Saturday, 18 July 2015
09 July 2020
آشتی شکارچیان کردستان با طبیعت

«موج پشیمانی شکارچیان کردستانی به کامیاران رسید»

2014 March 13

خبر / رادیو کوچه

پس از این‌که شکارچی مریوانی اواخر بهمن ماه سال جاری اسلحه خود را شکست و با طبیعت آشتی کرد، این بار شکارچیان کامیارانی از سال‌ها شکار کردن ابراز پشیمانی کردند.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» گزارش داد، شکارچیان کامیارانی شامگاه سه‌شنبه بیستم اسفند ماه در آیینی ١٠ کبک را در طبیعت رها کردند و سپس ١٠٠ قفس را هم آتش زده و شکستند.

پس از وداع شکارچیان با شکار، آنها در کنار دیگر حاضرین در این آیین، چهار هزار اصله درخت در زمین کاشتند.

«اسد کهریزی» و «میرزا علی ویسی» نیز از شکارچیانی بودند که در قالب شعر احساس خود را برای آزادسازی کبک ها بیان کردند.

shekar-kamyaran

بنابه گزارش «ایرنا» در بخشی از این آیین سوگند نامه‌ای به نمایندگی از شکارچیان به زبان کردی خوانده شد که در این سوگند نامه بر حفظ و حراست از منابع طبیعی و محیط زیست تاکید شد.

«ناصح قادری» مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان نیز که در این آیین شرکت کرده گفته است: «آشتی شکارچیان کردستانی می‌تواند آغاز حرکتی تاریخی زیست‌محیطی در کشور و حتا جهان شود.»

آقای «قادری» با اشاره به حرکت شکارچی سروآبادی در وداع با شکار، افزود: «کردستان می‌تواند الگوهای بیش‌تری به جهانیان معرفی کند.»

وی افزود: «حیف است که با این همه سابقه تاریخی، فرهنگی و ملی در حفاظت از محیط زیست، ما شکارچی شویم و اسلحه‌های ما نیز سینه کبک‌ها و کبوترها را نشانه بگیرد.»

مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان با اشاره به این‌که تعداد اسلحه‌های دنیا چند برابر گونه‌های مختلف جانوری است، گفت: «این تهدید بزرگی برای محیط زیست است و این انسان‌ها هستند که می توانند با احساس مسوولیت بیشتر، از تخریب محیط زیست جلوگیری کنند.»

بیشتر بخوانید

شکارچی مریوانی تفنگ خود را به نشانه مخالفت با شکار شکست

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,