شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
25 August 2016
قاعده هرم

«تراژدی مضاعف برای ایرانیان»

۱۳۹۲ اسفند ۲۱

محمد افرازه/ رادیو کوچه

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

ناپدید شدن هواپیمای بوئینگ ۷۷۷ هواپیمایی مالزی با تعداد زیادی سرنشین از ملیت‌ها و نژادهای مختلف این روزها در پیش‌خوان خبر بیشتر خبرگزاری‌های جهان دیده می‌شود. هر روز جمع کثیری از مخاطبین خبر، میان سایت‌های مختلف به دنبال یافتن اطلاعی از سرنوشت این پرواز هستند . نحوه مفقود شدن این هواپیما و این که بدون هیچ و خبر و هشداری از جانب خلبان ناپدید شده و در پی آن سکوت ۵ ساعته مسئولین فرودگاه مالزی و سپس انتشار خبر حضور دو مسافر با گذرنامه جعلی در جمع مسافران، ظن را به سمت تروریستی بودن ماجرا کشاند.

از تمامی خانوادهای نگران مسافران خبرهای منتشر شده است اما کسی به فکر خانواده و یا مادر این دو جوان نیست، اصلن انگار جان ایرانی دیگر ارزشی ندارد

روز گذشته اما ناگهان با اعلام این خبر که حاملین این دو گذرنامه ایرانی بودند موجی از اخبار رسانه‌ای جهت‌دار فضای سایبر را فرا گرفت. البته بعد از ظهر امروز سه شنبه بوقت محلی فرمانده پلیس مالزی با اعلام هویت یکی از این دو نفر و تاکید بر این که فرد شناسایی شده عضو هیچ گروه تروریستی نیست باعث شد موضوع لااقل در بعضی از رسانه‌ها از دیدگاهی عقلانی‌تر و به دور از احساسات بررسی شود.

متاسفانه همه ما به خوبی می‌دانیم که بسیاری از این جهت گیری‌ها در مورد ایرانیان به دلیل رفتار و اعمال و به خصوص اظهارنظرهای نابخردانه حکومت ایران است. تاثیر این رفتارها متاسفانه روی زندگی و آینده تک‌تک مردم و جوانان ایرانی نمود عینی و عملی پیدا کرده. حتا اگر دور از وطن و در غربت و با نام یک ایرانی مهاجر روزگار را سپری کنند.

1

در ماجرای پاسپورت‌های دزدی و هواپیمای ربوده شده و دو جوان که ساعاتی تلویحن به تروریست بودن متهم شدند تراژدی ماجرا آن جاست که این دو انسان در سنی که باید از ساده‌ترین حقوق انسانی بهره‌مند باشند به آب و آتش زده و برای رهایی از جهنمی که نام وطن بر آن قرار داده شده به لطایف و الحیل قصد خروج از کشور و رسیدن به دنیای آزاد را می‌کنند.

وقتی دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم بصورت زجرآوری فقدان نگاهی هم‌سان با دیگر ملیت‌های حاضر در این پرواز را به نسبت این دو جوان در خواهیم یافت، سفر و یا مهاجرت با غیر از مدارک واقعی و رسمی به هر حال مذموم است و نگارنده در پی آن نیست که بر این امر صحه گذارد اما دردناک آن‌جاست که در ابتدای به ساکن آن چنان بر سر هویت ایرانی مهر بدنامی زده شده است که کسی به این فکر نیست این دو نفر انسان‌هایی بودند که چه بسا بخاطر حفظ جان خود از کشور خارج شده و بناچار راه‌های مختلف را برای رهایی می‌آزمودند.

به هر حال این دو جوان به خاطر استفاده گذرنامه مجعول مجرم هستند اما قبل از مجرم بودن انسانند، انسانی با هویت و ملیت به تاراج رفته و نابود شده ایرانی

از تمامی خانواده‌های نگران مسافران دیگر خبرهایی منتشر شده است اما کسی بفکر خانواده و یا مادر این دو جوان نیست، اصلن انگار جان ایرانی دیگر ارزشی ندارد.

در این سال‌ها چنان هویت ملی ایرانی را حکومت فاسد و ناتوان جمهوری اسلامی، به نابودی کشانده است که در صورت وقوع هر اتفاقی در دنیا اگر نامی از فردی ایرانی در بروز آن واقعه برده شود، در درجه اول همه به او مشکوک و مظنون هستند و سپس در صورت رفع ظن، ارزشش به عنوان یک انسان مورد توجه قرار می‌گیرد. این روزها همه ایرانیان درگیر این نوع برخورد هستند و یا اگر خود تجربه مستقیمی در این باره نداشته‌اند، شنیده‌اند که بطور مثال در فلان فرودگاه و یا مرکز عمومی و یا مراکز دولتی چگونه با فرد رفتار و برخورد می‌کنند وقتی مطلع می‌شوند که ملیت ایرانی دارد.

2

وجدان انسان به درد می‌نشیند وقتی تصویر این دو جوان را می‌بیند که با هزاران امید و آرزو دل به سفری پر خطر سپرده‌اند و با صرف هزینه‌های بسیار از روی ناچاری و استیصال گام به راهی غیرقانونی برای رسیدن به دنیای آزاد نهاده‌اند و در اخرین مراحل با وقوع چنین اتفاقی، سرنوشتی شوم را روبروی خود می‌بینند و جگرخراش‌تر ان است که کسی در دنیا افسوسی برای آنان ندارد و چه بسا که متهم به تروریست بودن هم می‌شوند.

چه رفت بر سر هویت ما؟ چه ارزشی باقی مانده از هویت یک ملت؟ چرا باید جوانی با تهیه یک گذرنامه سرقت شده اقدام به سفر کند در حالی‌که عضو هیچ گروه تروریستی هم نیست؟ از چه می‌گریزد؟ یادمان باشد که در گذشته‌ای نه چندان دور جای‌گاه بین المللی‌مان چه بود و اینک به چه روزگار افتاده‌ایم. به هر حال این دو جوان بخاطر استفاده گذرنامه مجعول مجرم هستند اما قبل از مجرم بودن انسانند، انسانی با هویت و ملیت به تاراج رفته و نابود شده ایرانی.

برنامه‌های قبلی قاعده هرم را از اینجا دنبال کنید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , 

۱ Comment


  1. فرزان
    1

    در این متن نوشته شده که: (متاسفانه همه ما به خوبی می‌دانیم که بسیاری از این جهت گیری‌ها در مورد ایرانیان به دلیل رفتار و اعمال و به خصوص اظهارنظرهای نابخردانه حکومت ایران است. ) !! واقعا فکر میکنید این خودش بخشی از ایرانی گری های ما نیست؟ یعنی تلاش برای پاک کردن مسئاله اصلی و تقصیر را گردن دیگری انداختن؟ شکی در چهره دولت ایران و جنایاتی که مرتکب شده و میشود نیست اما باید بدانیم مردم ما هم کمی از دولتشان ندارند. در همین مسئاله هم تمام اینترنت و فیسبوک پر شده از فحاشی های فارسی به آمریکا و تایلند و مردم و هواپیمایی و پلیس مالزی! در حالی که خود مردم مالزی و غرب چنین برخوردی در مقابل دزدی و کلاهبرداری پاسپورتی ایرانیان در این پرواز نشان ندادند. آن هم برخوردی شرم آور مانند ایرانی ها.

    ملت ما در دام نژادپرستی شدیدی افتاده اند و عرب را سوسمار خور، مالایی را میمون بالای درخت، ترک را خر، و غیره… میدانند و خود را نعمتی خدادادی به بشریت! اما فراری از خود! درد ما بزرگتر از این حرفهاست. دزدی و کلاهبرداری و دوز و کلک بخشی جدانشدنی از فرهنگ و هویت ایرانی است و دولت ایران بخش کوجکی از این است.