Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
علی‌رغم مخالفت غرب

«همه‌پرسی در کریمه برای پیوستن به روسیه آغاز شد»

2014 March 16

خبر / رادیو کوچه

پس از اعلام پارلمان منطقه خودمختار کریمه در مورد رای‌گیری جهت پیوستن به فدراسیون روسیه، روز یک‌شنبه شانزدهم مارس ساکنان این شبه‌جزیره از ساعت ٨ صبح به وقت محلی به پای صندوق‌های رای رفتند تا بین پیوستن به روسیه یا برخورداری از خودمختاری بیشتر و ماندن در داخل مرزهای اوکراین یک گزینه را انتخاب کنند.

این همه‌پرسی، یک روز پس از آن برگزار می‌شود که روسیه، عضو ثابت شورای امنیت سازمان ملل متحد، قطع‌نامه آن شورا را در محکومیت این همه پرسی، وتو کرد.

به گزارش خبرگزاری خبرگزاری «رویترز»،‌ این رفراندوم از ساعت ٨ صبح به وقت محلی تا ١٢ ساعت پس از آن ادامه می‌یابد و نتایج اولیه ساعاتی پس از آن منتشر می‌شود.

بر اساس این گزارش، برای این همه‌پرسی حدود یک و نیم میلیون میلیون برگ رای‌ چاپ شده است و انتظار می‌رود که تمامی واجدین شرایط در این رفراندوم شرکت کنند.

«سرگئی آکسیونف»، نخست‌وزیر منطقه کریمه گفته است که هیچ مشکلی در مراکز اخذ رای وجود ندارد و او شکی ندارد که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت.

krimeh

رییس کمیته رفراندوم کریمه نیز اعلام کرده است، حدود ١٢٠۵ حوزه رای‌گیری در سراسر کریمه آغاز به کار کرده‌اند اما برخی از آن‌ها به دلیل بارش شدید باران با مشکلات فنی روبرو شده‌اند. برق و خطوط تلفن در برخی حوزه‌ها قطع شده است.

حدود ١٣۵ ناظر بین‌المللی از ٢٣ کشور از جمله اتریش، بلژیک، بلغارستان، فرانسه، آلمان، مجارستان، ایتالیا و لهستان بر همه‌پرسی کریمه نظارت می‌کنند. رسانه‌های بین‌المللی نیز در منطقه کریمه حضور فعالی دارند و بیش از ۶٠٠ روزنامه‌نگار از ١۶٩ رسانه خارجی برای تهیه گزارش از برگزاری همه‌پرسی در منطقه کریمه مستقر هستند.

مجلس منطقه خودمختار کریمه در اوکراین روز پنج‌شنبه ششم مارس تصمیم به رفراندوم برای الحاق این منطقه به روسیه گرفت.

بیشتر بخوانید

رفراندوم برای پیوستن کریمه به روسیه

پارلمان کریمه رای به جدایی از اوکراین داد

ممانعت از ورود خبرنگاران روسی به کاخ سفید

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,