Saturday, 18 July 2015
25 February 2020
در یک اقدام نمادین فرهنگی

«لباس کردی هدیه کردها برای کاترین اشتون»

2014 March 19

خبر / رادیو کوچه

یک بانوی کردستانی با اقدام نمادین فرهنگی، برنامه اهدای لباس محلی کردی را به کاترین اشتون نماینده اتحادیه اروپا برنامه‌ریزی کرده است.

خبرگزاری رسمی ایران «ایرنا» روز سه‌شنبه بیست و هفتم اسفند ماه، به نقل از روابط عمومی استانداری کردستان، گزارش داده است،  سوسن السادات جاسبی طراح لباس‌های محلی کردی در سنندج گفته است: اهدای این لباس به منظور ارایه توانمندی‌های فرهنگی به ویژه جنبه‌های زیبایی شناختی و تنوع بی‌نظیر لباس و پوشش های محلی اقوام ایرانی به خصوص لباس‌های کردی و اطلاع‌رسانی و اشاعه فرهنگ، آداب و رسوم و صنایع دستی این مرز و بوم به جهانیان صورت گفته است.

وی افزود: قصد دارم لباس محلی کردی را به عنوان هدیه به خانم اشتون تقدیم کنم تا ضمن مشاهده هنر و صنایع دستی اقوام ایرانی به ویژه مردم کردستان، که این حرکت موجب شود پیام نوع دوستی و صلح دوستی مردم ایران از جمله کردستانی‌ها به گوش جهانیان برسد.

kord

وی تصریح کرد: برای عملی شدن این برنامه، با دفتر ریاست جمهوری هماهنگی شد و در چارچوب رایزنی‌های استاندار کردستان با وزارت امور خارجه، تصمیم گرفته شد با همکاری محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه، مجموعه لباس اهدایی در دور بعدی مذاکرات ایران و ١+۵ به نماینده اتحادیه اروپا اعطا شود.

براساس این گزارش خانم جاسبی، کردستان را مهد تمدن و ارزش‌های فرهنگی ناب و متعالی دانسته  و گفته است: به عنوان یک کردستانی به این کار افتخار می‌کنم زیرا لباس کردی از لحاظ حجاب، پوشش و زیبایی ویژگی‌های بی‌نظیری دارد که امیدوارم با این اقدام توانسته باشم فرهنگ غنی استان کردستان را معرفی کنم.

وی ابراز امیدواری کرد: با راه اندازی مرکز تخصصی طراحی نقش و نگار لباس و پوشش کردی و نیز اختصاص یک رشته تحصیلی یا واحد درسی در سطح هنرستان‌ها یا دانشگاه‌های مختلف در استان به مباحث طراحی و آشنایی با لباس محلی استان توجه بیش‌تری منتقل کرد.

خانم جاسبی در پایان با تاکید بر نقش خانواده‌ها در گسترش استفاده از لباس های محلی به ویژه در استان کردستان وجود تعامل با اقلیم کردستان عراق را برای آشنایی بیش‌تر با نحوه پوشش و لباس‌های رایج طرفین بسیار حایز اهمیت برشمرد.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,