Saturday, 18 July 2015
26 January 2021
مهاجران افغان در اردوگاه پناه‌جویان

«رشد در تعداد پناه‌جویان نوجوان افغان»

2010 March 02

هزاران تن از شهروندان افغان به صورت پناه‌جو در کشورهای دیگر سکونت دارند

سازمان ملل متحد از افزایشی چشم‌گیر در شمار پناه‌جویان نوجوان افغان خبر داده و خواستار توجه بیشتر به وضعیت آنان شده است.

تعدادی از نهادهای امدادرسانی وابسته به سازمان ملل متحد در گزارشی گفته‌اند که در سال گذشته میلادی، تعداد شهروندان نوجوان افغان که بدون همراهی بزرگسالان خود خواستار دریافت پناهندگی از کشورهای اروپایی شدند در مقایسه با سال قبل از آن 68 درصد افزایش یافت.

در این گزارش اصطلاح نوجوان بر کسانی اطلاق شده است که کمتر از هجده سال سن دارند.

به نوشته تهیه کنندگان این گزارش، در سال 2008 میلادی سه هزار و هشتصد شهروند افغان که کمتر از هجده سال سن داشتند درخواست پناهندگی خود را تسلیم کشورهای اروپایی کردند اما این آمار در سال 2009 به شش هزار نفر افزایش یافت.

این پناه‌جویان به تنهایی و بدون همراهی والدین یا افراد بزرگسال برای دریافت پناهندگی اقدام کردند.

این گزارش در عین حال می‌افزاید که آمار ارایه شده بیانگر دامنه واقعی مهاجرت نوجوانان افغان نیست و احتمال می‌رود که هزاران تن از آنان به طور غیرقانونی عازم سایر کشورها شده باشند اما از بیم بازداشت و اخراج، از تسلیم درخواست رسمی پناهندگی خودداری می‌ورزند.

وضعیت این گروه از پناه‌جویان باعث نگرانی نهادهای مدافع حقوق کودکان و نوجوانان شده است.

صندوق کودکان سازمان ملل متحد – یونیسف – در گزارشی در مورد پناه‌چویان نوجوان از فقدان سیاسی منسجم در اروپا برای حمایت از این افراد سخن گفته و افزوده است که در بسیاری موارد، اقدامی برای دفاع از آنان صورت نمی‌گیرد.

امدادگران سازمان‌ملل به عنوان نمونه به وضعیت دو پسر افغان، که یکی از آنان تنها سیزده سال سن داشت، اشاره می‌کنند که در مسیر سفری از یونان برای ورود غیرقانونی به ایتالیا در داخل بار یک کامیون جان خود را از دست دادند.

یونیسف هم‌چنین گفته است که مطالعه‌ای که در مورد سازمان‌های نگهداری از کودکان و نوجوانان پناه‌جو در بریتانیا انتشار یافته نشان می‌دهد که آنان در موارد متعدد در معرض گرایش‌های نژاد‌پرستانه قرار می‌گیرند و در حالی‌که در نتیجه سفری طولانی و پر مشقت بدون همراهی بزرگسالان، در فشار شدید روانی قرار دارند، باید بکوشند واقعیت شرایط خود را به ماموران این موسسات بقبولانند.

ایموجین فولکس، خبرنگار بی‌بی‌سی در مقر اروپایی سازمان‌ملل در ژنو، در گزارش خود در این زمینه می‌افزاید که سازمان ملل متحد گزارش‌های اخیر را تنها مقدمه‌ای بر واقعیات وضعیت نوجوانان پناه‌جو دانسته و خواستار تحقیقات بیشتر و تاکید بر لزوم حمایت از این گروه از پناه‌جویان شده است.

کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل متحد تمامی کشورهای امضاکننده را ملزم ساخته است تا بدون توجه به ملیت و تابعیت نوجوانان و کودکان، از آنان حمایت کامل به عمل آورند.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , ,