Saturday, 18 July 2015
30 September 2023
رقابت‌های جام‌جهانی کشتی آزاد

«گزارشی از شکست تیم‌ملی کشتی آمریکا در مقابل ایران»

2014 March 16

گزارش ورزشی / رادیو کوچه

 

بامداد روز یک‌شنبه بیست و پنجم اسفند ماه در ادامه رقابت‌های جام‌جهانی کشتی آزاد در حساس‌ترین مسابقه، کشتی‌گیران ایرانی موفق شدند یک شکست سنگین را به آمریکا تحمیل کنند و این تیم را در خاک خودش به زانو درآورند. گشتی‌گیران ایرانی در ۵ وزن حریفان خود را شکست دادند و در سه وزن مغلوب شدند. رحیمی، اسماعیل‌پور، حسین‌خانی، یزدانی و قاسمی برنده‌های ایران در این رقابت حساس بودند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

این سومین برد متوالی ایران در جام‌جهانی بود تا ایران از حالا حضورش در فینال را تا حدود بسیار زیادی قطعی کرده باشد. ایران امروز به وقت لس‌آنجلس با هند مسابقه دارد و در صورت پیروزی، فینالیست می‌شود.

هم‌چنین تیم‌ملی کشتی آزاد که پیش از این کشورهای ارمنستان و ترکیه را نیز به ترتیب با نتیجه ٨ بر صفر و ٧ بر یک شکست داده بود و ساعت ٢١:٣٠  دقیقه امشب به وقت ایران در آخرین مسابقه مرحله مقدماتی به مصاف تیم هند می‌رود.

اما نتایج انفرادی دیدار‌های ایران و آمریکا از دید خبرنگار کوچه به چه شکلی رقم خورد:

۵٧ کیلوگرم: حسن رحیمی ٨  آنجل اسکوبدو صفر.

rahimi

رحیمی با زیرگیری‌های پیاپی به پاهای حریف می‌رسید اما قد بلند اسکوبدو باعث می‌شد رحیمی نتواند او را خاک کند و لی‌لی‌کنان به بیرون تشک می‌رفت. با این حال رحیمی ٨ امتیاز گرفت، هر چند او تلاش داشت تا نتیجه را ١٠- ٠ کند تا امتیاز مثبت بیش‌تری بگیرد.

۶١ کیلوگرم: مسعود اسماعیل‌پور ١٠ ریس هامفری ٨

هامفری با یک سالتو بارانداز ۴- ٠ پیش افتاد و در ادامه نتیجه را ٨-١ کرد اما اسماعیل‌پور با غیرتی مثال زدنی به کشتی برگشت و با خاک کردن‌های پیاپی ١٠- ٨ پیش افتاد و پیروز کشتی شد.

esmail-puor1

اسماعیل‌پور در جهانی مجارستان هم دقیقن با کشتی‌گیر آمریکا با همین سبک مسابقه روبه‌رو شده بود و با همین تعداد امتیاز درحالی‌که آن‌جا هم مسابقه را عقب بود پیروز شد.

۶۵  کیلوگرم: میثم نصیری ٨ برنت مت‌کالف ١١

nasiri

نصیری با یک پیچ کمر برق‌آسا ۴ امتیاز گرفت. در ادامه بین دو کشتی‌گیر فن رد و بدل شد تا وقت اول ۵ -٣  شود. در ادامه نتیجه ٨ -۵ شد اما از دقیقه ۴ نصیری از نظر بدنی کم آورد و ١١ -٨ باخت تا آمریکا به اولین بردش برسد. چنین شکستی برای نصیری نمی‌تواند آن‌چنان انتقادی باشد، زیرا از این کشتی‌گیر جوان انتظاری بیش از این نمی‌رفت.

٧٠  کیلوگرم: مصطفی حسین‌خانی ١ نیک مارابل ٠

حسین‌خانی در سه دقیقه اول بسیار حساب شده کشتی گرفت و از کشتی‌گیری که یک ماه قبل جردن باروفس قهرمان المپیک را برده بود، یک امتیاز گرفت. حسین‌خانی در ادامه مردانه جنگید و از این یک امتیاز محافظت کرد تا یک پیروزی با ارزش را نصیب ایران کند و ایران سه بر یک پیش افتاد.

٧۴  کیلوگرم: عزت‌اله اکبری ١ جردن باروفس ٧

barofes

باروفس آمریکایی در همان ١۵ ثانیه اول با دو‌خم اکبری را خاک کرد و در ثانیه ۴۵ یک امتیاز دیگر گرفت تا ٣ -٠ پیش افتد. اکبری در حالی‌که در وقت دوم ۵ -٠ عقب بود توانست باروفس را به بیرون تشک ببرد و یک امتیاز بگیرد. این یک امتیاز از آن جهت اهمیت دارد که اگر مسابقه انفرادی ۴ -۴ شود، پوئن مثبت تعیین کننده برنده خواهد بود که این یک امتیاز یک پوئن مثبت به هم‌راه دارد. اکبری در نهایت این کشتی را ٧ بر یک باخت.

نکته جالب در این مبارزه پس از شکست اکبری اتفاق افتاد، در جایی که وی ۵ دقیقه فرصت حمله را داشت، اما تنها ایستاد و دفاع کرد تا امتیاز بیش‌تری ندهد و زمانی‌که مبارزه به پایان رسید، ضرباتی را با دست به صورت خود می‌کوبید که گویی نتیجه را یک بر صفر یا در ثانیه‌های پایانی واگذار کرده است. به هر حال هرچند که حریف او بهترین کشتی‌گیر حال و حاضر جهان است، اما انتظار می‌رود تا اکبری در دیدار احتمالی بعدی خود در مقابل این کشتی‌گیر، حداقل جنگنده ظاهر شود!

esmailpuor

٨۶ کیلوگرم: احسان لشگری ۵ کلایتون فاستر ٧

لشگری در حالی‌که دو امتیاز از دست داده بود با یک دو‌خم درخت‌کن زیبا نتیجه را مساوی کرد. در تایم دوم در یک کشتی پر افت‌و‌خیز نتیجه 5-5 شد که لشگری در حالی‌که به امتیاز آخر محتاج شد در خاک نشست و ٧ -۵ باخت تا نتیجه تیمی ٣ -٣ شود.

در این مسابقه لشگری بسیار ضعیف و به دور از انتظار ظاهر شده بود، البته پیش از حضور وی در این مسابقات انتقاداتی بر این کشتی‌گیر به دلیل حضور در میهمانی‌های شبانه و یا اتلاف بیش از حد وقت در فیس‌بوک و تلاش برای گرفتن لایک برای عکس‌هایش شده بود که به نظر می‌رسد این کشتی‌گیر هنوز به جو قهرمانی بازنگشته است.

ورزش کشتی در طی سالیان گذشته، هم‌واره خود را به عنوان رشته‌ای نشان داده است که رابطه خوبی با شب زنده‌داری و اتلاف وقت در فیس بوک در جهت لایک جمع کردن ندارد!

٩٧  کیلوگرم: رضا یزدانی ٨ دی‌جی برگمن ٠

یزدانی در وقت اول با دو یک خم از زانو ۴ -٠ برنده شد. یزدانی در تایم دوم هم برتری‌اش را به حریف دیکته کرد و ٨ -٠ برنده شد. یزدانی بعد از این برد از این‌که نتوانسته حریفش را ١٠ بر صفر و با امتیاز عالی شکست دهد ناراحت بود.

١٢۵  کیلوگرم: کمیل قاسمی ١  ترول دلاگنف ٠

در وقت اول دو کشتی‌گیر در سرپا سرشاخ بودند که حاصل سه دقیقه نخست یک امتیاز برای قاسمی و یک اخطار برای دلاگنف بود که کمتر فعالیت کرده بود. قاسمی با اتکا به این یک امتیاز در وقت دوم نیز کشتی را اداره کرد و در حالی‌که جونز سرمربی آمریکا بارها معتقد بود قاسمی کم‌کار است او به حریفش امتیازی نداد و پیروز شد.

با پایان این مسابقات، تقریبن کار برای ایران در جهت حضور در فینال تمام شده محسوب می‌شود، اما کار ایران در فینال مسابقات در مقابل روسیه کمی سخت است که انتظار می‌رود ملی‌پوشان صاحب‌نام ایران در حد نام و عنوان‌هایشان ظاهر شوند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , ,