شنبه, ۲۷ تیر ۱۳۹۴
13 September 2016
روزانه با کوچه، جمعه یکم فروردین٩٣

«در تایباد سمنو را فرسنگ‌ها با چارپا برای اقوام می‌فرستادند»

۱۳۹۳ فروردین ۰۲

شهرزاد کریمی، محمد افرازه /رادیوکوچه

مجله رادیویی «روزانه با کوچه» جمعه یکم فروردین ۹٣ شامل: سمنوپزان در تایباد، سمنو را فرسنگ‌ها با چارپا برای اقوام می‌فرستادند.

فایل صوتی را از اینجا بشنوید

 

فایل را از این جا دانلود کنید

12

اولین اقدام حدود دو هفته قبل از نوروز انجام می‌شده است، خانم‌ها از یک تا چند کیلو گندم را در یک کیسه نخی کوچک می‌ریختند و کیسه را افقی قرار می‌دادند طوری که لایه گندم قطری بیشتر از سه چهارسانت پیدا نکند.

کیسه را در هوای آزاد روی علف سو می‌گذاشتند تا تهویه کافی داشته باشد، اگر بارندگی بود که نیازی به پاشیدن آب نبود، در غیر اینصورت روزی دو سه بار خیسش می‌کردند تا دانه گندم رطوبت دریافت کند، این مرحله سه روز طول می‌کشید و بعد جوانه زنی تاحدود شش هفت روز ادامه می‌یافت….

13

خبرهای امروز در دوبخش از علی‌اصغر فریدی.  برنامه شبکه تصویری رادیو کوچه، خبرها و رسانه‌ها «اوقاف درتلاش برای اسلامی کردن نوروز از طریق امام‌زاده‌ها» از محمد افرازه. برنامه ورزشی زیر یک خم «اولین زیریک خم نود و سه از وزیر و منتصبانش» از  مسیب سروندی. خاطرات دوچرخه‌سوار جهانگرد «برنامه صد و دوازدهم» از  محمد تاجران.

14

سیگنال ممنوع «ساعت نوروزی» از شادیار عمرانی. ایران در یک نگاه «نقض حقوق بشر در یک‌سالی که گذشت» از کاوه طاهری. خبرهای ورزشی «انتظار عجیب وزیر از هدایتی در جهت واگذاری پرسپولیس». از مسیب سروندی و اجرای الهام رحیم‌زاده. «کشتار خبرنگاران به هم‌راه زن و فرزندان‌شان درهتلی واقع درکابل.»

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , 

۱ Comment


  1. تایباد
    1

    کاش از بدبختی ها و ظلمهایی که مردم تایباد که مردمانی مظلوم و ولی غیور و رشید هستند بیشتر می نوشتید…