Saturday, 18 July 2015
22 January 2021
به فاصله ١٠ کیلومتر از جاده اصلی

«چهار گردش‌گر در بیابان لوت روی مین رفتند»

2014 March 25

خبر / رادیو کوچه

چهار گردش‌گر ایرانی در نزدیکی کلوت‌های بیابان لوت روی «مین» رفته‌اند که یک نفر از آن‌ها در این حادثه، جان باخته و یک نفر دیگر هم به گزارش پزشکان، حال وخیمی دارد.

خبرگزاری دانشجویان ایران «ایسنا»، روز سه‌شنبه پنجم فروردین گزارش داده است، این حادثه ظهر روز دوم فروردین‌ماه، در حدود ١٠ کیلومتری جاده‌ شهداد نهبندان و در شمال غرب ناحیه‌ کلوت‌ها در بیابان لوت مرکزی رخ داد.

بر اساس این گزارش، هشت مربی دوچرخه‌سواری و کوه‌نوردی که برای دوچرخه‌سواری و بازدید از جاذبه‌های کلوت‌ها به لوت مرکزی رفته بودند، در حین رانندگی در فاصله‌ی ١٠ کیلومتری جاده‌ی شهداد نهبندان (مسیری که در نزدیکی تردد مسافران و گردش‌گران عادی است) با مین‌های کار گذاشته شده برخورد کردند و چهار سرنشین خودروی اول، دچار سانحه شدند.

kair

در این حادثه  «حمید هاشمی» مربی دوچرخه‌سواری کوهستان و کوه‌نورد، جان باخته است و «محمدرضا آقایاری» نیز جراحت وخیمی برداشته که هم‌اکنون در بیمارستانی در کرمان بستری است و به گزارش پزشکان این بیمارستان، حال وخیمی دارد.

این گزارش می‌افزاید، «بهمن ایزدی» یکی از محققان بیابان لوت و مدیر کانون سبز فارس که آذرماه سال پیش، به همراه یک گروه تحقیقاتی از این مسیر گذر کرده بود درباره‌ این حادثه به ایسنا، توضیح داده است: «این اتفاق در حوزه‌ای رخ داده که مسافران و گردش‌گران عادی تا حدود آن رفت و آمد می‌کنند و گردش‌گران حرفه‌ای‌تر با رویکرد ورزشی و تحقیقاتی دقیقن به آن منطقه وارد می‌شوند.»

آقای «ایزدی» که به خاطر فعالیت‌های تحقیقاتی‌اش بر اکوسیستم بیابان لوت در این منطقه رفت و آمد زیادی داشته، گفته است، این منطقه (محل وقوع حادثه)، زون‌بندی نشده و حریم مین‌گذاری و یا محدوده‌ نظامی‌ایی در آن مشخص نشده و یا علامتی که نشان‌دهنده‌ی آلودگی این منطقه به مین باشد و یا تابلوی هشداردهنده‌ای در این‌باره نصب نشده است.

این نخستین بار نیست که انفجار مین‌های کار گذاشته شده در در مناطق کویری غیرمرزی ایران قربانی می‌گیرد، این مین‌ها که توسط نیروی انتظامی ایران در مسترهایی که گمان می‌رود محل عبور کاروان‌های قاچاق مواد مخدر است، در دی ماه گذشته، در کویر لوت منجر به کشته شدن امیر طالبی گل از راهنمایان تورهای گردش‌گری و مدیر موسسه کاوش‌گران حیات وحش پارت شده بود.

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , , , ,