Saturday, 18 July 2015
26 May 2020
نخست وزیر مالزی خبر داد

«در هواپیمای ناپدید شده مالزی دست‌کاری عمدی صورت گرفته است»

2014 March 15

خبر / رادیو کوچه

«نجیب رزاق»، نخست‌وزیر مالزی روز شنبه پانزدهم مارس به نقل از تیم بازرسان تحقیقاتی هواپیمای ناپدید شده این کشور گفت، فردی در این پرواز به طور عمدی سیستم‌های مخابراتی و جهت‌یابی هواپیما را دست‌کاری و خاموش کرده است.

پس از گذشت یک هفته از ناپدید شدن هواپیمای بوئینگ ٧٧٧ خطوط هوایی مالزی و بی‌خبری از سرنوشت هواپیما و سرنشینان آن علی‌رغم جستجوهای گسترده از سوی هوپیماها و کشتی‌های تجسسی ٩ کشور، «نجیب رزاق»، نخست‌وزیر مالزی گفته است عملیات جستجو برای هواپیمای مفقود شده خطوط هوایی این کشور اکنون با درجه بالایی از اطمینان نشان می‌دهد که سیستم‎های ارتباطی هواپیما غیر فعال شده بوده و این می‌تواند حاصل اقدام عمدی یک نفر در داخل هواپیما باشد.

خبرگزاری «رویترز» در این زمینه گزارش داده است، «نجیب رزاق»، نخست وزیر مالزی در جمع خبرنگاران گفته است، این فرد که اطلاعات کاملی از پرواز و هدایت هواپیماهای مسافربری داشته پس از خاموش کردن سیستم‌ها مسیر پرواز را عوض کرده است.

najib-razagh

بر اساس این گزارش نخست‌وزیر مالزی هم‌چنین گفته است شواهد ماهواره‌ای و راداری نشان می‌دهد که هواپیما مسیرش را تغییر داده و ممکن است هفت ساعت پس از آن نیز به پرواز ادامه داده باشد.

آقای «رزاق» افزوده، تازه‌ترین اطلاعات ماهواره‌ای تایید می‌کند که هواپیما از مسیر خود بازگشته و دو بار جهت عوض کرده که این تغییر مسیر بار اول به سمت غرب و بار دوم به سمت شمال غرب بوده است.

بامداد روز شنبه هشتم مارس هواپیمای مسافربری از نوع بوئینگ ٧٧٧ متعلق به شرکت هواپیمایی مالزی با ٢٣٩ مسافر و سرنشین از کوالالامپور، پایتخت مالزی، به سوی پکن، پایتخت چین پرواز کرد اما پس از عبور از فراز خاک مالزی و هنگامی که بر فراز خلیج تایلند در پرواز بود، از صفحه رادار محو شد. پیش از محو شدن از صفحه رادار، هیچ پیامی حاکی از بروز وضعیت اضطراری از خلبان هواپیما دریافت نشده بود.

به گفته نخست‌وزیر مالزی، عملیات جستجو در دریای جنوب چین متوقف شده و اکنون عملیات بر دالان شمالی که از مرز قزاقستان و ترکمنستان به شمال تایلند امتداد دارد و دالان جنوبی که از اندونزی به جنوب اقیانوس هند می‌رسد، متمرکز شده است.

مطالب مرتبط

تصاویر ماهواره‌ای چین مربوط به هواپیمای مفقود شده مالزیایی اشتباه بود

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,