Saturday, 18 July 2015
08 July 2020
نوروز در افغانستان

«آمادگی‌ها برای برگزاری نوروز و میله‌عنعنوی گل‌سرخ در مزارشریف»

2014 March 16

احمد نوید پویان / رادیوکوچه / بخش افغانستان
کمتر از ده روز دیگر به برگزاری جشن نوروز و میله عنعنوی “گل سرخ” در افغانستان باقی مانده است. جشن که پای هزاران افغان و خارجی را از سایر کشور های جهان به شهر مزارشریف می‌کشاند و از شکوه خاصی در منطقه برخوردار است.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

در آستانه فرار رسیدن جشن نوروز و میله عنعنوی “گل سرخ” مقام های امنیتی درنشست خبری در ولایت بلخ، مرکز شمال افغانستان از تامین امنیت این جشن عنعنوی با هم‌کاری سایر ادارات دولتی خبرداده‌اند.

«عبدالرحمان رحیمی» فرمانده پلیس بلخ می‌گوید: «نیروهای امینتی (پلیس، ارتش و امنیت ملی) کاملن آماده تامین امینت این جشن بوده و آنان با ایجاد پاسگاه‌های امنیتی در دروازه‌های ورودی شهر مزارشریف تلاش دارند تا جلو هرگونه تهدیدات تروریستی را بگیرند».

1

در تازه‌ترین مورد نیروهای پلیس بلخ ۴٠ کلیوگرام مواد مخدر را کشف و در پیوند به این رویداد ٣ نفر چاقاقبر را نیز بازداشت کردند که یک تن آنان مرد و دوتن دیگر آن زن هستند و قصد داشتد که این مواد مخدر را از ولایت شمال شرقی بدخشان به ولایت بلخ انتقال دهند که موفق به انجام این کار نگردیدند.

آقای «رحیمی» هم‌چنان تاکید می‌کند که طالبان و هراس‌افگنان دشمنان مردم افغانستان هستند که در کشورهای همسایه آموزش تروریستی و دهش‌ افگنی را فرا می گیرند.

از سوی دیگر مقام‌های شهرداری بلخ نیز از آمادگی‌ها برای برگزاری جشن نوروز و میله عنعنوی گل سرخ سخن زده می‌گویند این شهرداری تمام آمادگی‌های خود را برای برگزاری این جشن گرفته است و این روزها تلاش دارند تا شهر مزارشریف را برای برگزاری این جشن تزیین و آماده نمایند.
هزاران سال پیش، ساکنان سرزمین آریانا (ایران، افغانستان و تاجیکستان) روز اول سال و آغاز بهار را با برگزاری مراسم ویژه و توام با سرور و شادمانی جشن می گرفتند. در شهر مزارشریف، در زیارت‌گاه منسوب به «حضرت علی»، جشن بزرگی به نام میله “گل سرخ” برگزار می‌شود و همه ساله، هزاران زائران آن زیارت‌گاه و علاقه‌مندان نوروز از نواحی مختلف این کشور، حتی از کشورهای ایران و تاجیکستان و دیگر کشورهای آسیای میانه به شهر مزارشریف می‌آیند و این جشن ۴٠ شبانه روز ادامه پیدا می‌کند. یکی از سنت‌های مردم به‌ویژه در شهر مزار شریف، برافراشتن «جنده» (علم پوشیده از پارچه‌های سبزرنگ) است که به «جنده سخی» معروف است.

بنا به پیشنهاد جمهوری آذربایجان، مجمع عمومی سازمان ملل در سال ١٣٨٨ جشن نوروز را به‌ عنوان روز جهانی به رسمیت شاخت. پیش از این، نوروز توسط سازمان علمی و فرهنگی سازمان ملل، به عنوان میراث غیر ملموس جهانی، به ثبت جهانی رسیده‌ بود. براساس آمارهای تایید شده، بیش از ٣٠٠ میلیون نفر در سراسر جهان، نوروز را جشن می ‌گیرند.

7

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

TAGS: , , , , , , , ,