌رغم حضور ده‌ها خانواده مفقود شده‌گان در فرودگاه کوالالامپور هنوز به درستی خبر روشنی از سوی مقامات مربوطه اعلام نشده است. اگر چه از سوی مسوولان در مالزی اشاره شده که با توجه به عدم یافتن هیچ نشانه و یا خبری خانواده‌ها باید منتظر خبرهای بد نیز باشند.

دو فرد به هویت‌های پوریا با پاسپورت تقلبی اتریشی و رضا با پاسپورت تقلبی ایتالیایی در این هواپیما حضور داشته‌اند

نکته‌ای دیگر، چرا باید موضوع نام دو ایرانی در این پرواز حساسیت دولت مالزی را برانگیزد؟ نکته‌ای که در این جریان وجود دارد به نظر می‌رسد می‌تواند در ادامه موج ایرانی ستیزی که از نزدیک به دو سال قبل در کشور مالزی که به نظر برخی خود دولت این کشور هم در آن نقش بازی می‌کند، به راه افتاده است. این حرکت نیز علی‌رغم این که به طور رسمی مطرح نمی‌شود ولی در همین راستا می‌تواند به افزایش این ستیز کمک کند. از سویی پلیس بین‌الملل «اینترپل» اعلام می‌کند که ضعف پلیس مرزی مالزی بوده که «دیتا بیس» خود را به روز نکرده اما از سوی دیگر برخی موضوع احتمال عملیات تروریستی را مطرح می‌کنند. با قرار گرفتن این چند عنصر کنار هم شاید به حساسیت موضوع برای ایرانی‌ها بتوانم پی‌برد: «ملیت ایرانی، پاسپورت جعلی، احتمال عملیات تروریستی و حضور عناصر وابسته به جریان های تند رو ایرانی در شرق آسیا نظیر تایلند»

در واقع به نوعی ممکن است این حرکت در سایه رو به جلو باشد که این کشور از سویی بی توجهی خود را نسبت به امور امنیتی در مرز هوایی خود را لاپوشانی کند و از سویی دیگر به موضوع حساسیت برانگیز حضور ایرانی‌ها در مالزی برای همراهی جو عمومی کشور بیافزاید. به هر روی «اظهرالدین رحمان» رییس سازمان هواپیمایی مالزی می‌گوید که هنوز نتوانسته‌اند سر نخی بیابند و این پازل همه را متحیر کرده است. اما از سوی دیگر گروهی نیز بسیار خزنده با ربط مواردی نظیر عملیات تروریستی، پاسپورت جعلی و دو ایرانی سعی دارند به نوعی پای ایرانیان را در این موضوع باز کنند. موضوع مهاجرت غیر قانونی ایرانیان به امید شرایط بهتر برای زندگی موضوع تازه‌ای نیست و همه ساله صد‌ها ایرانی با روش‌های غیر قانونی سعی در رسیدن به کشورهای اروپایی و استرالیا و سایر کشورهای غربی دارند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , , 

۴ Comments


 1. Khosrow jalalmanesh
  1

  بجز دولت اسرائیل هیچ جریانی
  این گونه سعی در خراب کردن ایرانی ها وایجاد جو ایران هراسی ندارد
  مرگ بر اسرائیل جنایت کار


 2. فرزند ایران
  2

  خیلی خنده داره چون بلافاصله پس از بررسی اف بی آی و هنوز خبری از هیچ چیز نشده انگشت اشاره را به ایران بردند.
  اینها میخواهند نام ایران و ایرانی را در دنیا خراب کنند و به همین خاطر انگشت اشاره را به ایران بردند که دو مسافر این هواپیما ایرانی بودند.
  این همه هواپیما ربایی و خبرهای فجیح در آمریکا و انگلستان میشود ولی هیج جا خبری نمیشود.
  بحران جنگ روسیه در کریمه را نمیگویند دخالت ولی اگر ایران بود…..!!!!؟؟؟؟
  تیتر بزرگ خبری دنیا میشد.
  سربازان گروگان گرفته شده ایرانی توسط جیش العدل را خبر سراسری نکردند ولی یک هواپیمای مالزیایی .کار را به اف بی آی کشاندند!!!؟؟؟


 3. احمد
  3

  این دفعه هم به خیر گذشت اما وقتی ایرانی ها با پاسپورت دزدی سوار هواپیما می شوند انتظار دارید بقیه چه واکنشی داشته باشند؟


 4. بادپا
  4

  این رژیم ولایت وقیح آبرو برای ایران و ایرانی نگذاشته. از ماست که برماست.
  جوان ایرانی چاره نداره می خواد از ان جهنم ریاکاری و فقر و دزدی و بیکاری و بیعاری فرار کنه
  شما اعضای حزب باد هم باید به جای دولت مالزی اینقدر جربزه و شرافت داشته باشید که مقصر همه بدبختیهای مردم ایران رژیم آخوندی را مسئول بدانید .