Saturday, 18 July 2015
29 September 2023
در دیدار روسای جمهوری آمریکا و اوکراین

«ممانعت از ورود خبرنگاران روسی به کاخ سفید»

2014 March 15

خبر / رادیو کوچه

کاخ سفید از حضور خبرنگاران روس در مصاحبه خبری باراک اوباما رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا و آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین جلوگیری کرد.

الکساندر لوکاشویچ سخن‌گوی وزارت امور خارجه روسیه، اقدام  روز جمعه چهاردهم مارس کاخ سفید در جلوگیری از حضور خبرنگاران روس در مصاحبه خبری باراک اوباما رییس جمهور آمریکا و آرسنی یاتسنیوک نخست وزیر اوکراین را غیرقابل قبول و تبعیض‌آمیز خواند.

آقای لوکاشویچ روز جمعه در این زمینه گفته است: واشینگتن که، در مورد آزادی بیان و حقوق روزنامه‌نگاران صحبت می‌کند، حاضر به پیروی از این اصول نیست و ترجیح می‌دهد تنها با رسانه‌های قابل اعتماد خود که اطلاعات مورد نیاز آن را منتشر می‌کنند، تعامل داشته باشد.

obama-yatsnoik

وی هم‌چنین افزوده است: کاخ سفید آشکارا نمی‌خواهد سووالات چالشی که با سناریوی از قبل برنامه‌ریزی شده آنان هم‌خوانی ندارد، در این گونه نشست‌های خبری مطرح شود.

سخن‌گوی وزارت امور خارجه روسیه گفته است: به عنوان نمونه آن‌ها (آمریکایی‌ها) علاقه‌مند نیستند که خبرنگاران (روس) سووالاتی در مورد جنایات نازی‌گونه جناح راست افراطی اوکراین که پشتیبان دولت یاتسنویک نخست وزیر این کشور هستند، بشنوند.

نخست وزیر اوکراین از دو روز قبل برای دیدار و مذاکره با مقام های آمریکایی درباره کمک اقتصادی و مالی به کی‌یف در واشنگتن به سر می‌برد.

اوباما و یاتسنیوک در پایان دیدار خود در واشنگتن، نشست خبری برگزار کردند که از شرکت خبرنگاران رسانه‌های روسیه برای پوشش آن جلوگیری شد.

مواضع روسیه در قبال اوکراین، واکنش شدید غرب را به دنبال داشته است تا جایی که قدرت‌های جهانی عضو گروه «جی – هفت»، شامل کشورهای صنعتی آمریکا، کانادا، ژاپن، آلمان، بریتانیا، فرانسه و ایتالیا روز چهارشنبه، دوازدهم مارس به مسکو هشدار داده و اعلام کردند، این اقدامات روسیه به منزله نقض قوانین بین‌المللی است.

تشدید تنش در مناسبات دو طرف به ویژه پس از اقدام هفته گذشته پارلمان منطقه خودمختار کریمه اوکراین مبنی بر جدایی از این کشور الحاق به روسیه و حمایت مسکو از آن وارد مرحله جدیدی شد.

بیشتر بخوانید

هشدار مرکل به روسیه در مورد بحران اوکراین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,