Saturday, 18 July 2015
28 September 2020
درگیری نظامی در کریمه

«تصرف پایگاه دریایی اوکراین در کریمه توسط نیروهای طرفدار روسیه»

2014 March 19

خبر / رادیو کوچه

پس از سخنان ولادیمیر پوتین و اعلام الحاق شبه‌جزیره کریمه به خاک روسیه، خبرها حکایت از آن دارد که در بندر سواستوپول پایگاه‌های نیروی دریایی اوکراین در این منطقه به دست نیروهای طرفدار روسیه افتاده است.

خبرگزاری «رویترز» در روز چهارشنبه، نوزدهم مارس، گزارش داده است که برخی از این پایگاه‌ها بدون هیچ مقاومتی تسلیم شده‌اند و هم‌اکنون پرچم روسیه بر فرازشان به اهتزاز درآمده است.

براساس این گزارش خبرنگاران نتوانستند اجازه ورود به پایگاه‌ها را به دست بیاورند، و هنوز از سرنوشت نیروهای اوکراینی مستقر در این پایگاه‌ها خبری در دست نیست، اما شاهدان عینی می‌گویند که از سوی پایگاه به سمت نیروهای روسیه به هیچ وجه شلیک نشده است.

هم‌چنین روز سه‌شنبه و به فاصله کوتاهی پس از امضای سند الحاق شبه‌جزیره کریمه به روسیه توسط «ولادیمیر پوتین» در جریان تیراندازی در یک پایگاه نظامی در حومه سیمفروپل در کریمه، یک سرباز اوکراینی کشته شد.

rosiah

سخن‌گوی نیروهای مسلح اوکراین، با اعلام این‌که، این درگیری در پی حمله نیروهای روسیه به وقوع پیوست که در آن یک سرباز اوکراینی کشته و یک افسر نیز مجروح شد، گفت اوکراین اکنون به نیروهایش دستور داده در صورت لزوم در دفاع از خود آتش بگشایند.

با توجه به این‌که هنوز جزییات دقیق این حادثه روشن نیست. مقامات نظامی روسیه در این رابطه می‌گویند که تک تیراندازان ناشناس این حمله را انجام داده‌اند.

«آرسنی یاتسنیوک»، نخست وزیر اوکراین این حادثه را یک «جنایت جنگی» خواند و خواستار مذاکرات فوری بین‌المللی برای جلوگیری از تشدید درگیری‌ها شد.

کریمه براساس قانون اساسی اوکراین بخشی از این کشور است و نیروهای ارتش اوکراین در آنجا پایگاه دارند، اما در پی ناآرامی های ماه فوریه که به سقوط دولت هوادار مسکو در اوکراین منجر شد، نیروهای روسیه کریمه را اشغال کردند.

بیشتر بخوانید

امضای سند الحاق کریمه به روسیه از سوی ولادیمیر پوتین

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , ,