Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
پس از اعلام جدایی کریمه از اوکراین

«تحریم تعدادی از مقامات روس و اوکراین از سوی آمریکا و اروپا»

2014 March 18

خبر / رادیو کوچه

پس از برگزاری رفراندوم و رای به جدایی منطقه کریمه از اوکراین و پیوستن آن به روسیه، و به دنبال آن اعلام استقلال این شبه جزیره از اوکراین، دولت آمریکا ۱۱ مقام روس و اوکراینی را مشمول تحریم قرار داد.

هم‌چنین به دنبال این همه‌پرسی و اعلام جدایی کریمه از اوکراین در روز دوشنبه هفدهم مارس، اتحادیه اروپا نیز سفر ۲۱ مقام روسیه و اوکراین به کشورهای عضو این اتحادیه را ممنوع و دارایی‌های آنها را مسدود کرد.

بنابر گزارش خبرگزاری «رویترز» علاوه بر «ویکتور یانوکوویچ»، رییس جمهور برکنار شده اوکراین و چند مقام ارشد اوکراینی، اسامی ۷ تن از مقام‌های ارشد روس که از نزدیکان ولادیمیر پوتین، رییس جمهوری روسیه به شمار می‌روند در فهرست تحریم‌های آمریکا به چشم می‌خورد.

خبرگزاری «رویترز» به نقل از  مقامات ارشد دولت آمریکا گزارش داده است که اعمال این محدودیت‌ها از نوع خود جامع‌ترین تحریم‌ها علیه روسیه از زمان پایان جنگ سرد بوده است.

بر اساس همین گزارش وزارت دارایی آمریکا نیز علیه ۴ نفر از مقام های ارشد اوکراین که به گفته آن‌ها اقدامات و سیاست‌هایشان صلح، امنیت، ثبات و تمامیت ارضی اوکراین را به مخاطره انداخته و دولت این کشور را تضعیف کرده و در برگزاریرفراندوم کریمه نقش اساسی داشته‌اند هدف تحریم قرار داده است.

crimea

در همین رابطه وزیر امور خارجه لیتوانی که کشورش ریاست دوره‌ای اتحادیه اروپا را بر عهده دارد روز دوشنبه، هفدهم مارس، اعلام کرد که در نشست روز دوشنبه وزیران خارجه این اتحادیه ۲۱ مقام اوکراینی و روسی تحریم شده‌اند.

«لینان لینکوویسیوس»، وزیر خارجه لیتوانی بدون اعلام نام و مقام افراد تحریم شده گفته است، سیزده نفر از افراد تحریم شده، روسی و هشت نفر دیگر اوکراینی هستند.

به گزارش خبرگزاری «رویترز» در بیانیه پایانی نشست وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا آمده است: «شورای اروپا برگزاری رفراندوم غیرقانونی در کریمه در ۱۶ مارس برای الحاق به فدراسیون روسیه را قوین محکوم می‌کند. اتحادیه اروپا این رفراندوم غیرقانونی و نتیجه آن را به رسمیت نمی‌شناسد».

این بیانیه می‌افزاید: «شورای اروپا تصمیم گرفت که اقدامات تنبیهی از جمله محدودیت‌های سفر و توقیف دارایی‌های شماری از افراد مسوول در تزلزل یا تهدید یکپارچگی سرزمینی، حاکمیت و استقلال اوکراین را از جمله جدایی بخشی از آن را اعمال می‌کند».

اقدام اتحادیه اروپا در واکنش به دخالت روسیه در شبه جزیره کریمه و حمایت از جدایی‌طلبان روس‌تبار صورت می‌گیرد که روز دوشنبه از اوکراین اعلام استقلال کردند. این تصمیم پس از نشست سه ساعته وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا گرفته شد.

مطالب مرتبط

کریمه استقلال خود را از اوکراین اعلام کرد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , ,