Saturday, 18 July 2015
27 October 2020
پس از یک هفته فیلتر

«دادگاهی در ترکیه رای به لغو فیلتر توییتر داد»

2014 March 27

خبر / رادیو کوچه

یک دادگاه در ترکیه حدود یک هفته پس از فیلتر شدن توییتر در این کشور رای به لغو فیلترینگ این شبکه اجتماعی داد، و به شرکت مخابرات این کشور گفته است که یک ماه برای ارایه درخواست تجدید نظر فرصت دارد.

شبکه تلویزیونی «ان‌تی‌وی» ترکیه روز چهارشنبه بیست و ششم مارس، در این رابطه گزارش داد، این حکم دادگاه قرار است به اداره مخابرات این کشور ابلاغ شود و انتظار می‌رود که ممنوعیت ورود به توییتر پس از ابلاغ به مخابرات ترکیه، رفع شود.

دولت «رجب طیب اردوغان» که حدود یک هفته پیش دستور فیلتر توییتر را به مخابرات ترکیه داده بود، امکان درخواست فرجام علیه این حکم را دارد، اما به گزارش خبرگزاری «فرانسه»، «بولنت آرینچ»، معاون نخست‌وزیر ترکیه به خبرنگاران گفته‌است که «اگر تصمیم دادگاه این است ما هم از آن پیروی می‌کنیم.»

بنابه گزارش خبرگزاری‌ها در مدت این یک هفته‌ای که توییتر در ترکیه فیلتر بوده است، بیش از ١٠ میلیون کاربر این شبکه اجتماعی ساکن ترکیه موفق شده‌اند تا از طریق خدمات پیامک تلفن همراه یا شبکه‌های مجازی خصوصی به توییتر وارد شده و در آن فعالیت کنند.

twitter

هفته گذشته «عبداله گل»، رییس جمهوری این ترکیه، و چند تن از اعضای کابینه دولت اردوغان نیز با نقض ممنوعیت توییتر وارد این شبکه اجتماعی شده و به فیلترینگ آن اعتراض کردند.

توییتر پس از آن در این کشور فیلتر شد که این شبکه اجتماعی به طور تقریبی روزانه محل پخش مکالمات تلفنی منسوب به «رجب طیب اردوغان»، نخست‌وزیر این کشور در رابطه با فساد مالی اخیر، بود.

در این مکالمات منسوب به نخست‌وزیر ترکیه نمونه‌هایی از مداخله شخصی وی در پرونده‌های قضائی، قراردادهای تجاری، و نحوه پوشش رسانه‌ای برخی خبرها شنیده می‌شود.

رجب طیب اردوغان پیشتر این فایل‌های صوتی و مکالمات را «جعلی» نامیده و رقبای خود را متهم کرده که از این طریق به دولت او حمله می‌کنند.

ایالات متحده نیز با انتقاد از مسدود ساختن شبکه اجتماعی توییتر در ترکیه این اقدام را بر خلاف اظهار تمایل ترکیه به الگوی دموکراسی عنوان کرد».

این تحولات در ترکیه در آستانه انتخابات محلی ترکیه رخ می‌دهد که قرار است روز سی‌ام مارس با حضور ۲۵ حزب از جمله حزب عدالت و توسعه که در حال حاضر حزب سیاسی حاکم در ترکیه است برگزار شود.

مطالب مرتبط

انتقاد عبداله گل از مسدود شدن توییتر در ترکیه

توییتر در ترکیه فیلتر شد

«نوشته فوق می تواند نظر نویسنده باشد و الزامن نظر رادیو کوچه نیست»

|

TAGS: , , , , , ,