Saturday, 18 July 2015
27 September 2021
گشتی در دنیای مجازی

«وب سایت‌‌های نامریی»

2009 August 20

امین عبدالله زاده / رادیوکوچه

همه جستجوگران در اینترنت می‌دانند که گاهی‌اوقات برای دست‌یابی به سطحی از اطلاعات باید در وب‌سایتی ثبت‌نام کرد و بعد از ثبت‌نام است که می‌توان به اطلاعات دسته‌بندی شده مورد‌نظر دست پیدا‌کرد. اما باید دید چگونه می‌توان به بهترین نحوی که ممکن است به اطلاعات مدنظر خویش دست پیدا‌‌کرد.

بر‌اساس آمارهای موجود در اینترنت فقط 16% اطلاعاتی که در اینترنت موجود است به وسیله موتورهای جستجو، طبقه‌بندی و آماده جستجو شده‌است، یعنی 84% از اطلاعات اینترنت هنوز شناخته شده نیست، چه برسد به طبقه‌بندی اطلاعات! این موضوع به طورحتم دلیلی دارد، شاید هزینه دست‌یابی به آن اطلاعات و طبقه‌بندی آن‌ها زیاد است. شرکت‌هایی مثل گوگل در تلاش‌اند تا این اطلاعات را به صورتی دیگر تولیدکنند، و یا به شکلی دیگر از طریق شبکه‌های اجتماعی به جمع‌آوری آنها بپردازند. بر اساس آماری که اعلام شده «وب نامریی» تقریبا 500 برابر وب مریی است، وب نا‌مریی دارای 550 میلیون سند و وب مریی 1 میلیون سند است. اما در این میان برخی از اطلاعات دارای ارزشی می‌باشند که قابل جستجو نیستند و شرکت‌هایی آنها را تهیه کرده و این اطلاعات را در اختیار کاربران خود قرار‌می‌دهد. این دسته کاملن مستقل می‌باشد که به آن اینترنت واقعا پنهان «Deep Web» می‌گویند.

20090820_dan_web.jpg1
خصوصیات وب نامریی اطلاعات زیاد آن می‌باشد که به ما کمک می‌کنند تا از آنچه به دنبالش هستیم، اطلاعات دقیق‌ و کامل‌تری دریافت‌کنیم. به‌خصوص در بخش اطلاعات پزشکی که دامنه آن به قدری زیاد است که هرچه هم از ترفندهای جستجو استفاده کنیم، ولی باز هم ممکن است این جستجو زمان زیادی به طول انجامد و به اطلاعات تخصصی مورد‌‌نیاز دست پیدا نکنیم.

در این بین سایت‌هایی وجوددارند که هر‌کدام به نوعی ادعا می‌کنند می‌توانند بخشی از اطلاعات وب سایت‌های نامریی را مورد استفاده قرار‌دهند:

  • Resource Discovery Network، به آدرس http://www.intute.ac.uk دارای منابعی از انگلستان است و قابلیت جستجو بسیار خوبی را دارد.
  • Infomine، به نشانی http://infomine.ucr.edu توسط دانشگاه کالیفرنیا در ریورساید طراحی‌شده که بالغ بر صدهزار پیوند هزاران دادگان را نیز در اختیار دارد.
  • Virtual Library، به نشانی http://vlib.org ساده و آسان است. پیوندهای موضوعی فراوانی با شرح و توضیح دارد که باعث کاستن از زمان جستجو می‌گردد.
  • Completeplanet.com، به نشانی http://Aip.completeplanet.com فهرست راهنمای بالغ بر 700 هزار دادگان را در اختیار دارد.

اطلاعات موجود در وب نامریی توسط مراکز دانشگاهی نگه‌داری می‌شود، و کیفیت بالاتری نسبت به اطلاعات جویش‌گرها دارد مخصوصا در بخش پزشکی را دارد. چند دروازه دانشگاهی وجود دارد که می‌تواند به شما دریافتن این اطلاعات در این زمینه کمک کند.

  • ُSJSU Academy Gateway، به نشانی http://www.sjlibrary.org منبع فوق‌العاده‌ای است که شما را قادرمی‌سازد نه‌تنها به کتاب‌خانه دانشگاه ایالتی سن‌حوزه نیز دستیابی داشته باشید، افزون بر این، چند دادگان دولتی آمریکا مانند Ask Eric به نشانی http://www.eric.ed.gov نیز وجود‌دارد که دست‌یابی به بیش از 3000 منع طبقه‌بندی‌شده را امکان‌پذیر می‌کند.
  • سایت‌هایی که فایل‌هایی را در اینترنت جستجو می‌کنند و از تکنولوژی Torrent استفاده‌ می‌کنند و یا فایل‌هایی که بر روی  کامپیوترهای شخصی به اشتراک گذاشته شده‌اند هم به نوعی مانند جستجوگر بخش نامریی اینترنت عمل کنند.

تمام آنچه که گفته شد تنها نوک قله یخ را نشان می‌دهد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|